Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Iran próbnie blokował Ormuz

01.01.2012

Irańska marynarka wojenna przeprowadziła symulację blokady Cieśniny Ormuz w ramach ćwiczeń wojskowych pod kryptonimem "Velayat 90". Dowództwo sił zbrojnych Iranu poinformowało, że przeprowadzone "taktyczne próby" wykazały, iż "ruch wszelkiego typu okrętów przez Cieśninę Ormuz będzie niemożliwy", jeśli zablokuje ją irańska marynarka wojenna.

Żadne niezależne źródła nie potwierdziły jeszcze, że Cieśnina Ormuz została w istocie zablokowana na kilka godzin.

Według agencji AFP, dopiero w poniedziałek marynarka wojenna Iranu zakończy swoje manewry, testując zdolność swoich sił do zamknięcia cieśniny.

- Od jutra rana większość naszych jednostek - okręty, okręty podwodne i siły powietrzne - zajmie pozycje zgodne z nową formacją taktyczną, której zadaniem jest uniemożliwienie przepłynięcia przez Cieśninę Ormuz wszystkim okrętom, jeśli islamska republika podejmie taką decyzję - powiedział admirał Musawi według IRNA, cytowanej przez AFP.

Po niedzielnym komunikacie na temat udanej próby wystrzelenia przeciwlotniczego pocisku kierowanego średniego zasięgu, Irańczycy poinformowali też o pozytywnych rezultatach testu nowego typu torpedy, której prototyp skonstruowany został przez specjalistów irańskiej marynarki wojennej i ośrodki badawcze i przemysł zbrojeniowy Iranu.

We wtorek wiceprezydent Iranu ostrzegł, że jeśli na jego kraj nałożone zostaną międzynarodowe sankcje, Teheran zablokuje strategiczną cieśninę Ormuz, odcinając dostawy ropy naftowej. Jeśli Zachód nałoży embargo na eksport irańskiej ropy, - nawet jedna jej kropla nie przepłynie przez cieśninę Ormuz - zapowiedział pierwszy wiceprezydent Mohammad Reza Rahimi.

Po zapowiedzi, że republika islamska zamknie Ormuz, na rynkach podniosły się na jakiś czas ceny ropy, jednak wróciły do poprzedniego poziomu, gdy analitycy sektora naftowego poinformowali, że środki takie byłyby też fatalne w skutkach dla gospodarki Iranu, a USA i ich sojusznicy w Zatoce Perskiej mogliby zareagować na taki manewr interwencją militarną - przypomina AFP.

Natomiast prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zapewnił w niedzielę, że irański bank centralny "zareaguje z siłą" na sankcje gospodarcze nałożone na Teheran.

Po nałożeniu restrykcji na Iran przez USA  rynek zareagował rekordowym spadkiem kursu riala - irańskiej waluty.

W sobotę prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama podpisał ustawę nakładającą kolejne sankcje gospodarcze na Iran, które mają skłonić islamską republikę do zarzucenia wojskowego programu nuklearnego. Nowa ustawa pozwoli wzmocnić nacisk na irański sektor finansowy.

Według Ahmadineżada, bank centralny Iranu może stawić czoło "presjom" wywieranym przez "wrogów" i powinien z siłą i odwagą "eliminować wszystkie spiski wrogów".

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook