Jedynie prawda jest ciekawa


Inwigilacja na wielką skalę w Niemczech. Rząd: to zwiększy bezpieczeństwo

31.08.2017

Gdyby taki program wprowadzono w Polsce, mielibyśmy aferę na skalę europejską. Ale Niemcy chyba mogą więcej. Nasi zachodni sąsiedzi testują właśnie bezprecedensowy program rozpoznawania twarzy obywateli. Według tamtejszego ministerstwa spraw wewnętrznych nowe środki mają „przynieść ogromną korzyść dla systemu bezpieczeństwa”.

Pilotażowy program rozpoznawania twarzy uruchomiono kilka tygodni temu w Berlinie. Jego głównym celem ma być, a jakże, „zwiększenie bezpieczeństwa obywateli Niemiec”. Grupa 300 wolontariuszy nosi przy sobie transmitery, które przekazują do centrum kontrolnego dane na temat otoczenia. Według niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maiziere urządzenia są „zadziwiająco dokładne” we wskazywaniu na nagraniach osób, których wizerunki figurują w policyjnych bazach danych. Jednocześnie niemiecka policja zarzeka się, że ujęcia przedstawiające inne osoby są „natychmiast usuwane z systemu”.

Tym zapewnieniom nie dowierzają jednak sami Niemcy. Nawet rządowa stacja Deutsche Welle poinformowała swoich widzów o wątpliwościach jednej z organizacji broniącej prywatności i praw cyfrowych obywateli. Według aktywistów technologia umożliwia tworzenie o wiele bardziej złożonych i szczegółowych profili mieszkańców Niemiec, niż zakładają jej twórcy.

Po zakończeniu sześciomiesięcznego programu pilotażowego, niemieckie władze będzie czekało podjęcie decyzji o wprowadzeniu systemu automatycznego systemu rozpoznawania twarzy na masową skalę. Program miałby funkcjonować w miejscach o dużym zagęszczeniu przepływu osób, takich, jak na przykład stacje kolejowe czy centra miast.

Niemiecki Wielki Brat patrzy.

Pe/PAP

Warto poczytać

 1. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

 2. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

 3. czaputowicz20012018 17.06.2018

  Sensacyjny tekst w austriackim dzienniku. „Niemieckie służby podsłuchują polskich polityków”

  Informacje austriackiego dziennika "Der Standard" budzą uzasadnione zaniepokojenie.

 4. merkel17062018 17.06.2018

  Angela Merkel zaczyna odczuwać presję Niemców w sprawie imigrantów. Zamierza prosić Europę o pomoc

  Niemiecka kanclerz Angela Merkel pracuje nad zorganizowaniem spotkania o migracji z przedstawicielami kilku państw Unii Europejskiej

 5. papiez-franciszek-16062016 16.06.2018

  Papież zdecydowanie o aborcji "Nie różni się od działań dokonywanych przez nazistów"

  Papież Franciszek porównał w sobotę dokonywanie aborcji z powodu chorób i wad płodu do działań nazistów. Mówił o tym podczas spotkania z Forum 500 stowarzyszeń włoskich rodzin. Dodał, że rodzina na wzór Boga jest jedna; to mężczyzna i kobieta

 6. Interwencja-w-Jemenie-16062016 16.06.2018

  Francuska interwencja w Jemenie. Konflikt w tym rejonie się zaogni?

  Francuskie siły specjalne operują w Jemenie, gdzie współpracują z oddziałami Zjednoczonych Emiratów Arabskich - podał w sobotę dziennik "Le Figaro", powołując się na dwa wojskowe źródła. Wojska ZEA są częścią arabskiej koalicji walczącej z rebeliantami Huti

 7. Imigranciwiki 16.06.2018

  Mocne słowa szefa niemieckiego MSZ "Niemcy popełniły wiele błędów w temacie migracji"

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla "Corriere della Sera" w sobotę, że jeśli w UE nie potraktuje się poważnie strachu i zaniepokojenia ludzi w związku z migracją, pomagać będzie się tym, którzy chcą podzielić Europę

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook