Jedynie prawda jest ciekawa


Izrael: Sprzeczne informacje ws. śmierci ministra

11.12.2014

Przedstawiciele władz palestyńskich i Izraela wydali sprzeczne opinie na temat wyników sekcji zwłok palestyńskiego ministra bez teki Ziada Abu Aina, który zmarł w środę po starciu z izraelskimi siłami bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Wysoki rangą przedstawiciel palestyńskich władz Husajn al-Szejk powiedział agencji Reutera, że jordańscy i palestyńscy lekarze, którzy wieczorem przeprowadzili sekcję zwłok 55-letniego Abu Aina, ustalili, iż minister zmarł, gdyż "został uderzony, nawdychał się gazu łzawiącego i zbyt późno otrzymał pomoc lekarską".

Z kolei izraelskie źródło medyczne poinformowało, że przyczyną śmierci Palestyńczyka był zawał serca. Według tego źródła Abu Ain już wcześniej miał problemy kardiologiczne. Zawał mógł być spowodowany przez stres po tym jak ktoś chwycił ministra za szyję - dodało źródło.

Według Szejka izraelski lekarz, który także brał udział w sekcji zwłok, nie podpisał jeszcze raportu w tej sprawie, prosząc o więcej czasu.

W środę ok. 30 izraelskich żołnierzy i strażników granicznych użyło gazu łzawiącego i granatów hukowych wobec ok. 100 osób, protestujących przeciwko izraelskiemu osadnictwu w pobliżu miejscowości Turmusija na północ od Ramallah. Demonstranci próbowali zasadzić młode drzewka oliwne.

Wybuchła szamotanina, podczas której strażnik graniczny popchnął Abu Aina, a następnie chwycił go mocno za szyję - relacjonuje agencja Reutera, której fotoreporter był na miejscu zdarzenia. Na nagraniach i zdjęciach nie widać, by Abu Ain zachowywał się agresywnie.

Kilka minut później minister zbladł i upadł na ziemię, chwytając się za klatkę piersiową. Zmarł w drodze do szpitala.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas potępił "brutalny atak, który spowodował śmierć" ministra. Poinformował, że po czwartkowym pogrzebie Abu Aina rozważy, jak odpowiedzieć na tę tragedię.

Izrael wysłał dodatkowych żołnierzy na Zachodni Brzeg Jordanu, a minister obrony Mosze Ja'alon przeprosił za śmierć Palestyńczyka. W czwartek strażnicy graniczni starli się z ok. 100 Palestyńczykami w Hebronie, na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformowało izraelskie wojsko.

W ostatnich tygodniach sytuacja na Zachodnim Brzegu i w Izraelu jest napięta z powodu palestyńskich ataków, w których zginęło 10 Izraelczyków i cudzoziemiec. W tym czasie zabitych zostało też kilkunastu Palestyńczyków, w tym większość oskarżanych o ataki na Izraelczyków.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 2. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

 3. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 4. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 5. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 6. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 7. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 8. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook