Jedynie prawda jest ciekawa


Jaceniuk: Rosja chce zdestabilizować Europę

09.09.2015

„Polskie stanowisko dotyczące Ukrainy w Unii Europejskiej jest dla nas niezwykle ważne; prosimy o więcej Polski w sprawach ukraińskich” - mówił w środę premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk na wspólnej konferencji z premier Ewą Kopacz w Warszawie.

Premier Ukrainy powiedział, że Polska udowodniła, że po przejściu ciężkich, efektywnych reform, mimo początkowego ich niezrozumienia, można zostać członkiem Unii Europejskiej

„Zostaliście nie tylko członkiem Unii Europejskiej, ale w ostatnich latach, wasz kraj stał się jednym z głównych motorów rozwoju UE” - powiedział. 

Ocenił, że jest to zasługa Polaków i polskich władz.  Podkreślił też znaczenie zagrożenia ze strony Rosji.

„Rosja jest zainteresowana destabilizacją sytuacji w całym świecie; efekty takiej destabilizacji poniesie Ukraina, ale także Europa” - przekonywał Jaceniuk.

Premier Ukrainy podkreślił, że jego kraj wypełnił wymagania przewidywane porozumieniami z Mińska. Przenoszenie odpowiedzialności na Ukrainę jest bezpodstawne, Ukraina jest ofiarą, a agresorem jest Rosja – oświadczył.

Według Jaceniuka, "były dwa warianty - zły i bardzo zły". "Bardzo zły - nie mieć Mińska w ogóle".

„Nie będę mówić o wymaganiach dotyczących Ukrainy, bo Ukraina wykonała swoje wymagania wobec niej. Jakiekolwiek dyskusje związane z przekładaniem odpowiedzialności na Ukrainę są bezpodstawne i nie do przyjęcia.** Ukraina jest ofiarą, agresorem jest Federacja Rosyjska”-  zaznaczył.

Jaceniuk - jak mówił - chce jeszcze raz przypomnieć całemu światu, po co były podpisywane porozumienia w Mińsku. „Po pierwsze to powstrzymanie ognia - a to się nie stało. Od czasu do czasu jest tak, że ilość strzałów zmniejsza się, ale później znów się one pojawiają” - wskazywał.

Punkt drugi porozumienia to - jak mówił - "wycofanie rosyjskich bandytów i terrorystów z terytorium Ukrainy". 

„I punkt trzeci to odnowienie kontroli nad ukraińską granicą państwową, by ci bandyci nie powrócili do nas z powrotem, przeprowadzenie wyborów w całej Ukrainie, na ukraińskim terytorium - Donieck, Ługańsk, ale także Krym - powinno odbywać się wyłącznie zgodnie z normami międzynarodowymi i kryteriami OBWE” - zaznaczył.

Premier Ukrainy podkreślił, że Ukraina zwróciła się do OBWE z prośbą o odpowiedź, czy są tam obecnie warunki do przeprowadzenia uczciwych wyborców. 

„Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę w jej proeuropejskich dążeniach” - zapewniła Ewa Kopacz.

Kopacz poinformowała, że w trakcie jej spotkania w Warszawie z Jaceniukiem była omówiona bieżąca sytuacja w Donbasie.

„Jesteśmy zgodni do tego, że konfliktu w Donbasie nie można rozwiązać metodami siłowymi. Polska popiera rozmowy pokojowe opierające się na porozumieniach z Mińska, mimo że dostrzegamy ich słabość. Rozumiemy i w pełni popieramy stanowisko Ukrainy, zgodnie z którym postęp we wdrażaniu politycznych ustaleń jest niemożliwy, zanim siły wspierane przez Rosję nie wypełnią podstawowych postanowień z Mińska, w tym przede wszystkim o pełnym i trwałym zawieszeniu broni” - powiedziała premier.

Kopacz zaznaczyła, że bez zawarcia pokoju albo trwałego zawieszenia broni nie ma warunków do przeprowadzenia wolnych wyborów we wschodnim Donbasie.  „ A bez demokratycznie wyłonionego samorządu nie ma szans na prawdziwy dialog między autentyczną reprezentacją polityczną Donbasu a władzami w Kijowie” - dodała.

W obecności szefów rządów Polski i Ukrainy podpisane zostały dwie umowy międzyrządowe. Minister finansów Mateusz Szczurek podpisał dokument dotyczący udzielenia Ukrainie kredytu w wysokości do 100 mln euro w ramach pomocy wiązanej. Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała umowę powołującą Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży.

Kopacz podkreśliła, że jest to jej kolejne spotkanie z ukraińskim premierem, ale "pierwszy raz ma przyjemność podejmowania premiera Ukrainy w Polsce". 


lap/PAP


[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 2. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 3. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 4. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 5. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 6. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 7. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook