Jedynie prawda jest ciekawa

Indie: Zbliża się cyklon Phailin

12.10.2013

Władze Indii wydały "czerwony alert" w związku ze zbliżaniem się do wschodniego wybrzeża jednego z najsilniejszych cyklonów w historii kraju. Prawie 400 tys. osób opuściło swe domy i schroniło się przed żywiołem, który uderzy w sobotę wieczorem czasu lokalnego.

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że cyklon Phailin znajdował się w sobotę rano około 300 km od brzegu na obszarze Zatoki Bengalskiej i zaatakuje wybrzeże pod wieczór.

Według władz, na które powołuje się agencja Reutera, z powodu huraganu może być poszkodowanych nawet 12 milionów ludzi. W telewizji, radiu i przez głośniki na ulicach nadawane są ostrzeżenia przed żywiołem.

W stanie Orisa hindusi i muzułmanie gromadzą się w świątyniach i meczetach, modląc się o to, aby Phailin nie był tak niszczycielski jak cyklon tropikalny sprzed 14 lat, kiedy to zginęło 10 tys. ludzi. Sąsiedni stan Andhra Pradeś już nawiedziły ulewne deszcze. W piątek swoje domy opuściło tam ok. 60 tys. ludzi.

Jak poinformowały indyjskie służby meteorologiczne, Phailin, gdy dotrze do lądu, będzie wiał z prędkością 220 km/h i spowoduje podniesienie poziomu wody w morzu o 3,4 m. "Ze względu na prędkość wiatru huragan może spowodować duże szkody" - ostrzegał w piątek jeden z synoptyków Lakshman Singh Rathore.

Cyklon już został zakwalifikowany do najwyższej, piątej kategorii. Według amerykańskich służb meteorologicznych na morzu osiąga on ok. 314 km/h. Niektórzy synoptycy porównują Phailin do huraganu Katrina, który w 2005 r. spustoszył wybrzeże USA od strony Zatoki Meksykańskiej. Niepokojące prognozy przywołują również pamięć o wspomnianym już cyklonie, który w 1999 r. nawiedził stan Orisa. Tym razem lokalne władze zapewniają, że są lepiej przygotowane. Rząd Orisy szacuje, że ok. pół miliona ludzi znajdzie schronienie w szkołach i innych budynkach o mocniejszej

konstrukcji.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Świat

,

Indie

,

tajfun Vincent

,

cyklon

Warto poczytać

 1. 05RUMUNIASTANDARDYUESI26072017 26.07.2017

  Rumunia też ma dość podwójnych standardów żywności w UE

  Tym samym Rumunia dołączyła do takich krajów, jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Bułgaria, których przedstawiciele krytykują branżę spożywczą za zaniżanie jakości produktów przeznaczonych na rynki Nowej Unii.

 2. 03POGLUPIELIWBRUKSELISI26072017 26.07.2017

  W Brukseli pogłupieli? Po Polsce grożą teraz USA!

  KE za Rosją, a przeciw Polsce i USA. Eurokraci najpierw pogrozili Polsce za naprawianie sądów i odmowę przyjmowania migrantów, a teraz ostrzegają administrację Donalda Trumpa ws. sankcji wobec Rosji.

 3. USALiban26072017 26.07.2017

  USA wesprze uchodźców w Libanie

  USA przekażą Libanowi dodatkowe 140 mln dolarów na pomoc dla syryjskich uchodźców - poinformował w środę Departament Stanu USA. We wtorek w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem spotkał się premier Libanu Saad Hariri.

 4. DimitrisAwramopulos26072017 26.07.2017

  KE: kolejny etap procedury m.in. przeciwko Polsce ws. relokacji

  Komisja Europejska poinformowała w środę, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązków związanych z relokacją uchodźców".

 5. Prad 26.07.2017

  Ukraina wstrzymuje dostawy prądu dla Donbasu

  Od środy wstrzymano dostawy prądu do zajętej przez separatystów części obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy - poinformował Wsewołod Kowalczuk, p.o. szefa państwowego operatora Ukrenerho. Wcześniej przerwano dostawy dla separatystów w obwodzie ługańskim.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook