Jedynie prawda jest ciekawa


Iran chce negocjacji w Syrii

15.07.2012

Iran jest gotowy na zorganizowanie rozmów na temat kryzysu w Syrii między rządem tego kraju a opozycjonistami - poinformował irański minister spraw zagranicznych Ali Akbar Salehi.

- Islamska Republika Iranu jest gotowa na to, aby usiąść z syryjską opozycją. Jesteśmy gotowi na stworzenie klimatu i zapewnienie warunków do rozmów między opozycją a syryjskim rządem - powiedział Salehi, cytowany przez irańską agencję ISNA.

Wypowiedź szefa irańskiej dyplomacji może oznaczać zmianę w stanowisku Teheranu w sprawie sytuacji w Syrii - zauważa agencja Reutera. Do tej pory Iran konsekwentnie wspierał reżim w Damaszku w wysiłkach na rzecz tłumienia trwającego od połowy marca zeszłego roku powstania przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asdowi.

Teheran, główny sojusznik Syrii w regionie, wielokrotnie oskarżał Zachód i znaczące państwa na Bliskim Wschodzie o mieszanie się w sprawy wewnętrzne Syrii i zbrojenie syryjskich rebeliantów, których reżim w Damaszku nazywa terrorystami. Sam Salehi powiedział w ubiegłym tygodniu Reuterowi, że syryjscy rebelianci wywodzą się ekstremistycznych grup bojowych.

Wśród syryjskiej opozycji i powstańców przeważają muzułmanie sunnici, podczas gdy większość establishmentu rządowego rekrutuje się spośród alawitów (wyznawców skrajnego odłamu szyizmu). W zeszłym tygodniu specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan powiedział, że zarówno Iran, jak i Irak poparli jego plan politycznych przemian w Syrii. Annan podkreślał znaczenie zaangażowania władz w Teheranie w znalezienie rozwiązania kryzysu syryjskiego.

Sytuacją w ogarniętej od kilkunastu miesięcy powstaniem Syrii zaniepokojona jest wspólnota międzynarodowa.  Piętnaście państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ podjęło w piątek na nowo debatę nad dwoma konkurencyjnymi tekstami rezolucji w sprawie Syrii. Jeden, przygotowany z inicjatywy państw zachodnich, grozi sankcjami, jeśli ciężka broń nie zostanie wycofana z miast syryjskich. Drugi - z inspiracji Rosji - pomija możliwość zastosowania sankcji. Rosja i Chiny właściwie bojkotują wszelkie próby potępienia reżimu syryjskiego w RB ONZ - pisze agencja EFE.tyczne, co pozbawiło mieszkańców prądu.

ansa/pap

[fot.EPA]

Warto poczytać

 1. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 2. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 3. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 4. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 5. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 6. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook