Jedynie prawda jest ciekawa

Izrael musi znaleźć nowe miejsce

26.10.2011

W ciągu 42 lat Kaddafi rządził Libią twardą ręką, utrzymując swoich obywateli w strachu, likwidując każdego, kto ośmielał się krytykować reżim. On szkolił i finansował międzynarodowe organizacje terrorystyczne, był odpowiedzialny za szereg zamachów.

W ciągu 42 lat Kaddafi rządził Libią twardą ręką, utrzymując swoich obywateli w strachu, likwidując każdego, kto ośmielał się krytykować reżim. On szkolił i finansował międzynarodowe organizacje terrorystyczne, był odpowiedzialny za szereg zamachów.

Upadek kolejnej kostki domina w regionie daje nadzieję tym, którzy dążą do ustanowienia demokracji w świecie arabskim. To, że tym razem Francja i Wielka Brytania – a nie USA – odegrały główną rolę w upadku reżimu Kaddafiego, świadczy o nowym globalnym porządku, czego ignorować nie będzie mógł żaden kraj.

Pesymiści twierdzą, że będziemy jeszcze tęsknić za starym porządkiem. Wojny domowe, chaos i anarchia, islamizacja – wszystko to czeka nas w niedalekiej przyszłości. Libia może stać się „nową Somalią”. W Egipcie fala nienawiści do Izraela osiągnęła szczyt podczas zajmowania jego ambasady w Kairze. W Tunisie, od którego się wszystko zaczęło, do władzy mogą dojść islamiści.

Co w tej sytuacji powinien zrobić Izrael? Powinien pomóc zrozumieć arabskim narodom, że jest on częścią wolnego świata, do którego warto dążyć, a demokracja to najlepszy wybór.

Haaretz/FM

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270arbeti-macht 19.09.2017

  Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom za pracę w czasie wojny. Ich składki zasiliły niemiecki ZUS

  Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom, którzy podczas II wojny światowej byli zatrudnieni przez niemieckich pracodawców i odprowadzali z tego tytułu składki do niemieckiego systemu emerytalnego, a po wojnie powrócili do Polski.

 2. jetcrew19082017 19.09.2017

  Dwóch popularnych blogerów obejrzało film IPN-u. Ich reakcje są niesamowite!

  JETCrew to nazwa ekipy złożonej z dwóch niezwykle popularnych w sieci wideoblogerów.

 3. Niewolnictwo 19.09.2017

  Te dane wiele mówią o współczesnym świecie. Liczba niewolników jest ogromna

  Ponad 40 mln ludzi padło w 2016 r. ofiarą współczesnego niewolnictwa, czyli pracy przymusowej bądź wymuszonych małżeństw - wynika z zamieszczonych we wtorkowym raporcie szacunków trzech organizacji międzynarodowych walczących z niewolnictwem.

 4. Imigranciwiki3 19.09.2017

  Prasa alarmuje: liczba gwałtów popełnianych przez migrantów rośnie lawinowo!

  Liczba gwałtów popełnionych na terenie Bawarii przez migrantów ubiegających się o azyl wzrosła w pierwszym półroczu br. o 91 proc. - podał we wtorek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na szefa bawarskiego MSW Joachima Herrmanna.

 5. HurananMaria19092017 19.09.2017

  Huragan Maria osiągnął najwyższą kategorię i uderzył w wyspę Dominikę

  Huragan Maria osiągnał najwyższą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona i z porywami, których prędkość dochodzi do 260 km na godz. uderzył w Dominikę - podało NHC, Krajowe Centrum ds. Huraganów USA. Oko huraganu przeszło 70 km na północ od Martyniki.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook