Jedynie prawda jest ciekawa


Impas ws. CETA podważa wiarygodność UE

24.10.2016

"Financial Times" o komplikacjach przy rozmowach o umowie CETA.

Impas w sprawie umowy UE-Kanada (CETA) nie tylko podważa wiarygodność Unii jako negocjatora handlowego, ale także źle wróży bardziej skomplikowanym negocjacjom, które mają się rozpocząć - na temat warunków Brexitu - komentuje w poniedziałek "Financial Times".

"Jeśli europejskie rządy nie potrafią zagwarantować poparcia dla umowy zawieranej na względnie umiarkowaną skalę z zamożną, postępową pod względem socjalnym Kanadą, to są niewielkie nadzieje na wypracowanie wspólnej odpowiedzi na zagrożenie dumpingowe ze strony Chin lub poczynienie postępu w sprawie znacznie bardziej spornej umowy handlowej i inwestycyjnej z USA" - zauważa brytyjski dziennik. Dodaje, że mimo optymistycznych wypowiedzi, według których jest jeszcze szansa na kompromis, już zostały wyrządzone szkody, m.in. obniżenie wiarygodności UE.

"FT" podkreśla, że krytycy Unii Europejskiej nie powinni wykorzystać przypadku CETA jedynie jako "ilustracji dysfunkcjonalności Brukseli". Fakt, że belgijski region Walonia był w stanie zatrzymać porozumienie dotyczące ok. 550 milionów ludzi, choć może wydawać się absurdalny, "odzwierciedla szerszą rzeczywistość polityczną" - zwraca uwagę brytyjski dziennik.

Jako pragmatyczną ocenia decyzję, by o ratyfikacji CETA decydował każdy kraj z osobna, ponieważ mimo korzyści wynikających z umowy, "nie jest warte jej forsowanie kosztem podsycania nastrojów eurosceptycznych i rozniecania obecnych napięć".

"Financial Times" zaznacza jednak, że stanowi to "precedens niewróżący dobrze" przyszłym negocjacjom o warunkach wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"Wydaje się obecnie prawdopodobne, że o ile Wielka Brytania nie ograniczy się do najbardziej podstawowej formy umowy handlowej z UE, dotyczącej niewielu więcej kwestii niż cła na handel towarami, będzie musiała przejść przez ten sam proces, aby ustalić warunki Brexitu" – odnotowuje dziennik. Przytacza wypowiedź byłego komisarza ds. handlu o tym, że każda powtórka procedury CETA będzie "bardzo poważnym problemem dla Brexitu".

"Byłoby rozsądne, gdyby minister ds. Brexitu David Davis poskromił swój optymizm w sprawie zagwarantowania przez Wielką Brytanię swobodnego dostępu do unijnych rynków" – zaznacza "Financial Times". "Davis nazwał kiedyś porozumienie UE-Kanada dobrym punktem wyjścia dla rozmów z Brukselą. Idąc dalej zgodnie z tą logiką, każda taka umowa powinna być korzystna zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i Walonii" - podsumowuje dziennik.

Mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 6. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 7. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 8. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook