Jedynie prawda jest ciekawa


Indie: Kolejne prześladowania chrześcijan

06.10.2012

Do kolejnych prześladowań chrześcijan doszło w Indiach. Tym razem chrześcijan zielonoświątkowców, którzy brali udział w uroczystości chrztu, pobito i aresztowano.

Nacjonalistyczni fanatycy hinduscy zaatakowali i pobili, a następnie doprowadzili do aresztowania 20 chrześcijan zielonoświątkowców, którzy dokonywali chrztu. Wydarzyło się to 2 października w miejscowości Kanthapada w dystrykcie Balasore we wschodnioindyjskim stanie Orisa – podała 6 bm. włoska agencji misyjna AsiaNews.

Przytoczyła też słowa przewodniczącego Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan (GCIC) Sajana George’a, który nazwał całe zajście „skandalicznym” i zażądał, aby premier tego stanu „wszczął śledztwo w sprawie ustalenia, jacy funkcjonariusze policji brali w tym udział”.

Odpowiedzialność za to zdarzenie obciąża grupę nacjonalistów hinduskich, należących do dwóch ugrupowań politycznych Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS) i Vishwa Hindu Parishad (VHP). Przerwali oni uroczystość chrztu już na początku, bijąc i ubliżając pastorowi Jayaramowi Marandiemu i wiernym. Wkrótce potem na miejsce przybyli miejscowi policjanci, zmuszając pobitych ludzi do wejścia do samochodu, który zawiózł ich na posterunek, gdzie zostali przesłuchani. Po aresztowaniu funkcjonariusze rozmieścili znaczną liczbę swych kolegów w celu „kontrolowania”, czy w miasteczku nic się nie dzieje.

„Aby prześladować, zastraszać i doprowadzać do aresztowania miejscowe wspólnoty chrześcijańskie, nacjonaliści hinduscy wykorzystują okrutne Prawo o Wolności Religijnej w Orisie (OFRA Act) z 1997 [w istocie są to przepisy przeciw nawróceniom z hinduizmu na inną religię – KAI] przy biernym udziale, a nawet milczącym przyzwoleniu miejscowej administracji i policji” – powiedział S. George. Zaznaczył, że rząd stanowy „powinien powstrzymać tych, którzy uciekają się do tego ustawodawstwa, aby prześladować ludność i zagrażać konstytucji, opartej na poszanowaniu sprawiedliwości i wolności”.

Na papierze przepisy „przeciwnawróceniowe” zakazują nawróceń, dokonywanych „siłą, przymusem lub oszustwem” i tym samym pozwalają władzom badać sprawę. W rzeczywistości jednak są one stosowane wyłącznie w przypadku wyznawców hinduizmu, którzy przechodzą na inną religię. Od uchwalenia tej ustawy liczba przypadków zmiany religii wyraźnie zmalała.

Przewodniczący GCIC przypomniał, że po pogromach antychrześcijańskich w Kandhamalu w tymże stanie w 2008, wśród tamtejszych wyznawców Chrystusa „wzrosło poczucie zagrożenia”. Przyczynił się do tego fakt, że na tym obszarze umocniła się także obecność stowarzyszenia Sangh Parivar [organizacji skupiającej wszystkie grupy i ruchy nacjonalistów hinduskich – KAI]”, przynosząc z sobą „kampanie nienawiści i bojkotu społecznego w stosunku do chrześcijan”.

Największe jednak zaniepokojenie i przygnębienie budzi „skrajna powolność wymiaru sprawiedliwości wobec ofiar masakr i napaści, podczas gdy wzrasta liczba zwolnień [winnych] z więzień, zapadają coraz niższe wyroki, a nawet skazany już przestępca zostaje zwolniony za kaucją” – stwierdził z goryczą S. George.

Najjaskrawszym i najświeższym przykładem takich działań jest sprawa Manoja Pradhama – czołowego działacza skrajnie nacjonalistycznej Bharatiya Janata Party, odpowiedzialnego za zabójstwo przywódcy chrześcijańskiego w jednym z pogromów. Mimo ostatecznego skazania go na 7 lat więzienia i trwających jeszcze procesów za dalsze 3 morderstwa, przebywa on na wolności za kaucją.

Ogólnoindyjska Rada poinformowała o jeszcze jednym ataku na chrześcijan w stanie Orisa. 24 września w miejscowości Krutamgarh (dystrykt Kandhamal) 12 aktywistów hinduskich z organizacji Bajrang Dal przerwało spotkanie modlitewne miejscowej wspólnoty zielonoświątkowej. Atak był szczególnie gwałtowny, gdyż napastnicy zmusili do położenia się na ziemi i ciężko pobili pastora Mantu Nayaka, który odniósł ciężkie rany głowy i doznał złamania obu rąk. Policja zatrzymała na razie 8 agresorów i poszukuje kilku dalszych.

sv, KAI

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 2. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 3. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 4. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 5. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 6. paryz15nov19062018 19.06.2018

  Był podejrzany o pomaganie terrorystom. Prokuratura zdecydowala o jego zwolneniu

  Ali Oulkadi, mieszkający w Belgii Francuz, któremu zarzucono, że pomagał podejrzanemu o udział w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salahowi Abdeslamowi, został we Francji zwolniony z aresztu i oddany pod nadzór sądowy w Belgii.

 7. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

 8. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook