Jedynie prawda jest ciekawa

Jaceniuk do buntowników: amnestia za złożenie broni

18.04.2014

- Jeśli ludzie, którzy dziś okupują budynki państwowe na wschodzie Ukrainy dobrowolnie je opuszczą oraz złożą broń, zostaną objęci amnestią - oświadczył w parlamencie w Kijowie premier Arsenij Jaceniuk.

Szef ukraińskiego rządu poinformował, że projekt ustawy w tej sprawie niebawem zostanie zaprezentowany deputowanym. 

- Ten projekt jest już przygotowany i jeśli będzie wola całego ukraińskiego parlamentu, w tym i naszych oponentów politycznych, to zostanie on niezwłocznie zarejestrowany i przegłosowany - powiedział Jaceniuk.

Amnestia jest częścią zawartego w czwartek w Genewie między USA, UE, Ukrainą i Rosją porozumienia mającego na celu uregulowanie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Zgodnie z przyjętym tam oświadczeniem, amnestia obejmie wszystkich, którzy złożą broń i opuszczą okupowane budynki pod warunkiem, że nie dopuścili się oni ciężkich przestępstw.

Jaceniuk oznajmił, że Ukraina nie ma wielkich oczekiwań w związku z genewskim porozumieniem, zwrócił jednak uwagę, że Rosja poszła na ustępstwa.

- Rosja zmuszona była do potępienia ekstremizmu, który jest dziś przez nią de facto popierany. Podpisując to oświadczenie, Rosja zwróciła się w rzeczywistości do 'pokojowych demonstrantów' z karabinami i granatnikami z żądaniem niezwłocznego złożenia broni - powiedział.

Premier zwrócił także uwagę, że uczestnicy rozmów w Genewie stanęli po stronie Ukrainy w kwestii okupowanego przez Rosję Krymu.

- Trzej z czterech uczestników genewskiego spotkania jasno oświadczyli, że nikt i w żadnych warunkach nie uzna aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Nasze stanowisko pozostaje niezmienne: Krym jest terytorium Ukrainy - podkreślił szef ukraińskiego rządu.

Wspólne oświadczenie, opublikowane po genewskich rozmowach, nie nawiązuje jednak do aneksji Krymu przez Rosję.Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
[fot. PAP/EPA]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook