Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Izraelskie zbrodnie wojenne w Gazie

05.11.2014

Według Amnesty International Izrael podczas niedawnego konfliktu zbrojnego w Strefie Gazy dopuścił się zbrodni wojennych. Główny zarzut do „bezduszna obojętność” armii izraelskiej względem bombardowanej palestyńskiej ludności cywilnej.

W dokumencie podano również, że "palestyńskie grupy zbrojne wystrzeliły w kierunku izraelskiego terytorium, zamieszkanego przez cywilów, tysiące chaotycznie wystrzelonych rakiet i moździerzy", co - jak zauważa dziennik "New York Times" - sugeruje pogwałcenie prawa międzynarodowego przez obie strony konfliktu.

Jednak - jak dodaje "NYT" - praktycznie cały 49-stronnicowy raport poświęcony jest naocznym świadectwom i analizom eksperckim dotyczącym broni użytej w ośmiu zbadanych atakach izraelskich na Strefę Gazy, w których zginęły 104 osoby, z czego 59 poniżej 18. roku życia.

Izraelskie MSZ odrzuca ustalenia AI, mówiąc że "pomija udokumentowane zbrodnie wojenne, których dopuścił się Hamas" - radykalna organizacja palestyńska.

W 50-dniowej wojnie zginęło ponad 2100 Palestyńczyków, w większości cywilów, oraz 72 Izraelczyków, w tym sześciu żołnierzy. 11 tysięcy ludzi odniosło obrażenia.

Konflikt wybuchł w czerwcu po uprowadzeniu i zabójstwie trzech izraelskich nastolatków na Zachodnim Brzegu Jordanu. Izrael o zbrodnię oskarżył bojowników Hamasu i zarządził masowe aresztowania, na co Hamas zareagował nasileniem ostrzału izraelskiego terytorium.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Słowa kluczowe:

Izrael

,

zbrodnie wojenne

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook