Jedynie prawda jest ciekawa


Interwencja polskiej ambasady ws. sformułowania dotyczącego Auschwitz

25.10.2017
1270oboz
Interwencja polskiej ambasady ws. sformułowania dotyczącego Auschwitz

Ambasada RP w Lizbonie interweniowała ws. wtorkowego artykułu w "Diario de Coimbra", w którym znalazło się sformułowanie "Auschwitz (Polska)". W środę gazeta zamieściła tekst polskiego ambasadora o "wadliwych kodach pamięci" domagający się sprostowania.

Lokalna gazeta w tekście zatytułowanym "Ocalony z Auschwitz dał wykład w Coimbrze", odnotowała, że audytorium Uniwersytetu w Coimbrze, czołowej uczelni Portugalii, było pełne podczas wtorkowego wystąpienia 90-letniego Wernera Reicha. Przypomniała, że jako młody chłopiec trafił on do wyselekcjonowanej grupy "Birkenau Boys", na której swoje pseudomedyczne eksperymenty przeprowadzał obozowy lekarz Josef Mengele.

W tym kontekście "Diario de Coimbra" napisał: "Werner Reich, jeden z ocalonych z Holokaustu, dał wczoraj świadectwo o okrucieństwach przeżytych w Auschwitz (Polska), obozie koncentracyjnym, w którym miało miejsce ponad milion morderstw w czasie II wojny światowej".

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy ambasady RP w Lizbonie Bogdan Jędrzejowski, placówka podjęła pisemną interwencję wkrótce po ukazaniu się w "Diario de Coimbra" relacji z wykładu Reicha, a list polskiego ambasadora Jacka Junoszy Kisielewskiego, skierowany do gazety, ukazał się w środowym wydaniu.

W tekście "Polska i wadliwe kody pamięci" ambasador wyjaśnił, że używanie informacji sugerujących, że Auschwitz było polskim obozem zagłady, może wprowadzać w błąd współczesnego czytelnika, który nie pamięta, że "od 1939 r. Polska była okupowana, a jej władze nie kolaborowały z nazistowskimi Niemcami".

"Stosowanie zwrotów, takich jak +obóz koncentracyjny w Polsce+ lub +Auschwitz (Polska)+, sugerują, że obozy koncentracyjne zostały wybudowane lub zarządzane przez Polskę lub Polaków. Użycie sformułowania +obozy koncentracyjne w Polsce+ bez dodania +okupowanej przez nazistowskie Niemcy+ może wskazywać czytelnikowi odpowiedzialność Polski" - napisał Jacek Junosza Kisielewski.

Ambasador, prosząc o sprostowanie tekstu, wyjaśnił, że poprzez tego typu "wadliwe kody pamięci" wprowadza się w błąd czytelników oraz przyczynia do tworzenia "negatywnego i nieprawdziwego wizerunku polskiej historii".

W poniedziałek "Expresso", opiniotwórczy tygodnik Portugalii, dokonał korekty sobotniego tekstu o obozie Auschwitz. W artykule opublikowanym na stronie internetowej pisma pojawiło się w sobotę sformułowanie, że był to "obóz zagłady w Polsce działający od 1940 do 1945 r." Po interwencji polskiej ambasady tygodnik zmienił sformułowanie na "obóz zagłady działający od 1940 do 1945 w Polsce okupowanej przez niemieckich nazistów".

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

fot. Pixabay

Warto poczytać

 1. PutinMh17 25.05.2018

  Putin znów bezczelnie udaje Greka? "To nie był rosyjski pocisk"

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek ocenom, że malezyjski samolot nad wschodnią Ukrainą został zestrzelony w roku 2014 pociskiem rakietowym pochodzącym z Rosji. Oświadczył też, że Moskwa nie została dopuszczona do śledztwa w tej sprawie

 2. Israelflaga 25.05.2018

  Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

  Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które "promują bojkot państwa żydowskiego", i wezwały do "natychmiastowego wstrzymania" wsparcia dla nich

 3. Irlandia25052018 25.05.2018

  Irlandia na rozdrożu. Kraj decyduje w sprawie aborcji

  W piątkowym referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych ścierają się dwie wizje Irlandii: tradycyjnie konserwatywnego, katolickiego kraju chroniącego życie za wszelką cenę oraz państwa liberalnego, które stawia na prawo jednostki do wyboru

 4. 1270seku8ndeiro 25.05.2018

  Makabra w szpitalu, przez pomyłkę lekarzy mężczyzna stracił nogi i ręce

  Mimo starań wielu wspaniałych lekarzy, dla których troska o los pacjenta jest najważniejszym z priorytetów, stan polskiej służby wciąż pozostawia wiele do życzenia

 5. 1270samolotmalezja 25.05.2018

  Szef NATO wzywa Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku i do współpracy w celu ustalenia winnych

 6. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

 7. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 8. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook