Jedynie prawda jest ciekawa

Iran chce negocjacji w Syrii

15.07.2012

Iran jest gotowy na zorganizowanie rozmów na temat kryzysu w Syrii między rządem tego kraju a opozycjonistami - poinformował irański minister spraw zagranicznych Ali Akbar Salehi.

- Islamska Republika Iranu jest gotowa na to, aby usiąść z syryjską opozycją. Jesteśmy gotowi na stworzenie klimatu i zapewnienie warunków do rozmów między opozycją a syryjskim rządem - powiedział Salehi, cytowany przez irańską agencję ISNA.

Wypowiedź szefa irańskiej dyplomacji może oznaczać zmianę w stanowisku Teheranu w sprawie sytuacji w Syrii - zauważa agencja Reutera. Do tej pory Iran konsekwentnie wspierał reżim w Damaszku w wysiłkach na rzecz tłumienia trwającego od połowy marca zeszłego roku powstania przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asdowi.

Teheran, główny sojusznik Syrii w regionie, wielokrotnie oskarżał Zachód i znaczące państwa na Bliskim Wschodzie o mieszanie się w sprawy wewnętrzne Syrii i zbrojenie syryjskich rebeliantów, których reżim w Damaszku nazywa terrorystami. Sam Salehi powiedział w ubiegłym tygodniu Reuterowi, że syryjscy rebelianci wywodzą się ekstremistycznych grup bojowych.

Wśród syryjskiej opozycji i powstańców przeważają muzułmanie sunnici, podczas gdy większość establishmentu rządowego rekrutuje się spośród alawitów (wyznawców skrajnego odłamu szyizmu). W zeszłym tygodniu specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan powiedział, że zarówno Iran, jak i Irak poparli jego plan politycznych przemian w Syrii. Annan podkreślał znaczenie zaangażowania władz w Teheranie w znalezienie rozwiązania kryzysu syryjskiego.

Sytuacją w ogarniętej od kilkunastu miesięcy powstaniem Syrii zaniepokojona jest wspólnota międzynarodowa.  Piętnaście państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ podjęło w piątek na nowo debatę nad dwoma konkurencyjnymi tekstami rezolucji w sprawie Syrii. Jeden, przygotowany z inicjatywy państw zachodnich, grozi sankcjami, jeśli ciężka broń nie zostanie wycofana z miast syryjskich. Drugi - z inspiracji Rosji - pomija możliwość zastosowania sankcji. Rosja i Chiny właściwie bojkotują wszelkie próby potępienia reżimu syryjskiego w RB ONZ - pisze agencja EFE.tyczne, co pozbawiło mieszkańców prądu.

ansa/pap

[fot.EPA]

Warto poczytać

 1. janpawel2215102017 21.10.2017

  Włoski historyk ujawnia: Jan Paweł II był ostrzegany przed zamachem

  W 1980 roku były premier Włoch Giulio Andreotti napisał w liście do Watykanu, że papież Jan Paweł II jest w niebezpieczeństwie. Epizod ten przywołał historyk, biograf polskiego papieża Andrea Riccardi podczas prezentacji książki o żandarmerii watykańskiej.

 2. Gdansk13092017 21.10.2017

  Wojska USA pozostaną w Europie. Możliwe, że ich liczebność się zwiększy

  Dowódca naczelny sił lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges spodziewa się, że wynosząca obecnie 30 tys. liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących na kontynencie europejskim nie ulegnie na razie zmianie. Jego wypowiedź przytoczyła w sobotę agencja dpa.

 3. Somalia21102017 21.10.2017

  Znamy już bilans zamachu w Mogadiszu. Płyną też doniesienia o kolejnych atakach

  Władze Somalii opublikowały w piątek wieczór nowy bilans zamachu bombowego w Mogadiszu, do którego doszło przed tygodniem. Zginęło łącznie 358 osób, rannych jest 228 - podała somalijska agencja prasowa powołując się na ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego.

 4. christ127010202017 20.10.2017

  Rośnie liczba katolików na świecie. Stanowią prawie 18 procent całej ludności globu

  Rośnie liczba katolików na świecie; obecnie jest ich 1,3 miliarda i stanowią prawie 18 procent całej ludności

 5. 1270-niemieckaaborcjonistka 20.10.2017

  Niemka sama dokonała aborcji na własnym dziecku. Całość pokazała na Instagramie

  „Czułam się bardzo silna, choć byłam zmęczona - po wszystkim doznałam ulgi. W końcu jestem wolna”

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook