Jedynie prawda jest ciekawa


Imigranci nie chcą opuszczać Niemiec

22.09.2016

550 tys. imigrantów, którym niemieckie władze odmówiły przyznania azylu, przebywa nadal w Niemczech pomimo obowiązku opuszczenia kraju - podał w czwartek dziennik „Bild”. Tylko nieznaczna część z nich jest deportowana do krajów pochodzenia.

Ponad 400 tys. takich imigrantów przebywa na terenie Niemiec dłużej niż sześć lat - pisze tabloid, powołując się na odpowiedź rządu na interpelacje klubu parlamentarnego Lewica. Najliczniejszą grupę stanowią Turcy - ponad 77 tys., obywatele Kosowa - 68 tys. i Serbowie - 50 tys.

Niemal połowa z nich nabyła przez ten czas nieograniczone prawo do pobytu w Niemczech ze względu na związki z tym krajem i utratę więzów z krajem pochodzenia - czytamy w „Bildzie”.

168 tys. niedoszłych azylantów jest przez władze „tolerowanych”, chociaż powinni zostać deportowani. Wśród powodów zawieszenia decyzji o deportacji wymieniane są brak paszportu, choroba czy też niepewna sytuacja w kraju pochodzenia. 440 imigrantów pozostało w Niemczech ze względu na toczące się przeciwko nim postępowanie karne.

Od stycznia do lipca niemieckie władze odesłały do krajów pochodzenia 13 134 cudzoziemców. Za deportacje odpowiadają władze krajów związkowych.

Przewodniczący Związku Zawodowego Policjantów Rainer Wendt powiedział „Bildowi”, że w Niemczech istnieje prawdziwy „przemysł specjalizujący się w zapobieganiu deportacjom”.

"Sprytni adwokaci i organizacje w rodzaju Pro Asyl uniemożliwiają deportowanie osób, którym odmówiono azylu"' - powiedział Wendt dodając, że politycy unikają tego tematu bojąc się „niekorzystnych zdjęć”.

"215 tys. osób musi opuścić Niemcy" - podkreślił policjant.

Były minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich powiedział, że politycy, którzy „pozwalają, by osoby, którym odmówiono azylu, grały państwu na nosie, niszczą zaufanie obywateli do struktur państwowych”.

Obecny szef MSW Thomas de Maiziere zarzucił w czerwcu lekarzom, że część wystawianych przez nich zwolnień dla azylantów jest nieuzasadniona i służy jedynie uniemożliwieniu deportacji.

"To niemożliwe, by 70 proc. mężczyzn poniżej 40. roku życia było chorych i niezdolnych do transportu" - powiedział wówczas minister, ściągając na siebie krytykę wielu wpływowych środowisk.

gah/PAP

[fot. PAP/EPA/STRATIS BALASKAS]

Warto poczytać

 1. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

 2. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

 3. Madryt17032018 17.03.2018

  W Madrycie krajobraz jak na wojnie. Imigranci starli się z policją [WIDEO]

  W zamieszkanej przez wielu imigrantów z Afryki madryckiej dzielnicy Lavapies trwały w piątek incydenty z udziałem mieszkańców, którzy protestowali przeciwko działaniom policji, obwiniając ją o śmierć 35-letniego Senegalczyka, ulicznego sprzedawcy

 4. 1270ptrumeterra 16.03.2018

  To koniec małżeństwa Trumpów

  Amerykańskie media donoszą, że Vanessa Trump – żona Donalda Trumpa juniora, najstarszego syna prezydenta USA – złożyła w sądzie na Manhattanie papiery rozwodowe. Para była razem od 2005 roku i dorobiła się piątki dzieci.

 5. 1270pupuinek 16.03.2018

  Rosja idzie "na wojnę" z Zachodem

  Rosja wydali brytyjskich dyplomatów i rozszerzy czarną listę z Amerykanami

 6. 1270yad 15.03.2018

  "Polska policja w łódzkim getcie". Wiceszef MSZ zapowiada interwencję ws. napisu w Yad Vashem

  Poprosiłem naszą placówkę dyplomatyczną w Izraelu o interwencję w sprawie napisu dotyczącego "polskiej policji" w getcie w Łodzi, który znajduje się na wystawie w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie - poinformował w czwartek wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

 7. 1270victor 15.03.2018

  Orban: solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły

  Solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły; jeśli Polska jest silna, Węgry nie zginą, a jeśli Węgry są silne, mogą pomóc polskim przyjaciołom - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w czwartek podczas obchodów święta narodowego swego kraju.

 8. rpa15032018 15.03.2018

  Chcą ratować Afrykanerów od zagłady. Rząd RPA protestuje

  Peter Dutton, minister ds. imigracji i ochrony granic Australii, rozważa przyjęcie białych uchodźców z RPA

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook