Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Iran chce negocjacji w Syrii

15.07.2012

Iran jest gotowy na zorganizowanie rozmów na temat kryzysu w Syrii między rządem tego kraju a opozycjonistami - poinformował irański minister spraw zagranicznych Ali Akbar Salehi.

- Islamska Republika Iranu jest gotowa na to, aby usiąść z syryjską opozycją. Jesteśmy gotowi na stworzenie klimatu i zapewnienie warunków do rozmów między opozycją a syryjskim rządem - powiedział Salehi, cytowany przez irańską agencję ISNA.

Wypowiedź szefa irańskiej dyplomacji może oznaczać zmianę w stanowisku Teheranu w sprawie sytuacji w Syrii - zauważa agencja Reutera. Do tej pory Iran konsekwentnie wspierał reżim w Damaszku w wysiłkach na rzecz tłumienia trwającego od połowy marca zeszłego roku powstania przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asdowi.

Teheran, główny sojusznik Syrii w regionie, wielokrotnie oskarżał Zachód i znaczące państwa na Bliskim Wschodzie o mieszanie się w sprawy wewnętrzne Syrii i zbrojenie syryjskich rebeliantów, których reżim w Damaszku nazywa terrorystami. Sam Salehi powiedział w ubiegłym tygodniu Reuterowi, że syryjscy rebelianci wywodzą się ekstremistycznych grup bojowych.

Wśród syryjskiej opozycji i powstańców przeważają muzułmanie sunnici, podczas gdy większość establishmentu rządowego rekrutuje się spośród alawitów (wyznawców skrajnego odłamu szyizmu). W zeszłym tygodniu specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan powiedział, że zarówno Iran, jak i Irak poparli jego plan politycznych przemian w Syrii. Annan podkreślał znaczenie zaangażowania władz w Teheranie w znalezienie rozwiązania kryzysu syryjskiego.

Sytuacją w ogarniętej od kilkunastu miesięcy powstaniem Syrii zaniepokojona jest wspólnota międzynarodowa.  Piętnaście państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ podjęło w piątek na nowo debatę nad dwoma konkurencyjnymi tekstami rezolucji w sprawie Syrii. Jeden, przygotowany z inicjatywy państw zachodnich, grozi sankcjami, jeśli ciężka broń nie zostanie wycofana z miast syryjskich. Drugi - z inspiracji Rosji - pomija możliwość zastosowania sankcji. Rosja i Chiny właściwie bojkotują wszelkie próby potępienia reżimu syryjskiego w RB ONZ - pisze agencja EFE.tyczne, co pozbawiło mieszkańców prądu.

ansa/pap

[fot.EPA]

Słowa kluczowe:

Syria

,

konflikt

,

Iran

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook