Jedynie prawda jest ciekawa

Hollande uspokaja Francję

22.12.2014

Po dwóch atakach z ostatnich dni, dokonanych przez sprawców, którzy wykrzykiwali "Allah Akbar", prezydent Francji zaapelował o spokój, a do służb bezpieczeństwa o zachowanie "skrajnej czujności".

W czasie cotygodniowego spotkania z ministrami Hollande podkreślił, że nie należy "popadać w panikę". Zaznaczył, że francuskie służby otrzymały polecenie zachowania "skrajnej czujności".

Tego samego dnia prokuratura w Dijon we wschodniej Francji poinformowała, że kierowca samochodu, który w niedzielę wieczorem rozmyślnie wjeżdżał w przechodniów w tym mieście z okrzykiem "Allah Akbar" (Allah jest wielki), od dawna cierpiał na zaburzenia psychiczne. - Absolutnie nie był to akt terroru - zaznaczyła prokurator Marie-Christine Tarareau na konferencji prasowej. Według niej mężczyzna działał sam i nie z pobudek religijnych; powodowała nim troska o dzieci w Autonomii Palestyńskiej i Czeczenii - wskazała.

40-letni mężczyzna, urodzony we Francji w rodzinie imigrantów z Afryki Północnej, od 2001 roku był hospitalizowany 157 razy z powodu problemów psychiatrycznych, głównie tej jesieni - dodała.

Mężczyzna ten ranił 13 osób.

Z kolei w sobotę z tym samym okrzykiem inny mężczyzna, 20-latek, zaatakował nożem policjantów na komisariacie w Joue-les-Tours w środkowo-zachodniej Francji. Zanim został zastrzelony, ranił trzech funkcjonariuszy. W tym przypadku władze uważają, że atak był motywowany radykalnym islamizmem.

Rzecznik rządu Stephane Le Foll podkreślił, że między tymi zdarzeniami nie "ma żadnego związku".

Francuskie władze obawiają się przeniesienia na francuski grunt ekstremistycznych postaw przez sympatyków radykalnego Państwa Islamskiego (IS), którzy wyjeżdżają, m.in. z Francji, do Syrii i Iraku. Państwo Islamskie wzywało ekstremistów do ataków m.in. we Francji, która uczestniczy w operacjach przeciwko celom IS w Iraku.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. janpawel2215102017 21.10.2017

  Włoski historyk ujawnia: Jan Paweł II był ostrzegany przed zamachem

  W 1980 roku były premier Włoch Giulio Andreotti napisał w liście do Watykanu, że papież Jan Paweł II jest w niebezpieczeństwie. Epizod ten przywołał historyk, biograf polskiego papieża Andrea Riccardi podczas prezentacji książki o żandarmerii watykańskiej.

 2. Gdansk13092017 21.10.2017

  Wojska USA pozostaną w Europie. Możliwe, że ich liczebność się zwiększy

  Dowódca naczelny sił lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges spodziewa się, że wynosząca obecnie 30 tys. liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących na kontynencie europejskim nie ulegnie na razie zmianie. Jego wypowiedź przytoczyła w sobotę agencja dpa.

 3. Somalia21102017 21.10.2017

  Znamy już bilans zamachu w Mogadiszu. Płyną też doniesienia o kolejnych atakach

  Władze Somalii opublikowały w piątek wieczór nowy bilans zamachu bombowego w Mogadiszu, do którego doszło przed tygodniem. Zginęło łącznie 358 osób, rannych jest 228 - podała somalijska agencja prasowa powołując się na ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego.

 4. christ127010202017 20.10.2017

  Rośnie liczba katolików na świecie. Stanowią prawie 18 procent całej ludności globu

  Rośnie liczba katolików na świecie; obecnie jest ich 1,3 miliarda i stanowią prawie 18 procent całej ludności

 5. 1270-niemieckaaborcjonistka 20.10.2017

  Niemka sama dokonała aborcji na własnym dziecku. Całość pokazała na Instagramie

  „Czułam się bardzo silna, choć byłam zmęczona - po wszystkim doznałam ulgi. W końcu jestem wolna”

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook