Jedynie prawda jest ciekawa

Iran chce rozmawiać o programie nuklearnym

16.02.2012

Iran wyraził w czwartek wolę pilnego wszczęcia negocjacji w sprawie swego programu nuklearnymi z sześcioma światowymi mocarstwami. dzień wcześniej Teheran ogłosił, że poczynił postępy w pracach nad tym programem.

- Jesteśmy przychylni co do zasady (wszczęcia) negocjacji i uważamy, że dzięki pozytywnemu podejściu i duchowi współpracy, możemy uczynić postęp - oświadczył rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast, którego w czwartek cytuje agencja Fars.

- Nie ma jeszcze porozumienia co do miejsca i daty rozpoczęcia negocjacji, lecz w okolicznościach, gdy jest umowa co do zasady negocjacji, możemy szybko osiągnąć porozumienie w sprawie terminu i miejsca - dodał.

W środę Unia Europejska otrzymała odpowiedź od głównego irańskiego negocjatora do spraw nuklearnych Saida Dżalila na list szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton z prośbą o wyjaśnienie kwestii kontrowersyjnego programu nuklearnego.

W piśmie Iran przekazał Ashton, że jest gotów do wznowienia negocjacji nuklearnych z wielkimi mocarstwami z grupy 5+1 (skupiającej pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Chiny, Rosję, Francję, Wielką Brytanię i Niemcy).

Poprzednia runda rozmów między Iranem a "szóstką" w styczniu 2011 roku w Stambule zakończyła się fiaskiem.

Tymczasem w środę irańskie media relacjonowały postępy, jakie poczyniono w pracach nad programem nuklearnym. Prezydent tego kraju Mahmud Ahmadineżad załadował wzbogacone uranowe pręty paliwowe do reaktora badawczego, zaprezentowano też nową generację wirówek do wzbogacania uranu.

Zachód podejrzewa Irańczyków o potajemne prowadzenie prac nad bronią atomową; władze w Teheranie ustawicznie twierdzą, że ich program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

W odpowiedzi UE wprowadziła serię sankcji wobec Iranu, ostatnio ustanawiając embargo na irańską ropę naftową i wstrzymując wszelką współpracę z bankiem centralnym Iranu. Celem sankcji jest zmuszenie władz Iranu do ustępstw w sprawie kontrowersyjnego programu nuklearnego.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 03ATAKWHAMBURGUNOZSI28072017 28.07.2017

  Kolejny islamistyczny atak w Niemczech, zabójca krzyczał Allahu Akbar

  Nożownik zabił jedną osobę, kilka ranił w hamburskim hipermarkecie. Śmiertelna ofiara także w Finlandii.

 2. Reichtag 28.07.2017

  Niemcy: "nie" dla sankcji USA przeciw firmom europejskim

  Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel oświadczył w wywiadzie, opublikowanym w piątek w internetowym wydaniu tygodnika "Der Spiegel", że "w żadnym wypadku" nie zaakceptuje amerykańskich sankcji przeciwko europejskim firmom współpracującym z Rosją.

 3. Merkel28072017 28.07.2017

  Wybory w Niemczech: Gigantyczna przewaga Merkel

  Na niecałe dwa miesiące przed wyborami do Bundestagu przewaga chrześcijańskich demokratów Angeli Merkel nad SPD Martina Schulza wzrosła do 17 pkt. proc. - wynika z najnowszego sondażu Deutschlandtrend dla pierwszego programu telewizji publicznej ARD.

 4. Putin28072017 28.07.2017

  Rosja odpowiada na sankcje. Będą restrykcje dla dyplomatów

  Liczba pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych USA w Rosji ma być do 1 września zrównana z liczbą personelu rosyjskiego w placówkach w USA, czyli wynieść 455 osób; ambasada USA traci dostęp do magazynów i ośrodka wypoczynkowego w Moskwie - ogłosiło MSZ Rosji.

 5. KoreaPolnocnaFlickr 28.07.2017

  Korea Północna zdobywa dewizy. Wysyłają pracowników

  W arabskich państwach Zatoki Perskiej zatrudnione są tysiące pracowników z Korei Północnej; ich wynagrodzenia w większości zabierane są przez rząd w Pjongjangu, który w ten sposób obchodzi sankcje i uzyskuje środki finansowe - pisze w piątek agencja AP.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook