Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Irak: Zbombardowało konwój, którym jechał szef IS

11.10.2015

Irackie lotnictwo zbombardowało konwój pojazdów, którym jechał przywódca Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Bagdadi. Do nalotu doszło w prowincji Al-Anbar, na zachodzie kraju. Los Bagdadiego nie jest znany - podały w niedzielę irackie siły bezpieczeństwa.

"Irackie siły zbrojne podczas bohaterskiej operacji zbombardowały konwój terrorysty Abu Bakra al-Bagdadiego, gdy jechał do Karbali na spotkanie z przywódcami Daesz" - czytamy w oświadczeniu, w którym użyto arabskiego akronimu IS. Nie podano w nim, kiedy doszło do nalotu.

Komunikat wydało dowództwo operacji wojskowych, które dostarcza informacje na temat wojny z IS i wypowiada się głównie w imieniu resortów spraw wewnętrznych i obrony.

Karbala znajduje się nad Eufratem, w środkowym Iraku. Z oświadczenia wynika, że zbombardowane zostało także miejsce, w którym Bagdadi miał się spotkać z innymi dowódcami IS. "Wielu liderów organizacji zostało zabitych lub rannych. Los Bagdadiego nie jest znany, został odwieziony pojazdem. Wciąż nie jest jasne, jaki jest stan jego zdrowia" - dodano.

Agencja AFP zauważa, że irackie siły bezpieczeństwa w przeszłości podawały, że przywódca IS został ranny lub zabity w nalotach, ale te doniesienia następnie okazywały się fałszywe.

Państwo Islamskie proklamowało kalifat na opanowanych przez siebie znacznych obszarach Iraku i Syrii. Al-Bagdadi, twórca IS, ogłosił się "kalifem" na tych terenach.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook