Jedynie prawda jest ciekawa


Irański dowódca grozi Trumpowi: pochowaliśmy wielu takich jak on

13.10.2017

Groźby prezydenta USA Donalda Trumpa pod adresem Teheranu zaszkodzą Ameryce; Iran nie jest wojennym podżegaczem, ale pochowaliśmy już wielu takich jak Trump - powiedział w piątek Esmail Gani, jeden z dowódców brygady al-Kuds, jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Stany Zjednoczone pożałują wszelkich kroków podjętych przeciw Iranowi, "a my wiemy, jak walczyć z Ameryką" - dodał Gani, cytowany przez agencję Tasnim.

Al-Kuds to zarazem zagraniczne siły ekspedycyjne Gwardii Rewolucyjnej i jej wywiad; sama Gwardia jest potężną machiną bezpieczeństwa, która kontroluje wiele sektorów irańskiej gospodarki, ma też kolosalne wpływy polityczne - przypomina Reuters.

Trump ma ogłosić w piątek, że nie poświadcza, iż Iran wywiązuje się z międzynarodowej umowy nuklearnej zawartej z sześcioma światowymi mocarstwami w 2015 roku; jak podał piątkowy "Wall Street Journal", oczekuje się, że udzieli on Teheranowi reprymendy za testy rakietowe i wspieranie grup zbrojnych.

Odmowa potwierdzenia, iż Iran przestrzega porozumienia, nie oznacza jednak, że USA się z niego wycofają, choć zerwanie tego układu z Teheranem było sztandarową obietnicą wyborczą Trumpa.

Krytykował on od dawna umowę wynegocjowaną za prezydentury Baracka Obamy; według źródeł w Białym Domu ogłaszając swą decyzję przedstawi również plany zwalczania programu rakietowego Iranu i neutralizacji poparcia, jakiego ten kraj udziela libańskiemu Hezbollahowi oraz innym grupom zbrojnym na Bliskim Wschodzie.

Jest bardzo prawdopodobne, że Trump poleci wpisanie Gwardii Rewolucyjnej na listę organizacji terrorystycznych. Ten temat był przedmiotem wewnętrznych debat w administracji, a Iran groził "miażdżącą reakcją", jeśli USA zdecydują się na taki krok.

Rzecznik irańskiego resortu spraw zagranicznych Bohram Kasemi powiedział w piątek, że jego kraj "odpowie zdecydowanie na jakiekolwiek kroki przeciw jego siłom zbrojnym, z Gwardią Rewolucyjną włącznie".

W niedzielę dowódca Gwardii generał Mohammad Ali Dżafari po raz kolejny ostrzegł USA, że jeśli nałożą kolejne sankcje na Teheran, będą musiały przenieść swe bazy w regionie "dwa tysiące kilometrów od irańskiej granicy, gdyż taki jest zasięg irańskich rakiet".

(PAP)

fot. PAP/EPA/na zdj. prezydent Iranu Hassan Rouhani

 

Warto poczytać

 1. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 2. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 3. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 4. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 5. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 6. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 7. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 8. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook