Jedynie prawda jest ciekawa

Iran padł ofiarą cybernetycznego ataku

29.05.2012

Zaawansowana broń cybernetyczna tzw. W32. Flamer, pomyślana m.in. do przechwytywania i niszczenia danych na twardym dysku komputera, zakłóciła funkcjonowanie irańskiego przemysłu naftowego w ubiegłym miesiącu - donosi dziennik "The Guardian".

Według źródeł brytyjskiej gazety atak komputerowego robaka (samoreplikującego się programu komputerowego zbliżonego do wirusa komputerowego, choć mającego szersze zastosowanie) zmusił władze irańskie do wyłączenia z sieci sześciu naftowych terminali, w tym największego na wyspie Chark nad Zatoką Perską.

Irańska studencka agencja informacyjna twierdzi, że robak usunął dane przechowywane na twardych dyskach irańskiego ministerstwa ds. ropy. Wprawdzie resort zapewnia, że żadne istotne dane nie zostały utracone, ale "Guardian" nie wyklucza, że robak mógł być w irańskiej sieci od kilku miesięcy i zakończyć swoje zasadnicze zadanie zanim został wykryty.

Cytowani przez gazetę eksperci sądzą, że W32. Flamer to najbardziej zaawansowany z komputerowych robaków, z którymi mieli do czynienia; nowocześniejszy niż wirus Stuxnet, który przed dwoma laty zaatakował irańskie zakłady wzbogacania uranu w Natanz.

Według badaczy z laboratorium CrySys na Węgrzech - jednego z krajów, do których najprawdopodobniej przypadkowo trafił W32. Flamer - robak mógł być wyprodukowany przez agencję rządową dysponującą dużym zapleczem i budżetem, niewykluczone, że izraelską lub amerykańską. Był używany głównie w atakach cybernetycznych na Bliskim Wschodzie.

"To najbardziej nowoczesne oprogramowanie (software) mające na celu uszkodzenie systemu komputerowego, nad którym ekipa fachowców musiała pracować wiele miesięcy" - zaznacza CrySys. "To najbardziej zaawansowane zagrożenie, z którym się zetknęliśmy" - dodaje Orla Cox z firmy międzynarodowej Symantec zajmującej się komputerowymi systemami zabezpieczeń.

Cox sądzi, że w odróżnieniu od wirusa Stuxnet, którego zadaniem było wynajdowanie i niszczenie sprzętu, robak został zaprojektowany do tajnego zbierania i wysyłania informacji. W32. Flamer paraliżuje systemy zabezpieczeń, rozprzestrzenia się we wszystkich sieciach podłączonych do zarażonego komputera, a do systemu można go wprowadzić np. poprzez USB.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 05RUMUNIASTANDARDYUESI26072017 26.07.2017

  Rumunia też ma dość podwójnych standardów żywności w UE

  Tym samym Rumunia dołączyła do takich krajów, jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Bułgaria, których przedstawiciele krytykują branżę spożywczą za zaniżanie jakości produktów przeznaczonych na rynki Nowej Unii.

 2. 03POGLUPIELIWBRUKSELISI26072017 26.07.2017

  W Brukseli pogłupieli? Po Polsce grożą teraz USA!

  KE za Rosją, a przeciw Polsce i USA. Eurokraci najpierw pogrozili Polsce za naprawianie sądów i odmowę przyjmowania migrantów, a teraz ostrzegają administrację Donalda Trumpa ws. sankcji wobec Rosji.

 3. USALiban26072017 26.07.2017

  USA wesprze uchodźców w Libanie

  USA przekażą Libanowi dodatkowe 140 mln dolarów na pomoc dla syryjskich uchodźców - poinformował w środę Departament Stanu USA. We wtorek w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem spotkał się premier Libanu Saad Hariri.

 4. DimitrisAwramopulos26072017 26.07.2017

  KE: kolejny etap procedury m.in. przeciwko Polsce ws. relokacji

  Komisja Europejska poinformowała w środę, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązków związanych z relokacją uchodźców".

 5. Prad 26.07.2017

  Ukraina wstrzymuje dostawy prądu dla Donbasu

  Od środy wstrzymano dostawy prądu do zajętej przez separatystów części obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy - poinformował Wsewołod Kowalczuk, p.o. szefa państwowego operatora Ukrenerho. Wcześniej przerwano dostawy dla separatystów w obwodzie ługańskim.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook