Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Hollande i Merkel wzywają Putina do porozumienia z Kijowem

03.07.2014

Jak poinformował Pałac Elizejski prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwali prezydenta Rosji Władimira Putina, aby nakłonił prorosyjskich separatystów na Ukrainie do zawarcia porozumienia z Kijowem w sprawie rozejmu.


Hollande i Merkel rozmawiali z Putinem przez telefon o znaczeniu wprowadzenia w życie porozumienia, osiągniętego w środę w Berlinie przez ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainie, zakładającego podjęcie kroków mających doprowadzić do obustronnego rozejmu na Ukrainie - czytamy w komunikacie kancelarii francuskiego prezydenta.

Przywódcy Francji i Niemiec "dzwonili do prezydenta Rosji, żeby poprzeć (inicjatywę) zorganizowania spotkania grupy kontaktowej jeszcze przed 5 lipca w celu określenia warunków rozejmu" - napisano.

To właśnie we wspólnej deklaracji ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji - Pawło Klimkin, Siergiej Ławrow, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius - zaapelowali w środę o "zwołanie do 5 lipca grupy kontaktowej w celu wypracowania obustronnego i bezwarunkowego
porozumienia w sprawie trwałego zawieszenia broni". W skład grupy kontaktowej wchodzą przedstawiciele Rosji, Ukrainy, w tym separatystów ze wschodniej części kraju, oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Pałac Elizejski dodał, że francuski prezydent i niemiecka kanclerz mają w ciągu kilku godzin przeprowadzić rozmowę telefoniczną również z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Rosja i Ukraina obwiniają się wzajemnie o akty przemocy, które naruszyły 10-dniowy rozejm ogłoszony przez prezydenta Poroszenkę 20 czerwca. W poniedziałek późnym wieczorem prezydent poinformował, że zawieszenie broni nie zostanie przedłużone. Ukraińskie siły w nocy z poniedziałku na wtorek wznowiły tzw. operację antyterrorystyczną we wschodniej Ukrainie.

Tymczasem prezydent Petro Poroszenko oświadczył, że przewidujący decentralizację projekt zmian w konstytucji Ukrainy jest antidotum na federalizację kraju Zaapelował też do deputowanych parlamentu o przyjęcie złożonego przezeń projektu.

"Zaproponowana przez nas decentralizacja sprawdziła się w doświadczeniu europejskim. Stanowi ona antidotum na federalizację, mocną szczepionkę przeciwko niej. Ukraina była, jest i będzie państwem unitarnym i ta podstawowa zasada pozostanie nienaruszalna" - oświadczył Poroszenko.

Podkreślił, że od przyjęcia zaproponowanych przez niego zmian zależy pokój w kraju i z podjęciem tej decyzji nie wolno zwlekać. "(Te zmiany) to odpowiedź na pytanie, czy Ukraina będzie jedna, zjednoczona i niepodzielna. To kwestia wojny lub pokoju, która po raz pierwszy ostro stanęła w ukraińskiej historii" - powiedział.

Prezydent zapewnił, że zgodnie z projektem ukraiński pozostanie jedynym językiem państwowym na Ukrainie, zastrzegł jednak, że w projekcie spełniono obietnicę przyznania organom władzy lokalnej dodatkowych kompetencji w kwestii języka. Jak dodał, organy władzy lokalnej będą miały prawo
przyznawać specjalny status językowi rosyjskiemu oraz innym językom mniejszości narodowych. Według
szefa państwa to rozsądny kompromis, który uczyni Ukrainę silniejszą.

Jego zdaniem proponowane zmiany w konstytucji stanowią najlepszy sposób uregulowania sytuacji na wschodzie kraju. "(Projekt) przybliża władze do ludzi w całym kraju. Bez tego nie mamy z czym jechać do Donbasu, bo z użyciem wyłącznie narzędzi wojennych zwycięstwa tam nie będzie. O serca ludzi, którzy tam mieszkają, powinniśmy walczyć przy użyciu pokojowych instrumentów" - zaznaczył.

Podkreślił przy tym, że decentralizacja władzy nie odbije się na możliwościach gwarantowania przez głowę państwa praw i swobód Ukraińcom oraz integralności terytorialnej kraju.

"Nie widzę niczego negatywnego i niebezpiecznego w tym, że po raz pierwszy prezydent nie walczy o dodatkową władzę dla siebie" - zaznaczył. Poroszenko złożył w parlamencie swój projekt zmian w konstytucji 26 czerwca. Parlament przystąpił do jego rozpatrywania w czwartek.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Hollande

,

Angela Merkel

,

Ukraina

,

Putin

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook