Jedynie prawda jest ciekawa


Iran chce negocjacji w Syrii

15.07.2012

Iran jest gotowy na zorganizowanie rozmów na temat kryzysu w Syrii między rządem tego kraju a opozycjonistami - poinformował irański minister spraw zagranicznych Ali Akbar Salehi.

- Islamska Republika Iranu jest gotowa na to, aby usiąść z syryjską opozycją. Jesteśmy gotowi na stworzenie klimatu i zapewnienie warunków do rozmów między opozycją a syryjskim rządem - powiedział Salehi, cytowany przez irańską agencję ISNA.

Wypowiedź szefa irańskiej dyplomacji może oznaczać zmianę w stanowisku Teheranu w sprawie sytuacji w Syrii - zauważa agencja Reutera. Do tej pory Iran konsekwentnie wspierał reżim w Damaszku w wysiłkach na rzecz tłumienia trwającego od połowy marca zeszłego roku powstania przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asdowi.

Teheran, główny sojusznik Syrii w regionie, wielokrotnie oskarżał Zachód i znaczące państwa na Bliskim Wschodzie o mieszanie się w sprawy wewnętrzne Syrii i zbrojenie syryjskich rebeliantów, których reżim w Damaszku nazywa terrorystami. Sam Salehi powiedział w ubiegłym tygodniu Reuterowi, że syryjscy rebelianci wywodzą się ekstremistycznych grup bojowych.

Wśród syryjskiej opozycji i powstańców przeważają muzułmanie sunnici, podczas gdy większość establishmentu rządowego rekrutuje się spośród alawitów (wyznawców skrajnego odłamu szyizmu). W zeszłym tygodniu specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan powiedział, że zarówno Iran, jak i Irak poparli jego plan politycznych przemian w Syrii. Annan podkreślał znaczenie zaangażowania władz w Teheranie w znalezienie rozwiązania kryzysu syryjskiego.

Sytuacją w ogarniętej od kilkunastu miesięcy powstaniem Syrii zaniepokojona jest wspólnota międzynarodowa.  Piętnaście państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ podjęło w piątek na nowo debatę nad dwoma konkurencyjnymi tekstami rezolucji w sprawie Syrii. Jeden, przygotowany z inicjatywy państw zachodnich, grozi sankcjami, jeśli ciężka broń nie zostanie wycofana z miast syryjskich. Drugi - z inspiracji Rosji - pomija możliwość zastosowania sankcji. Rosja i Chiny właściwie bojkotują wszelkie próby potępienia reżimu syryjskiego w RB ONZ - pisze agencja EFE.tyczne, co pozbawiło mieszkańców prądu.

ansa/pap

[fot.EPA]

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook