Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Imigranci nie chcą opuszczać Niemiec

22.09.2016

550 tys. imigrantów, którym niemieckie władze odmówiły przyznania azylu, przebywa nadal w Niemczech pomimo obowiązku opuszczenia kraju - podał w czwartek dziennik „Bild”. Tylko nieznaczna część z nich jest deportowana do krajów pochodzenia.

Ponad 400 tys. takich imigrantów przebywa na terenie Niemiec dłużej niż sześć lat - pisze tabloid, powołując się na odpowiedź rządu na interpelacje klubu parlamentarnego Lewica. Najliczniejszą grupę stanowią Turcy - ponad 77 tys., obywatele Kosowa - 68 tys. i Serbowie - 50 tys.

Niemal połowa z nich nabyła przez ten czas nieograniczone prawo do pobytu w Niemczech ze względu na związki z tym krajem i utratę więzów z krajem pochodzenia - czytamy w „Bildzie”.

168 tys. niedoszłych azylantów jest przez władze „tolerowanych”, chociaż powinni zostać deportowani. Wśród powodów zawieszenia decyzji o deportacji wymieniane są brak paszportu, choroba czy też niepewna sytuacja w kraju pochodzenia. 440 imigrantów pozostało w Niemczech ze względu na toczące się przeciwko nim postępowanie karne.

Od stycznia do lipca niemieckie władze odesłały do krajów pochodzenia 13 134 cudzoziemców. Za deportacje odpowiadają władze krajów związkowych.

Przewodniczący Związku Zawodowego Policjantów Rainer Wendt powiedział „Bildowi”, że w Niemczech istnieje prawdziwy „przemysł specjalizujący się w zapobieganiu deportacjom”.

"Sprytni adwokaci i organizacje w rodzaju Pro Asyl uniemożliwiają deportowanie osób, którym odmówiono azylu"' - powiedział Wendt dodając, że politycy unikają tego tematu bojąc się „niekorzystnych zdjęć”.

"215 tys. osób musi opuścić Niemcy" - podkreślił policjant.

Były minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich powiedział, że politycy, którzy „pozwalają, by osoby, którym odmówiono azylu, grały państwu na nosie, niszczą zaufanie obywateli do struktur państwowych”.

Obecny szef MSW Thomas de Maiziere zarzucił w czerwcu lekarzom, że część wystawianych przez nich zwolnień dla azylantów jest nieuzasadniona i służy jedynie uniemożliwieniu deportacji.

"To niemożliwe, by 70 proc. mężczyzn poniżej 40. roku życia było chorych i niezdolnych do transportu" - powiedział wówczas minister, ściągając na siebie krytykę wielu wpływowych środowisk.

gah/PAP

[fot. PAP/EPA/STRATIS BALASKAS]

Słowa kluczowe:

Niemcy

,

tabloidy

,

rząd

,

klub

,

Kosowo

Warto poczytać

 1. mid-epa05866163 23.03.2017

  Próba zamachu terrorystycznego w Antwerpii

  Mężczyzna kierujący rozpędzonym samochodem usiłował w czwartek wjechać na zatłoczony główny deptak handlowy Antwerpii, na północy Belgii - poinformowała policja. Został zatrzymany, w jego samochodzie była broń. Władze twierdzą, że udało się zapobiec zamachowi.

 2. C7mQ0JRVsAA9Kb 23.03.2017

  Zastrzelono byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy

  W centrum stolicy Ukrainy, Kijowa, zastrzelono w czwartek byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej Denisa Woronienkowa, który pod koniec ubiegłego roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i przyjął obywatelstwo ukraińskie.

 3. mid-epa05865154 23.03.2017

  Polak ranny w zamachu w Londynie

  Premier Theresa May poinformowała, że wśród poszkodowanych w zamachu w Londynie jest jeden Polak. Dodała, że w mieście obowiązuje czwarty stopień alarmu antyterrorystycznego.

 4. TabliceprzywejsciudoobozukoncentracyjnegoSobibor 23.03.2017

  Niemiecka TV przeprasza za "polskie obozy zagłady"

  Redakcja SWR zamieściła na stronie przeprosiny następującej treści: "W poprzedniej wersji artykułu użyliśmy niestety sformułowania "polskie obozy zagłady".

 5. mid-epa05863726 23.03.2017

  Zamach terrorystyczny w Londynie

  W wyniku ataku w pobliżu brytyjskiego parlamentu w Londynie zginęło 5 osób, a co najmniej ok. 40 zostało rannych.

 6. C7i67O2V4AEO4Zb 23.03.2017

  Brytyjskie media: Znamy tożsamość zamachowca

  Jak podają media, sprawcą ataku przed brytyjskim parlamentem jest znany na Wyspach ekstremista islamski Abu Izzadeen.

 7. mid-epa05863658 22.03.2017

  Atak przed brytyjskim parlamentem. Są ranni

  Według informacji podanej przez przewodniczącego Izby Gmin jeden z policjantów został zaatakowany nożem.

 8. ruble-9305501280 22.03.2017

  Rosja ogranicza przelewy pieniężne na Ukrainę

  Ustawa przyjęta Dumę Państwową zabrania dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook