Jedynie prawda jest ciekawa


Izba Reprezentantów USA zablokowała finansowanie miast azylowych

07.09.2017

Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała zablokowanie federalnego finansowania transportu oraz mieszkalnictwa w miastach i stanach azylowych, które odmawiają współpracy z administracją federalną w zakresie prawa imigracyjnego.

Poprawka została zaakceptowana podczas głosowania w środę wieczorem; 255 głosów było za, a 195 przeciw.

Republikański kongresmen Jason Smith ze stanu Missouri przedstawił poprawkę blokującą finansowanie miast azylowych jako elementu ustawy budżetowej o wydatkach i zaproponował by załączyć ją do tej części tego aktu prawnego, który zajmuje się finansowaniem transportu i mieszkalnictwa.

Smith podczas środowej debaty powiedział, że "poprawka wymaga by fundusze na transport, rozwój miasta i mieszkalnictwa trafiały tylko do miast i stanów, które przestrzegają prawa federalnego".

Uchwalona propozycja Smitha zapobiega skierowaniu funduszy do administracji lokalnych, która uniemożliwiają "jakiejkolwiek jednostce rządowej bądź jej przedstawicielowi wysyłanie bądź otrzymywanie informacji dotyczących obywatelstwa bądź statusu imigracyjnego dowolnej osoby".

Kongresmen David Price z Partii Demokratycznej wystąpił przed głosowaniem przeciwko poprawce argumentując, że "rozbije to społeczności w całym kraju".

Spodziewane jest, że w styczniu przyszłego roku Kongres zajmie się ustawami o wydatkach by zaaprobować je jako kompletny pakiet ustaw budżetowych na rok fiskalny 2018. Uchwalona w środę poprawka to najnowsza próba ataku Partii Republikańskiej na miasta azylowe, które odmawiają współpracy ze służbami migracyjnymi. Zgodnie z prawem federalnym istnieje obowiązek poinformowania władz federalnych o zatrzymaniu osoby przebywającej w USA nielegalnie, nawet jeśli nie popełniła ona przestępstwa.

Donald Trump już w trakcie swojej zeszłorocznej kampanii wyborczej zapowiadał, że po objęciu prezydentury będzie dążył do zlikwidowania statusu miast azylowych i obcięcia im funduszy federalnych, jeśli nie będą przestrzegać prawa imigracyjnego.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 6. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 7. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook