Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Hollande na rocznicy śmierci Mitteranda

08.01.2016

Były prezydent Francji zmarł przed dwudziestu laty.

Prezydent Francji Francois Hollande wziął w piątek udział w uroczystościach z okazji 20. rocznicy śmierci swego poprzednika, socjalistycznego prezydenta Francois Mitterranda.

W uroczystości wzięli udział także członkowie rodziny byłego prezydenta i dwaj jego wpływowi współpracownicy: minister kultury w rządzie Mitterranda Jack Lang oraz szef dyplomacji i doradca Hubert Vedrine.

Hollande jako młody człowiek był jednym z doradców ekonomicznych Mitterranda.

Mitterrand rządził Francją w latach 1981-1995. Sześciu na dziesięciu Francuzów uważa do dziś, że był dobrym prezydentem. Jak komentuje AFP, Hollande, również socjalista, może o takim wyniku co najwyżej pomarzyć - popiera go obecnie zaledwie jedna czwarta Francuzów.

Historyk Alain Bergounioux przypomina, że Mitterrand był najdłużej rządzącym socjalistycznym prezydentem, który rządził skutecznie podczas trudnej kohabitacji z prawicową większością parlamentarną. Premierami byli wówczas Jacques Chirac i Edouard Balladur.

"W bardzo dużym stopniu (Mitterrand) doprowadził do ewolucji partii socjalistycznej w kwestiach ekonomicznych"; dzięki prezydentowi zaczęła ona akceptować politykę gospodarczego liberalizmu -  mówi Bergounioux.

 

mly/PAP

 

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook