Jedynie prawda jest ciekawa


Igrzyska złagodziły napięcie na Półwyspie Koreańskim

27.02.2018
Korea27022018
Igrzyska złagodziły napięcie na Półwyspie Koreańskim

Japońskie władze złagodziły stanowisko wobec dialogu z Koreą Płn. i są skłonne wziąć udział w nieformalnych rozmowach, nawet jeśli nie będą to konkretne negocjacje na temat rozbrojenia - podała we wtorek agencja Kyodo, powołując się na źródła w rządzie Japonii.

Zmiana podejścia stawia Tokio w jednej linii z Waszyngtonem, który usiłował w tym miesiącu doprowadzić do spotkania wiceprezydenta Mike'a Pence'a z przedstawicielami KRLD przy okazji zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu - przekazała japońska agencja. Według amerykańskiego Departamentu Stanu strona północnokoreańska "w ostatniej chwili" odwołała to spotkanie.

Dotychczas kierowana przez premiera Shinzo Abego japońska administracja utrzymywała, że żaden konstruktywny dialog z Koreą Północną nie jest możliwy, dopóki reżim nie podejmie konkretnych kroków w stronę rozbrojenia nuklearnego.

Obecnie Japonia skłonna jest zrezygnować z tego wymagania i uczestniczyć w rozmowach, na których przedstawiciele obu stron wymieniają grzeczności lub potwierdzają swoje dotychczasowe stanowisko w różnych sprawach - powiedziało źródło.

Kyodo zauważa, że ponowne nawiązanie dialogu może potencjalnie doprowadzić na przykład do wznowienia negocjacji w sprawie obywateli Japonii uprowadzonych przez agentów Pjongjangu w latach 70. i 80.

Według źródeł w japońskiej dyplomacji decyzja o zmianie nastawienia została uzgodniona z Waszyngtonem. Zdaniem jednego z dyplomatów rządy Japonii i USA ustaliły, że nie będą nawiązywać z Koreą Północną "dialogu", ale mogą się zgodzić na "pogawędkę".

Rozluźnienie wymagań dla rozmów nie oznacza jednak, że Japonia odchodzi od realizowanej wspólnie z USA kampanii wywierania nacisku gospodarczego na północnokoreański reżim - zaznaczyły źródła agencji. Japonia nie będzie również uczestniczyć w żadnych rozmowach, w których Korea Północna uznawana byłaby za mocarstwo atomowe.

Sytuacja w regionie jest napięta w związku z prowadzonymi przez Pjongjang wbrew rezolucjom ONZ zbrojeniom atomowym i balistycznym. W ubiegłym roku reżim przeprowadził swoją szóstą i zarazem największą dotąd próbę broni nuklearnej oraz wystrzelił szereg rakiet balistycznych, z czego dwie przeleciały nad terytorium Japonii.

Po listopadowej próbie międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) Korea Północna ogłosiła, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium USA. Według części ekspertów przeprowadzone testy czynią z niej de facto mocarstwo atomowe.

W poniedziałek chiński MSZ wyraził poparcie dla idei rozpoczęcia bezpośrednich rozmów USA z Koreą Północną. Według kancelarii południowokoreańskiego prezydenta Mun Dze Ina z taką propozycją wyszła przebywająca w tym kraju w związku z igrzyskami olimpijskimi delegacja rządowa z Korei Północnej.

W odpowiedzi Biały Dom oświadczył, że zajmie postawę wyczekującą, aby przekonać się, czy oferta jest poważna, i uzależnił rozmowy od tego, czy Pjongjang będzie skłonny dyskutować na temat całkowitego rozbrojenia jądrowego.

PAP
Fot:  PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Warto poczytać

 1. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 2. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 3. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 4. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 5. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 6. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook