Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jaceniuk: "Putin to polityczny trup"

12.09.2015

- Putin sam wpędził się w sidła polityczne i jest w sytuacji bez wyjścia. Jeśli powie „wycofujemy się z Doniecka i Ługańska”, to będzie w Rosji politycznym trupem. Jeśli zaatakuje ukraińską armię i spróbuje zająć więcej terytoriów, to stanie się trupem dla całego świata - oświadczył szef rządu ukraińskiego Arsenij Jaceniuk.

Premier Jaceniuk zaapelował w sobotę o utrzymanie sankcji wobec Rosji. Uważa on, że niezależnie od dalszego rozwoju sytuacji w Donbasie na wschodzie jego kraju prezydent Władimir Putin jest – jak się wyraził – „politycznym trupem”.

Jaceniuk wystąpił w sobotę na odbywającej się w Kijowie dorocznej konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), na której wyraził opinię, że rosyjskie wojska są zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego i zapewnił, że Ukraina nigdy nie zgodzi się na federalizację, na którą nalega Kreml.

- Putin sam wpędził się w sidła polityczne i jest w sytuacji bez wyjścia. Jeśli powie „wycofujemy się z Doniecka i Ługańska”, to będzie w Rosji politycznym trupem. Jeśli zaatakuje ukraińską armię i spróbuje zająć więcej terytoriów, to stanie się trupem dla całego świata - oświadczył szef rządu.

Zdaniem Jaceniuka Zachód nie powinien zmniejszać nacisków na Rosję, gdyż tamtejsze władze potraktują to jako słabość.

- Jeśli będziecie wysyłali Putinowi różne sygnały i mówili, że odwołacie sankcje, to będzie to oznaką słabości i w rzeczywistości będzie poparciem agresji Putina wobec Ukrainy - podkreślił.

- Putin nie rozumie takiego języka. Sankcje można odwoływać jedynie po pełnej realizacji mińskich porozumień pokojowych, kiedy Donieck, Ługańsk i Krym powrócą do składu Ukrainy - powiedział Jaceniuk.

Premier zgodził się, że konfliktu z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy nie da się rozwiązać militarnie, jednak powtórzył, że jego kraj potrzebuje od Zachodu nowoczesnego uzbrojenia.

- Musimy zwiększać możliwości obronne naszej armii - zaznaczył.

Sobota jest drugim, ostatnim dniem konferencji YES, międzynarodowego stowarzyszenia działającego na rzecz europejskiej integracji Ukrainy. Stowarzyszenie to założył i finansuje ukraiński miliarder Wiktor Pinczuk, prywatnie zięć byłego prezydenta Leonida Kuczmy. Od 2010 roku szefem zarządu tej organizacji jest były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Słowa kluczowe:

Rosja Ukraina

,

Putin

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook