Jedynie prawda jest ciekawa


Iran symulował atak na Izrael

03.07.2012

Podczas trwających w środkowym Iranie manewrów wojskowych, symulujących atak na "obcą bazę", siły tego kraju wystrzeliły serię rakiet balistycznych, z których cześć zdolna jest dotrzeć do Izraela - poinformowały we wtorek irańskie media państwowe.

"Rakiety typu Shahab 1, 2, 3, Qiam, Fateh i Tondar zostały wystrzelone w ramach manewrów Wielki Prorok 7" - poinformowała telewizja Al-Alam.        

Rakieta Shahab-3, o zasięgu ok. 2 tys. km, jest jedną z rakiet balistycznych zdolnych dotrzeć do Izraela i amerykańskich baz na Bliskim Wschodzie. Pozostałe rakiety, których użyto podczas manewrów, mają zasięg od 200 do 750 km.         

Jak oświadczyły władze w Teheranie, trzydniowe manewry (od poniedziałku) przeprowadzane przez siły Gwardii Rewolucyjnej, mają na celu "wysłanie wiadomości zuchwałym krajom", które chciałyby spróbować zaatakować Iran.         

Manewry zorganizowano na Wielkiej Pustyni Słonej (Dasht-e Kavir) w środkowym Iranie. Zbudowano tam replikę bazy powietrznej należącą do obcych sił, co miało pozwolić zweryfikować precyzję i skuteczność ataku - tłumaczyły władze w Teheranie.         

Irańskie władze regularnie grożą uderzeniem nie tylko na Izrael, ale również na amerykańskie bazy na Bliskim Wschodzie, jeśli Iran zostanie zaatakowany.         

W ostatnich miesiącach Izrael i USA wielokrotnie podnosiły kwestię uderzenia na irańskie obiekty nuklearne w przypadku niepowodzenia wysiłków dyplomatycznych wielkich mocarstw mających przekonać Teheran do powstrzymania kontrowersyjnego programu nuklearnego.        

Zachód obawia się, że Teheran dąży do produkcji broni jądrowej, Iran zaś stale utrzymuje, że wzbogaca uran jedynie do stopnia potrzebnego do zaspokojenia potrzeb cywilnych.       

Co prawda negocjacje w tej sprawie wznowiono w kwietniu br. po 15-miesięcznej przerwie, lecz trzy rundy rozmów w Stambule, Bagdadzie i Moskwie nie pozwoliły na wyjście z impasu, a wręcz zwiększyły ryzyko konfrontacji militarnej - pisze agencja AFP. 

Przeprowadzenie manewrów wojskowych z użyciem rakiet Iran zapowiedział w minioną niedzielę - w dniu wejścia w życie decyzji UE o całkowitym wstrzymaniu importu ropy z Iranu. Decyzję o zakazie zawierania nowych kontraktów na dostawy ropy z Iranu Unia Europejska podjęła w styczniu, zezwalając jednak do 1 lipca na realizację istniejących umów.        

Teheran wielokrotnie groził krajom zachodnim blokadą cieśniny Ormuz, która jest kluczową arterią dla transportu ropy naftowej na Zachód. 

PAP

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook