Jedynie prawda jest ciekawa

Iran spokojny o elektrownie jądrowe

26.09.2012

Iran jest zdolny do zneutralizowania każdego sabotażu, którego celem byłyby jego instalacje nuklearne - oświadczył prezydent tego kraju Mahmud Ahmadineżad na konferencji prasowej w Nowym Jorku.

Pytany przez dziennikarzy o ewentualny sabotaż, którego celem miałyby być instalacje nuklearne, Ahmadineżad zapewnił, że Iran "jest zdolny do uniknięcia i zneutralizowania takich prób".

Oświadczył też, że Iran jest gotów do "dialogu i do rozwiązania problemów" z USA. "Nie mieliśmy nigdy żadnych kłopotów z narodem Stanów Zjednoczonych" - mówił.

Wcześniej w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Ahmadineżad oznajmił, że potrzebny jest "nowy ład międzynarodowy", w którym "hegemoniczne mocarstwa" nie dominują i nie wyzyskują innych. Nie wymienił USA z nazwy, ale z kontekstu jego przemówienia wynikało, że chodzi o Amerykę i inne mocarstwa Zachodu.

W jego przemówieniu znalazły się też znowu ataki na Izrael; powiedział, że Iran jest zagrożony przez "niecywilizowanych syjonistów". W poniedziałek zaś, po przybyciu do Nowego Jorku, Ahmadineżad zapewnił, że Iran nie traktuje poważnie izraelskich gróźb ataku na jego instalacje nuklearne.

Iran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter cywilny, ale państwa zachodnie sądzą, że nie ma on wyłącznie celów pokojowych. Izrael, który uważa program nuklearny Teheranu za zagrożenie dla swego istnienia, grozi prewencyjnym atakami na irańskie instalacje nuklearne, uzasadniając to koniecznością zahamowania dążeń tego kraju do wyprodukowania broni jądrowej.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Morawiecki23102017 11.12.2017

  Zagranica gratuluje nowemu premierowi. "Liczą na współpracę z nowym szefem polskiego rządu"

  - Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wystosowali listy z gratulacjami do premiera Mateusza Morawieckiego.

 2. uniwersytetgandawa 11.12.2017

  Półnaga kobieta tarza się po ziemi, a mężczyzna uderza młotkiem w ścianę. Tak renomowany belgijski uniwersytet świętuje rocznicę powstania [WIDEO]

  Jak widać na nagraniu, przyszłość europejskiej sztuki można widzieć jedynie w czarnych barwach. Chyba że tego "performance" nie uznamy za sztukę, ale za zwykłą chorobę

 3. 11.12.2017

  Zamachowcy z Katalonii mieli wsparcie z Syrii. Miało zginąć kilkaset osób

  Sprawcy sierpniowych zamachów terrorystycznych w Katalonii, w których zginęło 16 osób, a ponad 120 zostało rannych, mieli wsparcie z zewnątrz - wynika ze śledztwa. Pierwotny plan ataków powstał w Syrii, a część materiałów trafiła w ręce dżihadystów z Francji

 4. bus1 11.12.2017

  Bomba w polskim autobusie na Ukrainie.Władze: to był akt terrorystyczny

  Podłożenie ładunku wybuchowego pod polskim autobusem w okolicach Lwowa traktowane jest w śledztwie jako akt terrorystyczny - oświadczyła w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)

 5. NowyJork11122017 11.12.2017

  Eksplozja w Nowym Jorku? Są doniesienia o bombie!

  Nowojorska policja reaguje na doniesienia o eksplozji na dworcu autobusowym na Mahattanie, w pobliżu Times Square - podaje BBC. Policja przekazała, że ewakuowane są niektóre linie metra

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook