Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Iwaniszwili desygnowany na premiera

17.10.2012

Prezydent Saakaszwili, którego druga, ostatnia kadencja wygasa w roku 2013, zapewniał, że wesprze tworzenie rządu przez zwycięzców wyborów.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili desygnował w środę na premiera miliardera Bidzinę Iwaniszwilego, przywódcę koalicji Gruzińskie Marzenie, która 1 października wygrała wybory parlamentarne w tym kraju - poinformowała kancelaria szefa gruzińskiego państwa.

Nominacja Iwaniszwilego musi jeszcze zostać zatwierdzona przez parlament, który na sesji inaugurującej ma zebrać się 20-21 października.

Koalicja Gruzińskie Marzenie w wyborach do jednoizbowego 150-miejscowego parlamentu zdobyła 83 miejsca, a dotychczas rządzący Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN) Saakaszwilego 67 miejsc. Proporcje te mogą się jeszcze nieznacznie zmienić po ogłoszeniu wyników ostatecznych, co powinno nastąpić najpóźniej 20 października. Według ostatnich danych, Gruzińskie Marzenie może dysponować w nowym parlamencie 85 mandatami.

Prezydent Saakaszwili, którego druga, ostatnia kadencja wygasa w roku 2013, zapewniał, że wesprze tworzenie rządu przez zwycięzców wyborów. 

W zeszłym tygodniu Iwaniszwili przedstawił skład nowego rządu.

Na stanowisko ministra obrony zaproponował Iraklego Alasanię, który był w 2004 r. wiceministrem obrony, a w latach 2006-2008 ambasadorem Gruzji w ONZ; Alasania ma być również wicepremierem.

Wicepremierem ma zostać były zawodnik AC Milan Kacha Kaładze, uważany za najlepszego piłkarza w historii Gruzji. Jemu ma zostać powierzony resort rozwoju regionalnego i infrastruktury.

Szefem MSW miałby zostać Irakli Garibaszwili, który przez wiele kierował utworzoną przez Iwaniszwilego fundacją "Cartu".

Przyszłą szefową gruzińskiej dyplomacji ma być zaś Maja Pandżikidze, która była ambasadorem Gruzji w Niemczech, a następnie w Holandii. Jak sama zapewniała w zeszły czwartek, nowy rząd zamierza "przywrócić i uporządkować relacje" z Rosją, z którą Tbilisi zerwało stosunki dyplomatyczne po wojnie pięciodniowej w Południowej Osetii. Zastrzegła jednak, że jej kraj "nie przywróci stosunków dyplomatycznych z Moskwą, dopóki utrzymuje ona ambasady w Abchazji i w Osetii Południowej i okupuje te terytoria".

Pandżikidze zapowiedziała jednocześnie, że Gruzja nigdy nie powróci na rosyjską orbitę wpływów, ani nie przystąpi do poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), gdyż celem Tbilisi jest integracja z UE i NATO.

Przyszła szefowa dyplomacji podkreśliła też, program koalicji Gruzińskie Marzenie przewiduje pogłębienie sojuszu strategicznego ze Stanami Zjednoczonymi

 DLOS/PAP

[Official BIDZINAIVANISHVILI]

Warto poczytać

 1. mid-epa05863658 22.03.2017

  Atak przed brytyjskim parlamentem. Są ranni

  Według informacji podanej przez przewodniczącego Izby Gmin jeden z policjantów został zaatakowany nożem.

 2. ruble-9305501280 22.03.2017

  Rosja ogranicza przelewy pieniężne na Ukrainę

  Ustawa przyjęta Dumę Państwową zabrania dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych.

 3. mid-epa05862469 22.03.2017

  Doradca Trumpa zapewnia o przyjaźni między Polską a USA

  Polska może być pewna, że jej przyjaźń i długoletni związek ze Stanami Zjednoczonymi zostaną zabezpieczone przez obecną administrację - mówi PAP doradca prezydenta Donalda Trumpa Ralph Reed. Jak ocenia, relacje Moskwa-Waszyngton "to będzie trudny związek".

 4. kom00 22.03.2017

  KE grozi krajom członkowskim ws. imigrantów

  Komisja Europejska zaapelowała do krajów UE, by te wypełniły zobowiązania dotyczące uchodźców. W innym wypadku grożą im bliżej niesprecyzowane konsekwencje.

 5. mid-epa05858796 22.03.2017

  Niemcy: CDU prześciga SPD w sondażach

  Poparcie dla niemieckich chadeków wzrosło w ostatnim czasie o punkt procentowy do 34 proc. Socjaldemokratom poparcie spadło do 31 proc.

 6. mid-epa05861587 21.03.2017

  Tusk zwołuje szczyt ws. Brexitu

  „Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby proces rozwodowy był jak najmniej bolesny dla UE."

 7. AleksandrLukaszenkayt1270x714 21.03.2017

  Łukaszenka: Bojówkarze szkoleni w Polsce

  „Pieniądze szły przez Polskę i Litwę do nas. Dosłownie w ostatnich godzinach zatrzymaliśmy kilkudziesięciu bojowników, którzy przygotowywali prowokację z bronią”.

 8. ciezarowka-steff 21.03.2017

  Polak skazany za próbę przemytu nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

  33-letni Polak Marek N. został skazany na pięć lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, próbującej przerzucić na teren Wielkiej Brytanii 20 nielegalnych imigrantów.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook