Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Iran padł ofiarą cybernetycznego ataku

29.05.2012

Zaawansowana broń cybernetyczna tzw. W32. Flamer, pomyślana m.in. do przechwytywania i niszczenia danych na twardym dysku komputera, zakłóciła funkcjonowanie irańskiego przemysłu naftowego w ubiegłym miesiącu - donosi dziennik "The Guardian".

Według źródeł brytyjskiej gazety atak komputerowego robaka (samoreplikującego się programu komputerowego zbliżonego do wirusa komputerowego, choć mającego szersze zastosowanie) zmusił władze irańskie do wyłączenia z sieci sześciu naftowych terminali, w tym największego na wyspie Chark nad Zatoką Perską.

Irańska studencka agencja informacyjna twierdzi, że robak usunął dane przechowywane na twardych dyskach irańskiego ministerstwa ds. ropy. Wprawdzie resort zapewnia, że żadne istotne dane nie zostały utracone, ale "Guardian" nie wyklucza, że robak mógł być w irańskiej sieci od kilku miesięcy i zakończyć swoje zasadnicze zadanie zanim został wykryty.

Cytowani przez gazetę eksperci sądzą, że W32. Flamer to najbardziej zaawansowany z komputerowych robaków, z którymi mieli do czynienia; nowocześniejszy niż wirus Stuxnet, który przed dwoma laty zaatakował irańskie zakłady wzbogacania uranu w Natanz.

Według badaczy z laboratorium CrySys na Węgrzech - jednego z krajów, do których najprawdopodobniej przypadkowo trafił W32. Flamer - robak mógł być wyprodukowany przez agencję rządową dysponującą dużym zapleczem i budżetem, niewykluczone, że izraelską lub amerykańską. Był używany głównie w atakach cybernetycznych na Bliskim Wschodzie.

"To najbardziej nowoczesne oprogramowanie (software) mające na celu uszkodzenie systemu komputerowego, nad którym ekipa fachowców musiała pracować wiele miesięcy" - zaznacza CrySys. "To najbardziej zaawansowane zagrożenie, z którym się zetknęliśmy" - dodaje Orla Cox z firmy międzynarodowej Symantec zajmującej się komputerowymi systemami zabezpieczeń.

Cox sądzi, że w odróżnieniu od wirusa Stuxnet, którego zadaniem było wynajdowanie i niszczenie sprzętu, robak został zaprojektowany do tajnego zbierania i wysyłania informacji. W32. Flamer paraliżuje systemy zabezpieczeń, rozprzestrzenia się we wszystkich sieciach podłączonych do zarażonego komputera, a do systemu można go wprowadzić np. poprzez USB.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. mid-epa05878909 30.03.2017

  Premier Węgier: UE musi się zmienić

  „Unia Europejska musi się zmienić, by pozostać najlepszym miejscem na świecie, a Europejska Partia Ludowa (EPL) musi się zmienić po to, by móc ją prowadzić na tej drodze” - oznajmił w czwartek premier Węgier Viktor Orban na Malcie.

 2. mid-epa05878948 30.03.2017

  Juncker: „Brexit nie jest końcem wszystkiego”

  „Musimy rzucić wyzwanie populistom, powiedzieć głośno i jasno, że nacjonalizm i separatyzm, które zmierzają do osłabienia UE, są czymś przeciwnym do patriotyzmu” - mówił Donald Tusk.

 3. mid-17330060 30.03.2017

  Szef MSZ: Powrót do szerokich relacji z Libią

  "Przez wiele lat relacje polsko-libijskie były bardzo rozwinięte, na bardzo wysokim poziomie".

 4. middd 30.03.2017

  Miedwiediew w ogniu krytyki

  Protesty 26 maja ostatecznie usunęły Miedwiediewa z grona potencjalnych pretendentów do udziału w wyścigu prezydenckim w 2018 roku.

 5. konsulatwKijowie 30.03.2017

  Konsulaty na Ukrainie - wciąż zamknięte

  Zgodnie z decyzją MSZ po środowym ostrzale konsulatu RP w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy wszystkie polskie konsulaty w tym kraju są zamknięte do odwołania - poinformował Karol Jazowski, rzecznik ambasady RP w Kijowie.

 6. gazprom 30.03.2017

  Polska będzie uczestniczyć w negocjacjach ws. Nord Stream 2

  Komisja Europejska poinformowała, że może wziąć na siebie odpowiedzialność za negocjacje warunków budowy gazociągu Nord Stream 2 w imieniu państw członkowskich.

 7. nord1 30.03.2017

  Będą negocjacje ws. Nord Stream 2

  W liście wysłanym m.in. do rządu Danii, KE zwraca się o wyrażenie opinii na temat Nord Stream 2 oraz wyjaśnia, że rurociąg nie może funkcjonować w - jak to ujęto - "prawnej próżni".

 8. mid-epa058767812 29.03.2017

  Premier Wielkiej Brytanii pisze do Tuska

  Theresa May liczy na głębokie partnerstwo ze Wspólnotą.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook