Jedynie prawda jest ciekawa

Irak: 1000 ofiar wrześniowych zamachów

01.10.2013

ONZ poinformowała, że tylko we wrześniu w aktach przemocy w Iraku zginęło we wrześniu prawie tysiąc osób. Organizacja zwraca uwagę na powtarzające się w Iraku ataki na tle wyznaniowym. Terroryści uderzali szczególnie w meczety i w czasie pogrzebów.

W minionym miesiącu zginęło w sumie 979 Irakijczyków, a 2133 zostało rannych - sprecyzowała ONZ.

Bilans z trzech ostatnich miesięcy, który szacuje liczbę ofiar na 800-1000 miesięcznie, potwierdza, że w Iraku znacznie pogorszyła się sytuacja pod względem bezpieczeństwa. Odnotowuje się powrót do poziomu przemocy notowanego w latach 2006-2007, gdy przypadał szczyt ataków na tle wyznaniowym - alarmują obserwatorzy.

Najwięcej ofiar odnotowano w rejonie Bagdadu - 418 zabitych i ponad 1000 rannych. Kolejne w zestawieniu ONZ są prowincje Niniwa, Dijala, Salah Ad-Din i Anbar.

Osobny bilans za wrzesień, sporządzony przez iracki rząd, mówi o 971 ofiarach, w tym 86 ekstremistycznych rebeliantach.

Najbardziej krwawym dniem okazał się 21 września - wynika z zestawienia agencji AFP na podstawie źródeł medycznych i w siłach bezpieczeństwa. Przeprowadzono wówczas m.in. zamach bombowy na uczestników szyickich uroczystości pogrzebowych w dzielnicy Bagdadu Miasto Sadra. Po zamachu mieszkańcy organizowali demonstracje przeciwko bezczynności policji.

W poniedziałek w serii wybuchów samochodów pułapek głównie w szyickich dzielnicach Bagdadu i jego okolic zginęło ponad 50 osób. Do zamachów przyznało się lokalne odgałęzienie Al-Kaidy, Islamskie Państwo w Iraku. W oświadczeniu umieszczonym w internecie kilka godzin po zamachach napisano, że były one odwetem za "areszty, torturowanie i nękanie sunnitów" przez zdominowany przez szyitów rząd.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook