Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Inna wizja jedności kościoła u katolików i prawosławnych

15.05.2014

„Potrzebna jest nam wspólnota w wierze i myśli” – stwierdził Teofil III

Dotychczas nie ma zgody między katolicyzmem a prawosławiem co do tego, co oznacza jedność Kościoła, a głównym problemem podziału między naszymi Kościołami jest przede wszystkim urząd papieża. Taki pogląd wyraził prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III w rozmowie z niemieckim pismem „Die Tagespost”. Według hierarchy, dotychczasowe wizje jedności są przedwczesne.

„Potrzebna jest nam wspólnota w wierze i myśli” – stwierdził Teofil III. Dlatego na mające się odbyć za kilka dni w Jerozolimie spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I należy patrzeć ze spokojem, gdyż nie stanie się „nic nadzwyczajnego” – uważa rozmówca gazety niemieckiej. Przyznał, że nie może zrozumieć, dlaczego katolicy „z takim entuzjazmem” czekają na to spotkanie.

Patriarcha przypomniał, że chrześcijan charakteryzuje wolność dzieci Bożych. Bóg obdarzył nas zdolnością odpowiedzialnego postępowania. Ostatecznym autorytetem jest Stwórca, a głową Kościoła – Chrystus. „Mam wrażenie, że dla katolików ważniejszy od Chrystusa jest papież” – powiedział Teofil.

Odnosząc się do sytuacji w Ziemi Świętej zwierzchnik prawosławnego Kościoła jerozolimskiego powiedział, że Kościół musi znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób można zapewnić obecność chrześcijan w tym regionie. Wspólnym zadaniem jest też ochrona miejsc świętych i chrześcijańskiego charakteru Jerozolimy. Patriarcha podkreślił, że Kościół prawosławny nie rości sobie prawa własności do tych miejsc. Wystarczy mu, żeby mieć udział w ich sakralności i móc się tam modlić – zaznaczył Teofil III.

Zapraszamy na profil facebook.com/stefczyk.info">Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. 

Warto poczytać

 1. mig-st 21.10.2016

  Polskie "nie" dla przymusowej relokacji

  Sejm przyjął uchwałę, w której uznaje projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodny z zasadą pomocniczości.

 2. mil-st 21.10.2016

  Czesi kładą tamę rosyjskiej propagandzie

  Czeski rząd powołał specjalny zespół do przeciwdziałania kampanii dezinformacji i ofensywie propagandowej, jaką Rosja prowadzi na terytorium Czech

 3. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 4. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 5. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 6. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 7. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook