Jedynie prawda jest ciekawa


Inna wizja jedności kościoła u katolików i prawosławnych

15.05.2014

„Potrzebna jest nam wspólnota w wierze i myśli” – stwierdził Teofil III

Dotychczas nie ma zgody między katolicyzmem a prawosławiem co do tego, co oznacza jedność Kościoła, a głównym problemem podziału między naszymi Kościołami jest przede wszystkim urząd papieża. Taki pogląd wyraził prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III w rozmowie z niemieckim pismem „Die Tagespost”. Według hierarchy, dotychczasowe wizje jedności są przedwczesne.

„Potrzebna jest nam wspólnota w wierze i myśli” – stwierdził Teofil III. Dlatego na mające się odbyć za kilka dni w Jerozolimie spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I należy patrzeć ze spokojem, gdyż nie stanie się „nic nadzwyczajnego” – uważa rozmówca gazety niemieckiej. Przyznał, że nie może zrozumieć, dlaczego katolicy „z takim entuzjazmem” czekają na to spotkanie.

Patriarcha przypomniał, że chrześcijan charakteryzuje wolność dzieci Bożych. Bóg obdarzył nas zdolnością odpowiedzialnego postępowania. Ostatecznym autorytetem jest Stwórca, a głową Kościoła – Chrystus. „Mam wrażenie, że dla katolików ważniejszy od Chrystusa jest papież” – powiedział Teofil.

Odnosząc się do sytuacji w Ziemi Świętej zwierzchnik prawosławnego Kościoła jerozolimskiego powiedział, że Kościół musi znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób można zapewnić obecność chrześcijan w tym regionie. Wspólnym zadaniem jest też ochrona miejsc świętych i chrześcijańskiego charakteru Jerozolimy. Patriarcha podkreślił, że Kościół prawosławny nie rości sobie prawa własności do tych miejsc. Wystarczy mu, żeby mieć udział w ich sakralności i móc się tam modlić – zaznaczył Teofil III.

Zapraszamy na profil facebook.com/stefczyk.info">Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. 

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook