Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Islamiści rekrutują uchodźców!

22.09.2015

Szef niemieckiego kontrwywiadu (BfV) ukrywa tego, o czym rząd Ewy Kopacz woli nie mówić. - Władze Niemiec obawiają się, że radykalni islamiści mogą rekrutować bojowników spośród młodych uchodźców napływających masowo do kraju - oświadczył Hans-Georg Maassennie.

- Obawiamy się, że islamiści w Niemczech pod przykrywką pomocy humanitarnej będą próbowali wykorzystywać sytuację uchodźców do własnych celów, czyli nawracania osób starających się o azyl (na islam) i ich rekrutowania - powiedział Maassen w Berlinie. Dodał, że szczególną uwagę władze zwracają na "młodych uchodźców podróżujących w pojedynkę, którzy mogą stanowić łatwy łup dla islamistów" i łatwo ulec radykalizacji.

Jednocześnie szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) podkreślił, że konstrwywiad nie dysponuje obecnie "wiarygodnymi danymi", które wskazywałyby, że "dżihadystyczne ugrupowania wykorzystały napływ uchodźców do zinfiltrowania (struktur) państwa".

Maassen wskazał, że demonstracje skrajnej prawicy i kontrprotesty lewicy mogą zaostrzyć napiętą sytuację w kraju.

Według danych BfV liczba bojowników, którzy wyjechali z Niemiec, walczyli u boku Państwa Islamskiego (IS) w Syrii lub Iraku i wrócili do kraju, wzrosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy z ponad 50 do ponad 70 osób. Wzrosła także liczba islamistów, którzy wyjechali z Niemiec i zginęli w walce - z ok. 100 osób pod koniec czerwca do 120 obecnie; pod koniec kwietnia było to 85 osób. Dotychczas do Syrii i Iraku wyjechało z Niemiec 740 dżihadystów (w czerwcu było to ok. 700), w tym jedna piąta kobiet (ich liczba wzrosła z blisko 100 w czerwcu do 150 obecnie).

Wzrosła także liczba mieszkających w Niemczech ultrakonserwatywnych salafitów - z 7,5 tys. w czerwcu do 7,9 tys. obecnie.

Zaledwie na kilka godzin przed wystąpieniem szefa BfV niemiecka policja dokonała obław i przeszukań w ośmiu miejscach w Berlinie, wykorzystywanych przez podejrzanych islamistów do wspierania walki w wojnie domowej w Syrii.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

islam

,

państwo

,

Niemcy

,

uchodźcy

,

imigracja

Warto poczytać

 1. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 2. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

 3. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 4. duda-stefffek 25.03.2017

  Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

  Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

 5. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 6. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 7. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 8. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook