Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Hollande: obecny kryzys jest nadzwyczaj poważny

31.08.2012

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że do jego obowiązków należy "mówienie prawdy Francuzom" i dlatego nie ma zamiaru ukrywać, iż obecny kryzys gospodarczy jest "nadzwyczaj poważny". Obiecał przyspieszenie reform.

"Moim obowiązkiem jest mówienie prawdy Francuzom. Mamy do czynienia z kryzysem nadzwyczaj poważnym, kryzysem długim, który trwa już ponad cztery lata i który nie oszczędził żadnej z wielkich potęg gospodarczych, nawet tych dopiero wschodzących" - powiedział szef państwa w wystąpieniu w Chalons-en-Champagne, we wschodniej części kraju.

Sprecyzował, że na świecie "spada tempo wzrostu gospodarczego" i że "z powodów klimatycznych, ale także spekulacyjnych" wzrastają ceny zbóż i surowców, w tym ropy naftowej.

"Nie uchylę się od zobowiązań podjętych wczoraj i przedwczoraj" - dodał prezydent. Słowa te można było odczytać jako krytyczną aluzję do polityki jego prawicowego poprzednika Nicolasa Sarkozy'ego. Hollande zaznaczył, że objął stery władzy w maju bieżącego roku "z pełną świadomością stanu rzeczy".

Prezydent zapowiedział, że przyspieszy wprowadzenie reform gospodarczych, ale prosił też Francuzów o cierpliwość w oczekiwaniu na efekty tych działań.

Podkreślił, że jego najpilniejszym priorytetem jest walka z bezrobociem. Zapowiedział, że zwołał posiedzenie parlamentu, aby ustawa dotycząca zatrudnienia ludzi młodych została jak najszybciej przyjęta. Chodzi o program subwencjonowania przez państwo miejsc pracy dla osób poniżej 25 lat. Rozwiązanie ma objąć od 2013 roku 150 tys. młodych osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji.

W swoim przemówieniu prezydent położył także nacisk na wzrost gospodarczy i konkurencyjność. Według Hollande'a już we wrześniu rozpoczną się negocjacje pracodawców ze związkami zawodowymi dotyczące "przewidywanych restrukturyzacji" i planów zwolnień we francuskich przedsiębiorstwach.

Prezydent zapowiedział też, że w najbliższych dniach powstanie - zgodnie z jego wyborczymi obietnicami - Publiczny Bank Inwestycji, który jest jednym ze sztandarowych projektów nowego rządu. Instytucja ta ma pomóc w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw.

W ciągu ponad trzech miesięcy po wyborze nowy szef państwa zmaga się obecnie ze spadkiem popularności w związku z pogłębiającym się kryzysem. Według jednego z ostatnich sondaży z tego tygodnia odsetek osób pozytywnie oceniających politykę Hollande'a spadł po raz pierwszy poniżej 50 proc.

Liczba bezrobotnych Francuzów zbliżyła się w sierpniu do 3 mln (ok. 10 procent ludności w wieku produkcyjnym), a wielu polityków, także w samej Partii Socjalistycznej, wzywa rząd do przyspieszenia reform.


PAP/kop
[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Francja

,

Hollande

,

kryzys

,

prawda

Warto poczytać

 1. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 2. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 3. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 4. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 5. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

 6. epa05600885 24.10.2016

  Kłopoty z imigrantami na Lesbos

  Nielegalnie imigranci podpalili kontenery służb azylowych.

 7. mid-epa05600811 24.10.2016

  Impas ws. CETA podważa wiarygodność UE

  "Financial Times" o komplikacjach przy rozmowach o umowie CETA.

 8. nc,vnx,cmvn,mx 24.10.2016

  Katastrofa samolotu na Malcie

  Co najmniej pięć osób zginęło, gdy w poniedziałek na Malcie niewielki samolot rozbił się zaraz po wystartowaniu.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook