Jedynie prawda jest ciekawa

Izrael: Sprzeczne informacje ws. śmierci ministra

11.12.2014

Przedstawiciele władz palestyńskich i Izraela wydali sprzeczne opinie na temat wyników sekcji zwłok palestyńskiego ministra bez teki Ziada Abu Aina, który zmarł w środę po starciu z izraelskimi siłami bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Wysoki rangą przedstawiciel palestyńskich władz Husajn al-Szejk powiedział agencji Reutera, że jordańscy i palestyńscy lekarze, którzy wieczorem przeprowadzili sekcję zwłok 55-letniego Abu Aina, ustalili, iż minister zmarł, gdyż "został uderzony, nawdychał się gazu łzawiącego i zbyt późno otrzymał pomoc lekarską".

Z kolei izraelskie źródło medyczne poinformowało, że przyczyną śmierci Palestyńczyka był zawał serca. Według tego źródła Abu Ain już wcześniej miał problemy kardiologiczne. Zawał mógł być spowodowany przez stres po tym jak ktoś chwycił ministra za szyję - dodało źródło.

Według Szejka izraelski lekarz, który także brał udział w sekcji zwłok, nie podpisał jeszcze raportu w tej sprawie, prosząc o więcej czasu.

W środę ok. 30 izraelskich żołnierzy i strażników granicznych użyło gazu łzawiącego i granatów hukowych wobec ok. 100 osób, protestujących przeciwko izraelskiemu osadnictwu w pobliżu miejscowości Turmusija na północ od Ramallah. Demonstranci próbowali zasadzić młode drzewka oliwne.

Wybuchła szamotanina, podczas której strażnik graniczny popchnął Abu Aina, a następnie chwycił go mocno za szyję - relacjonuje agencja Reutera, której fotoreporter był na miejscu zdarzenia. Na nagraniach i zdjęciach nie widać, by Abu Ain zachowywał się agresywnie.

Kilka minut później minister zbladł i upadł na ziemię, chwytając się za klatkę piersiową. Zmarł w drodze do szpitala.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas potępił "brutalny atak, który spowodował śmierć" ministra. Poinformował, że po czwartkowym pogrzebie Abu Aina rozważy, jak odpowiedzieć na tę tragedię.

Izrael wysłał dodatkowych żołnierzy na Zachodni Brzeg Jordanu, a minister obrony Mosze Ja'alon przeprosił za śmierć Palestyńczyka. W czwartek strażnicy graniczni starli się z ok. 100 Palestyńczykami w Hebronie, na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformowało izraelskie wojsko.

W ostatnich tygodniach sytuacja na Zachodnim Brzegu i w Izraelu jest napięta z powodu palestyńskich ataków, w których zginęło 10 Izraelczyków i cudzoziemiec. W tym czasie zabitych zostało też kilkunastu Palestyńczyków, w tym większość oskarżanych o ataki na Izraelczyków.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Izrael

,

Palestyna

Warto poczytać

 1. Katalonia22092017 22.09.2017

  Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

  Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

 2. Papiez-21082017 22.09.2017

  Papież: trzeźwość fundamentem szczęśliwego życia

  Trzeźwość jest jednym z fundamentalnych warunków szczęśliwego życia człowieka. Jej brak niszczy więź z Bogiem, z Kościołem, niszczy osobę, rodziny, relacje międzyludzkie - podkreślił papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Narodowego Kongresu Trzeźwości, który trwa w Warszawie.

 3. Duda22092017 22.09.2017

  Amerykański portal: rząd w Warszawie cieszy się rekordową popularnością

  Mimo licznych negatywnych komentarzy w zagranicznych mediach głównego nurtu "konserwatywny i antyimigracyjny" rząd w Warszawie cieszy się rekordową popularnością społeczną - zauważa amerykański portal Breitbart.

 4. Londynatak15092017 22.09.2017

  Brytyjska policja: zamach na metro mógł być o wiele tragiczniejszy

  Dokonany przed tygodniem zamach na londyńskie metro z wykorzystaniem bomby domowej produkcji mógł być o wiele tragiczniejszy - oświadczyła w piątek komisarz londyńskiej policji metropolitalnej Cressida Dick. W ataku rannych zostało 30 osób.

 5. Imigranci1234 22.09.2017

  Dramat na morzu. Zatonął kolejny statek z imigrantami

  Statek przewożący migrantów zatonął na Morzu Czarnym u wybrzeża Turcji. Co mnajmniej cztery osoby utonęły - podała w piątek turecka państwowa agencja prasowa Anatolia.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook