Jedynie prawda jest ciekawa


Irański dowódca grozi Trumpowi: pochowaliśmy wielu takich jak on

13.10.2017

Groźby prezydenta USA Donalda Trumpa pod adresem Teheranu zaszkodzą Ameryce; Iran nie jest wojennym podżegaczem, ale pochowaliśmy już wielu takich jak Trump - powiedział w piątek Esmail Gani, jeden z dowódców brygady al-Kuds, jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Stany Zjednoczone pożałują wszelkich kroków podjętych przeciw Iranowi, "a my wiemy, jak walczyć z Ameryką" - dodał Gani, cytowany przez agencję Tasnim.

Al-Kuds to zarazem zagraniczne siły ekspedycyjne Gwardii Rewolucyjnej i jej wywiad; sama Gwardia jest potężną machiną bezpieczeństwa, która kontroluje wiele sektorów irańskiej gospodarki, ma też kolosalne wpływy polityczne - przypomina Reuters.

Trump ma ogłosić w piątek, że nie poświadcza, iż Iran wywiązuje się z międzynarodowej umowy nuklearnej zawartej z sześcioma światowymi mocarstwami w 2015 roku; jak podał piątkowy "Wall Street Journal", oczekuje się, że udzieli on Teheranowi reprymendy za testy rakietowe i wspieranie grup zbrojnych.

Odmowa potwierdzenia, iż Iran przestrzega porozumienia, nie oznacza jednak, że USA się z niego wycofają, choć zerwanie tego układu z Teheranem było sztandarową obietnicą wyborczą Trumpa.

Krytykował on od dawna umowę wynegocjowaną za prezydentury Baracka Obamy; według źródeł w Białym Domu ogłaszając swą decyzję przedstawi również plany zwalczania programu rakietowego Iranu i neutralizacji poparcia, jakiego ten kraj udziela libańskiemu Hezbollahowi oraz innym grupom zbrojnym na Bliskim Wschodzie.

Jest bardzo prawdopodobne, że Trump poleci wpisanie Gwardii Rewolucyjnej na listę organizacji terrorystycznych. Ten temat był przedmiotem wewnętrznych debat w administracji, a Iran groził "miażdżącą reakcją", jeśli USA zdecydują się na taki krok.

Rzecznik irańskiego resortu spraw zagranicznych Bohram Kasemi powiedział w piątek, że jego kraj "odpowie zdecydowanie na jakiekolwiek kroki przeciw jego siłom zbrojnym, z Gwardią Rewolucyjną włącznie".

W niedzielę dowódca Gwardii generał Mohammad Ali Dżafari po raz kolejny ostrzegł USA, że jeśli nałożą kolejne sankcje na Teheran, będą musiały przenieść swe bazy w regionie "dwa tysiące kilometrów od irańskiej granicy, gdyż taki jest zasięg irańskich rakiet".

(PAP)

fot. PAP/EPA/na zdj. prezydent Iranu Hassan Rouhani

 

Warto poczytać

 1. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 2. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 3. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 7. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 8. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook