Jedynie prawda jest ciekawa


Impas wreszcie przełamany! Pierwszy eurosceptyczny rząd w Europie wybrany

01.06.2018
mid-epa067786112-1
Impas wreszcie przełamany! Pierwszy eurosceptyczny rząd w Europie wybrany

We Włoszech wreszcie doszli do porozumienia przy wyborze premiera. "Rząd zmian" ustanowiony, teraz może w końcu zacząć działać

Aż 88 dni trwał polityczny impas we Włoszech trwający od marcowych wyborów. Głównym źródłem problemu stał się wybór osoby przyszłego premiera kraju z Półwyspu Apenińskiego. Zarówno antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, jak i prawicowa Liga nie mogły dojść do konsensusu w tej sprawie, gdyż każdy z liderów tych formacji – odpowiednio Luigi Di Maio z Ruchu oraz Matteo Salvini z Ligi.

Spór o stanowisko szefa Rady Ministrów trwał do połowy maja, kiedy to partie dogadały się w tej sprawie, wybierając profesora Giuseppe Contego jako kandydata na stanowisko premiera Włoch.

Dysygnowany na premiera Conte 27 maja złożył jednak rezygnację do rąk prezydenta kraju Sergiego Mattarelli. Powodem były kontrowersje wokół kandydata na urząd Ministra Finansów. Dopiero za drugim podejściem misja utworzenia rządu przez Contego się powiodła. Taka sytuacja we Włoszech zdarzyła się po raz pierwszy w historii.

W skład nowego rządu wchodzi wiele nowych, jak i starych twarzy we włoskiej polityce, przede wszystkim pracownicy akademiccy, prawnicy, a także liderzy antysystemowej koalicji rządzącej jako wiceministrowie w gabinecie Contego.

Dotychczasowy premier Włoch, Paulo Gentiloni z  Centrolewicowej Partii Demokratycznej, przed ustąpieniem ze stanowiska wyraził podziękowania wobec współpracowników oraz małżonki, podkreślając, że zostawia Włochy silniejsze, niż 5 lat temu, kiedy jego partia przejmowała władzę.


Komentatorzy polityczni kraju z Półwyspu Apenińskiego wyrażają jednocześnie zadowolenie z faktu, iż władzę we Włoszech przejmuje rząd ze stabilną większością w parlamencie, jak i obawy wobec polityki jaką ma prowadzić nowo wybrany gabinet. Koalicyjny rząd Ruchu Pięciu Gwiazd oraz Ligi to pierwsza, eurosceptyczna Rada Ministrów w Unii Europejskiej w skład której wchodzi m.in. Paolo Savona, 81 letni profesor ekonomii oraz krytyk euro, który obejmie stanowisko ministra do spraw europejskich. Może to zaowocować konfliktem na tle Włochy – UE.

Co prawda przed gabinetem Contego została jeszcze jedna czynność proceduralna, uzyskać wotum zaufania od parlamentu, aby móc zacząć działać, jednakże wydaje się to tylko formalnością przy politycznej większości antysystemowców oraz konserwatystów w parlamencie włoskim. Głosowanie w tej sprawie już za tydzień.

PAP/ JD

Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI


Warto poczytać

 1. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 2. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 3. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 4. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 5. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 6. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 7. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook