Jedynie prawda jest ciekawa


Jadąc na Euro pamiętajcie o opozycji

24.05.2012

Parlament Europejski zwrócił się w czwartek z apelem do polityków unijnych, by będąc na Ukrainie na meczach Euro 2012 starali się odwiedzać w więzieniach osoby zatrzymane z powodów politycznych.

W przyjętej rezolucji PE wzywa polityków, którzy chcą jechać na ukraińską część turnieju, by "publicznie dawali wyraz temu, iż znana jest im sytuacja polityczna w tym kraju", by starali się odwiedzać aresztowanych ze względów politycznych lub też, by przebywali na mistrzostwach jako osoby prywatne.

Jednocześnie PE wyraża nadzieję, że mistrzostwa w Polsce i na Ukrainie "okażą się sukcesem".

W rezolucji europarlament przede wszystkim krytykuje zeszłoroczne skazanie na siedem lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko za nadużycia przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją. PE uważa, że postępowania sądowe wobec Tymoszenko, a także innych opozycjonistów są "nie do przyjęcia i stanowią akty wybiórczej sprawiedliwości". Europarlament wytyka Ukrainie poważne uchybienia w kwestii niezawisłości sądownictwa.

PE wzywa władze w Kijowie, by "wyjaśniły sytuację więźniów skazanych z przyczyn politycznych", zanim na Ukrainie rozpocznie się kampania przed październikowymi wyborami do parlamentu.

Do rezolucji nie weszły trzy poprawki zaproponowane przez polskich europosłów z grupy Europa Wolności i Demokracji (EFD): Zbigniewa Ziobrę, Jacka Kurskiego, Jacka Włosowicza i Tadeusza Cymańskiego. Chcieli oni m.in., by w rezolucji PE wyraził zaniepokojenie apelami ze strony niektórych komisarzy UE "do bojkotu mistrzostw" bez konsultacji z europarlamentem, a także, by PE uznał mistrzostwa za "wyraźny przykład współpracy między państwami UE i Ukrainą".

Przyjęta rezolucja stwierdza, że unijni politycy wysokiej rangi "sygnalizowali, iż nie będą uczestniczyć jako widzowie" w meczach na Ukrainie, ale "nie wezwali do bojkotu" rozgrywek.

Członkowie Komisji Europejskiej z jej przewodniczącym Jose Manuelem Barroso poinformowali w ostatnich tygodniach, że nie będą brać udziału w wydarzeniach związanych z rozpoczynającymi się w czerwcu mistrzostwami Euro 2012 na Ukrainie. Chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko traktowaniu Tymoszenko. Polska, która organizuje piłkarskie mistrzostwa Europy wraz z Ukrainą, sprzeciwiała się mówieniu o bojkocie Euro 2012.

PAP
[fot. PAP/LUFA]

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 7. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook