Jedynie prawda jest ciekawa


Holandia woli unię narodową

24.06.2013

Holenderski rząd w liście do parlamentu tego kraju napisał, że wspólna Unia europejska powinna pojawiać się tylko tam, gdzie jest to niezbędne, natomiast narodowa powinna trwać zawsze. List ma być również przekazany władzom Komisji Europejskiej – donosi dziennik „Rzeczpospolita”.

W ten sposób Holandia dołączy do Wielkiej Brytanii, która już wcześniej wyraziła swoją opinię dotyczącą integracji europejskiej. Zdaniem tych państw, skończył się czas budowania „ coraz ściślejszych związków między narodami Europy w każdej możliwej dziedzinie" – czytamy w dzienniku.

Holandia, która jest jednym z krajów założycielskich, znajdującym się od zawsze w pierwszym szeregu integracji, decyduje się złamać zasadę, która jest zapisana w w unijnych traktatach. Pytanie brzmi dlaczego?

DziennikRzeczpospolita” donosi, iż holenderski premier ma trochę inną wizję od Davida Camerona, który chce przenoszenia z powrotem kompetencji Unii Europejskiej do stolic narodowych. Jednak działając wspólnie na innych eurosceptycznych polach, mają większą silę przebicia.

Zdaniem Matsa Persona, dyrektora londyńskiego think tanku Open Europe, brytyjski premier może mieć powody do zadowolenia.

Łatwiej będzie teraz, razem z Holandią, przekonać również kraje takie jak Szwecja czy Niemcy. - czytamy w „Rz”.

Holandia swoje stanowisko określiła w 54 punktach, które powstały w wyniku konsultacji z przedstawicielami firm i związków zawodowych. Rozwiązania proponowane przez Holandię dotyczą wszystkich dziedzin, począwszy od imigracji, a skończywszy na podatkach i ochronie środowiska.

„Rzeczpospolita” wyciąga jeden najważniejszy wniosek wynikający z wszystkich punktów:

Unia powinna tworzyć prawo tylko tam, gdzie to niezbędne, i tylko w takim zakresie, w jakim uzasadnia to paneuropejski charakter zjawiska. - czytamy w dzienniku.

Zdaniem gazety wiele postulatów jest korzystnych dla Polski m.in. postulaty gospodarcze, czy sprzeciw wobec tworzenia osobnego budżetu dla strefy euro.

Jednak jak podaje dziennik są również niebezpieczne propozycję takie jak ograniczenie unijnego budżetu, czy reforma funduszu strukturalnego, który miałby ograniczyć się do najbiedniejszych krajów.

Choć Holandia w kwestiach europejskich zbliżyła się od Wielkiej Brytanii, to odróżnia ją od Londynu brak chęci zmian unijnych traktatów.

Holandia wprost o konieczności zmiany prawa w przypadkach, gdy unijny Trybunał Sprawiedliwości wydał werdykt interpretujący konkretne przepisy w sposób sprzeczny z założeniami ich twórców. Oznaczałoby to, że wyroki TS przestają być ważnym źródłem unijnego prawa, a stają się raczej pretekstem do wycofywania się z różnych inicjatyw – czytamy w dzienniku.

Rzeczpospolita, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 2. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 3. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 4. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 5. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 6. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

 7. time23062018 23.06.2018

  Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

  Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook