Jedynie prawda jest ciekawa


Iwaniszwili desygnowany na premiera

17.10.2012

Prezydent Saakaszwili, którego druga, ostatnia kadencja wygasa w roku 2013, zapewniał, że wesprze tworzenie rządu przez zwycięzców wyborów.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili desygnował w środę na premiera miliardera Bidzinę Iwaniszwilego, przywódcę koalicji Gruzińskie Marzenie, która 1 października wygrała wybory parlamentarne w tym kraju - poinformowała kancelaria szefa gruzińskiego państwa.

Nominacja Iwaniszwilego musi jeszcze zostać zatwierdzona przez parlament, który na sesji inaugurującej ma zebrać się 20-21 października.

Koalicja Gruzińskie Marzenie w wyborach do jednoizbowego 150-miejscowego parlamentu zdobyła 83 miejsca, a dotychczas rządzący Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN) Saakaszwilego 67 miejsc. Proporcje te mogą się jeszcze nieznacznie zmienić po ogłoszeniu wyników ostatecznych, co powinno nastąpić najpóźniej 20 października. Według ostatnich danych, Gruzińskie Marzenie może dysponować w nowym parlamencie 85 mandatami.

Prezydent Saakaszwili, którego druga, ostatnia kadencja wygasa w roku 2013, zapewniał, że wesprze tworzenie rządu przez zwycięzców wyborów. 

W zeszłym tygodniu Iwaniszwili przedstawił skład nowego rządu.

Na stanowisko ministra obrony zaproponował Iraklego Alasanię, który był w 2004 r. wiceministrem obrony, a w latach 2006-2008 ambasadorem Gruzji w ONZ; Alasania ma być również wicepremierem.

Wicepremierem ma zostać były zawodnik AC Milan Kacha Kaładze, uważany za najlepszego piłkarza w historii Gruzji. Jemu ma zostać powierzony resort rozwoju regionalnego i infrastruktury.

Szefem MSW miałby zostać Irakli Garibaszwili, który przez wiele kierował utworzoną przez Iwaniszwilego fundacją "Cartu".

Przyszłą szefową gruzińskiej dyplomacji ma być zaś Maja Pandżikidze, która była ambasadorem Gruzji w Niemczech, a następnie w Holandii. Jak sama zapewniała w zeszły czwartek, nowy rząd zamierza "przywrócić i uporządkować relacje" z Rosją, z którą Tbilisi zerwało stosunki dyplomatyczne po wojnie pięciodniowej w Południowej Osetii. Zastrzegła jednak, że jej kraj "nie przywróci stosunków dyplomatycznych z Moskwą, dopóki utrzymuje ona ambasady w Abchazji i w Osetii Południowej i okupuje te terytoria".

Pandżikidze zapowiedziała jednocześnie, że Gruzja nigdy nie powróci na rosyjską orbitę wpływów, ani nie przystąpi do poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), gdyż celem Tbilisi jest integracja z UE i NATO.

Przyszła szefowa dyplomacji podkreśliła też, program koalicji Gruzińskie Marzenie przewiduje pogłębienie sojuszu strategicznego ze Stanami Zjednoczonymi

 DLOS/PAP

[Official BIDZINAIVANISHVILI]

Warto poczytać

 1. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 2. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 3. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 4. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 5. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 6. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 7. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook