Jedynie prawda jest ciekawa

Jaceniuk: Rosja chce zdestabilizować Europę

09.09.2015

„Polskie stanowisko dotyczące Ukrainy w Unii Europejskiej jest dla nas niezwykle ważne; prosimy o więcej Polski w sprawach ukraińskich” - mówił w środę premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk na wspólnej konferencji z premier Ewą Kopacz w Warszawie.

Premier Ukrainy powiedział, że Polska udowodniła, że po przejściu ciężkich, efektywnych reform, mimo początkowego ich niezrozumienia, można zostać członkiem Unii Europejskiej

„Zostaliście nie tylko członkiem Unii Europejskiej, ale w ostatnich latach, wasz kraj stał się jednym z głównych motorów rozwoju UE” - powiedział. 

Ocenił, że jest to zasługa Polaków i polskich władz.  Podkreślił też znaczenie zagrożenia ze strony Rosji.

„Rosja jest zainteresowana destabilizacją sytuacji w całym świecie; efekty takiej destabilizacji poniesie Ukraina, ale także Europa” - przekonywał Jaceniuk.

Premier Ukrainy podkreślił, że jego kraj wypełnił wymagania przewidywane porozumieniami z Mińska. Przenoszenie odpowiedzialności na Ukrainę jest bezpodstawne, Ukraina jest ofiarą, a agresorem jest Rosja – oświadczył.

Według Jaceniuka, "były dwa warianty - zły i bardzo zły". "Bardzo zły - nie mieć Mińska w ogóle".

„Nie będę mówić o wymaganiach dotyczących Ukrainy, bo Ukraina wykonała swoje wymagania wobec niej. Jakiekolwiek dyskusje związane z przekładaniem odpowiedzialności na Ukrainę są bezpodstawne i nie do przyjęcia.** Ukraina jest ofiarą, agresorem jest Federacja Rosyjska”-  zaznaczył.

Jaceniuk - jak mówił - chce jeszcze raz przypomnieć całemu światu, po co były podpisywane porozumienia w Mińsku. „Po pierwsze to powstrzymanie ognia - a to się nie stało. Od czasu do czasu jest tak, że ilość strzałów zmniejsza się, ale później znów się one pojawiają” - wskazywał.

Punkt drugi porozumienia to - jak mówił - "wycofanie rosyjskich bandytów i terrorystów z terytorium Ukrainy". 

„I punkt trzeci to odnowienie kontroli nad ukraińską granicą państwową, by ci bandyci nie powrócili do nas z powrotem, przeprowadzenie wyborów w całej Ukrainie, na ukraińskim terytorium - Donieck, Ługańsk, ale także Krym - powinno odbywać się wyłącznie zgodnie z normami międzynarodowymi i kryteriami OBWE” - zaznaczył.

Premier Ukrainy podkreślił, że Ukraina zwróciła się do OBWE z prośbą o odpowiedź, czy są tam obecnie warunki do przeprowadzenia uczciwych wyborców. 

„Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę w jej proeuropejskich dążeniach” - zapewniła Ewa Kopacz.

Kopacz poinformowała, że w trakcie jej spotkania w Warszawie z Jaceniukiem była omówiona bieżąca sytuacja w Donbasie.

„Jesteśmy zgodni do tego, że konfliktu w Donbasie nie można rozwiązać metodami siłowymi. Polska popiera rozmowy pokojowe opierające się na porozumieniach z Mińska, mimo że dostrzegamy ich słabość. Rozumiemy i w pełni popieramy stanowisko Ukrainy, zgodnie z którym postęp we wdrażaniu politycznych ustaleń jest niemożliwy, zanim siły wspierane przez Rosję nie wypełnią podstawowych postanowień z Mińska, w tym przede wszystkim o pełnym i trwałym zawieszeniu broni” - powiedziała premier.

Kopacz zaznaczyła, że bez zawarcia pokoju albo trwałego zawieszenia broni nie ma warunków do przeprowadzenia wolnych wyborów we wschodnim Donbasie.  „ A bez demokratycznie wyłonionego samorządu nie ma szans na prawdziwy dialog między autentyczną reprezentacją polityczną Donbasu a władzami w Kijowie” - dodała.

W obecności szefów rządów Polski i Ukrainy podpisane zostały dwie umowy międzyrządowe. Minister finansów Mateusz Szczurek podpisał dokument dotyczący udzielenia Ukrainie kredytu w wysokości do 100 mln euro w ramach pomocy wiązanej. Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała umowę powołującą Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży.

Kopacz podkreśliła, że jest to jej kolejne spotkanie z ukraińskim premierem, ale "pierwszy raz ma przyjemność podejmowania premiera Ukrainy w Polsce". 


lap/PAP


[fot. PAP/Radek Pietruszka]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook