Jedynie prawda jest ciekawa


Iran oburzony krytyką USA

26.05.2013

USA miały zastrzeżenia co do przebiegu irańskich wyborów.

Zdaniem szefa irańskiej dyplomacji Ali Akbar Salehiego, Stany Zjednoczone ingerowały w sprawy wewnętrzne Iranu, krytykując proces wyborczy.

Amerykanie zarzucali irańskim władzom brak przejrzystości przy wyborach. Obserwatorom z USA nie spodobała się przede wszystkim decyzja Rady Strażników Rewolucji, która wykluczyła z wyborów kilkuset kandydatów, w tym byłego prezydenta Haszemi Rafsandżaniego, jednego z najostrzejszych krytyków obecnego szefa państwa Mahmuda Ahmadineżada.


Według szefa irańskiego MSZ, protesty Amerykanów świadczą o ich ignorancji.

"Przedstawiciele USA mają uproszczoną i powierzchowną wizję systemu wyborczego w Iranie, każde państwo ma własny system." - mówił minister.

Ocenił też, że wsparcie USA dla demokracji jest fałszywe", jako że Stany Zjednoczone "popierały do ostatniej chwili dyktatorów w regionie", obalonych w następstwie arabskiej wiosny.

W Iranie to Rada Strażników decyduje, którzy z kandydatów są godni prezydenckiego urzędu i mogą zostać dopuszczeni do wyborów. Rada jest lojalna wobec najwyższego przywódcy duchowo-politycznego ajatollaha Sajeda Mohammada Alego Chameneia. Składa się z szyickich duchownych i zaufanych prawników. 

mk/PAP

[fot. PAP/EPA]

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook