Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Iwaniszwili desygnowany na premiera

17.10.2012

Prezydent Saakaszwili, którego druga, ostatnia kadencja wygasa w roku 2013, zapewniał, że wesprze tworzenie rządu przez zwycięzców wyborów.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili desygnował w środę na premiera miliardera Bidzinę Iwaniszwilego, przywódcę koalicji Gruzińskie Marzenie, która 1 października wygrała wybory parlamentarne w tym kraju - poinformowała kancelaria szefa gruzińskiego państwa.

Nominacja Iwaniszwilego musi jeszcze zostać zatwierdzona przez parlament, który na sesji inaugurującej ma zebrać się 20-21 października.

Koalicja Gruzińskie Marzenie w wyborach do jednoizbowego 150-miejscowego parlamentu zdobyła 83 miejsca, a dotychczas rządzący Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN) Saakaszwilego 67 miejsc. Proporcje te mogą się jeszcze nieznacznie zmienić po ogłoszeniu wyników ostatecznych, co powinno nastąpić najpóźniej 20 października. Według ostatnich danych, Gruzińskie Marzenie może dysponować w nowym parlamencie 85 mandatami.

Prezydent Saakaszwili, którego druga, ostatnia kadencja wygasa w roku 2013, zapewniał, że wesprze tworzenie rządu przez zwycięzców wyborów. 

W zeszłym tygodniu Iwaniszwili przedstawił skład nowego rządu.

Na stanowisko ministra obrony zaproponował Iraklego Alasanię, który był w 2004 r. wiceministrem obrony, a w latach 2006-2008 ambasadorem Gruzji w ONZ; Alasania ma być również wicepremierem.

Wicepremierem ma zostać były zawodnik AC Milan Kacha Kaładze, uważany za najlepszego piłkarza w historii Gruzji. Jemu ma zostać powierzony resort rozwoju regionalnego i infrastruktury.

Szefem MSW miałby zostać Irakli Garibaszwili, który przez wiele kierował utworzoną przez Iwaniszwilego fundacją "Cartu".

Przyszłą szefową gruzińskiej dyplomacji ma być zaś Maja Pandżikidze, która była ambasadorem Gruzji w Niemczech, a następnie w Holandii. Jak sama zapewniała w zeszły czwartek, nowy rząd zamierza "przywrócić i uporządkować relacje" z Rosją, z którą Tbilisi zerwało stosunki dyplomatyczne po wojnie pięciodniowej w Południowej Osetii. Zastrzegła jednak, że jej kraj "nie przywróci stosunków dyplomatycznych z Moskwą, dopóki utrzymuje ona ambasady w Abchazji i w Osetii Południowej i okupuje te terytoria".

Pandżikidze zapowiedziała jednocześnie, że Gruzja nigdy nie powróci na rosyjską orbitę wpływów, ani nie przystąpi do poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), gdyż celem Tbilisi jest integracja z UE i NATO.

Przyszła szefowa dyplomacji podkreśliła też, program koalicji Gruzińskie Marzenie przewiduje pogłębienie sojuszu strategicznego ze Stanami Zjednoczonymi

 DLOS/PAP

[Official BIDZINAIVANISHVILI]

Warto poczytać

 1. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 2. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

 3. mid-epa05730313-1 19.01.2017

  Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

  Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

 4. mid-epa05724719 19.01.2017

  Le Pen liderem sondaży

  Przywódczyni Frontu Narodowego wygrałaby pierwszą turę wyborów prezydenckich.

 5. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

 6. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 7. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook