Jedynie prawda jest ciekawa

Iran spokojny o elektrownie jądrowe

26.09.2012

Iran jest zdolny do zneutralizowania każdego sabotażu, którego celem byłyby jego instalacje nuklearne - oświadczył prezydent tego kraju Mahmud Ahmadineżad na konferencji prasowej w Nowym Jorku.

Pytany przez dziennikarzy o ewentualny sabotaż, którego celem miałyby być instalacje nuklearne, Ahmadineżad zapewnił, że Iran "jest zdolny do uniknięcia i zneutralizowania takich prób".

Oświadczył też, że Iran jest gotów do "dialogu i do rozwiązania problemów" z USA. "Nie mieliśmy nigdy żadnych kłopotów z narodem Stanów Zjednoczonych" - mówił.

Wcześniej w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Ahmadineżad oznajmił, że potrzebny jest "nowy ład międzynarodowy", w którym "hegemoniczne mocarstwa" nie dominują i nie wyzyskują innych. Nie wymienił USA z nazwy, ale z kontekstu jego przemówienia wynikało, że chodzi o Amerykę i inne mocarstwa Zachodu.

W jego przemówieniu znalazły się też znowu ataki na Izrael; powiedział, że Iran jest zagrożony przez "niecywilizowanych syjonistów". W poniedziałek zaś, po przybyciu do Nowego Jorku, Ahmadineżad zapewnił, że Iran nie traktuje poważnie izraelskich gróźb ataku na jego instalacje nuklearne.

Iran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter cywilny, ale państwa zachodnie sądzą, że nie ma on wyłącznie celów pokojowych. Izrael, który uważa program nuklearny Teheranu za zagrożenie dla swego istnienia, grozi prewencyjnym atakami na irańskie instalacje nuklearne, uzasadniając to koniecznością zahamowania dążeń tego kraju do wyprodukowania broni jądrowej.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook