Jedynie prawda jest ciekawa

Inna wizja jedności kościoła u katolików i prawosławnych

15.05.2014

„Potrzebna jest nam wspólnota w wierze i myśli” – stwierdził Teofil III

Dotychczas nie ma zgody między katolicyzmem a prawosławiem co do tego, co oznacza jedność Kościoła, a głównym problemem podziału między naszymi Kościołami jest przede wszystkim urząd papieża. Taki pogląd wyraził prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III w rozmowie z niemieckim pismem „Die Tagespost”. Według hierarchy, dotychczasowe wizje jedności są przedwczesne.

„Potrzebna jest nam wspólnota w wierze i myśli” – stwierdził Teofil III. Dlatego na mające się odbyć za kilka dni w Jerozolimie spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I należy patrzeć ze spokojem, gdyż nie stanie się „nic nadzwyczajnego” – uważa rozmówca gazety niemieckiej. Przyznał, że nie może zrozumieć, dlaczego katolicy „z takim entuzjazmem” czekają na to spotkanie.

Patriarcha przypomniał, że chrześcijan charakteryzuje wolność dzieci Bożych. Bóg obdarzył nas zdolnością odpowiedzialnego postępowania. Ostatecznym autorytetem jest Stwórca, a głową Kościoła – Chrystus. „Mam wrażenie, że dla katolików ważniejszy od Chrystusa jest papież” – powiedział Teofil.

Odnosząc się do sytuacji w Ziemi Świętej zwierzchnik prawosławnego Kościoła jerozolimskiego powiedział, że Kościół musi znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób można zapewnić obecność chrześcijan w tym regionie. Wspólnym zadaniem jest też ochrona miejsc świętych i chrześcijańskiego charakteru Jerozolimy. Patriarcha podkreślił, że Kościół prawosławny nie rości sobie prawa własności do tych miejsc. Wystarczy mu, żeby mieć udział w ich sakralności i móc się tam modlić – zaznaczył Teofil III.

Zapraszamy na profil facebook.com/stefczyk.info">Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. 

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook