Jedynie prawda jest ciekawa


Igrzyska złagodziły napięcie na Półwyspie Koreańskim

27.02.2018
Korea27022018
Igrzyska złagodziły napięcie na Półwyspie Koreańskim

Japońskie władze złagodziły stanowisko wobec dialogu z Koreą Płn. i są skłonne wziąć udział w nieformalnych rozmowach, nawet jeśli nie będą to konkretne negocjacje na temat rozbrojenia - podała we wtorek agencja Kyodo, powołując się na źródła w rządzie Japonii.

Zmiana podejścia stawia Tokio w jednej linii z Waszyngtonem, który usiłował w tym miesiącu doprowadzić do spotkania wiceprezydenta Mike'a Pence'a z przedstawicielami KRLD przy okazji zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu - przekazała japońska agencja. Według amerykańskiego Departamentu Stanu strona północnokoreańska "w ostatniej chwili" odwołała to spotkanie.

Dotychczas kierowana przez premiera Shinzo Abego japońska administracja utrzymywała, że żaden konstruktywny dialog z Koreą Północną nie jest możliwy, dopóki reżim nie podejmie konkretnych kroków w stronę rozbrojenia nuklearnego.

Obecnie Japonia skłonna jest zrezygnować z tego wymagania i uczestniczyć w rozmowach, na których przedstawiciele obu stron wymieniają grzeczności lub potwierdzają swoje dotychczasowe stanowisko w różnych sprawach - powiedziało źródło.

Kyodo zauważa, że ponowne nawiązanie dialogu może potencjalnie doprowadzić na przykład do wznowienia negocjacji w sprawie obywateli Japonii uprowadzonych przez agentów Pjongjangu w latach 70. i 80.

Według źródeł w japońskiej dyplomacji decyzja o zmianie nastawienia została uzgodniona z Waszyngtonem. Zdaniem jednego z dyplomatów rządy Japonii i USA ustaliły, że nie będą nawiązywać z Koreą Północną "dialogu", ale mogą się zgodzić na "pogawędkę".

Rozluźnienie wymagań dla rozmów nie oznacza jednak, że Japonia odchodzi od realizowanej wspólnie z USA kampanii wywierania nacisku gospodarczego na północnokoreański reżim - zaznaczyły źródła agencji. Japonia nie będzie również uczestniczyć w żadnych rozmowach, w których Korea Północna uznawana byłaby za mocarstwo atomowe.

Sytuacja w regionie jest napięta w związku z prowadzonymi przez Pjongjang wbrew rezolucjom ONZ zbrojeniom atomowym i balistycznym. W ubiegłym roku reżim przeprowadził swoją szóstą i zarazem największą dotąd próbę broni nuklearnej oraz wystrzelił szereg rakiet balistycznych, z czego dwie przeleciały nad terytorium Japonii.

Po listopadowej próbie międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) Korea Północna ogłosiła, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium USA. Według części ekspertów przeprowadzone testy czynią z niej de facto mocarstwo atomowe.

W poniedziałek chiński MSZ wyraził poparcie dla idei rozpoczęcia bezpośrednich rozmów USA z Koreą Północną. Według kancelarii południowokoreańskiego prezydenta Mun Dze Ina z taką propozycją wyszła przebywająca w tym kraju w związku z igrzyskami olimpijskimi delegacja rządowa z Korei Północnej.

W odpowiedzi Biały Dom oświadczył, że zajmie postawę wyczekującą, aby przekonać się, czy oferta jest poważna, i uzależnił rozmowy od tego, czy Pjongjang będzie skłonny dyskutować na temat całkowitego rozbrojenia jądrowego.

PAP
Fot:  PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 4. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 5. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 6. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 7. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook