Jedynie prawda jest ciekawa


Holandia woli unię narodową

24.06.2013

Holenderski rząd w liście do parlamentu tego kraju napisał, że wspólna Unia europejska powinna pojawiać się tylko tam, gdzie jest to niezbędne, natomiast narodowa powinna trwać zawsze. List ma być również przekazany władzom Komisji Europejskiej – donosi dziennik „Rzeczpospolita”.

W ten sposób Holandia dołączy do Wielkiej Brytanii, która już wcześniej wyraziła swoją opinię dotyczącą integracji europejskiej. Zdaniem tych państw, skończył się czas budowania „ coraz ściślejszych związków między narodami Europy w każdej możliwej dziedzinie" – czytamy w dzienniku.

Holandia, która jest jednym z krajów założycielskich, znajdującym się od zawsze w pierwszym szeregu integracji, decyduje się złamać zasadę, która jest zapisana w w unijnych traktatach. Pytanie brzmi dlaczego?

DziennikRzeczpospolita” donosi, iż holenderski premier ma trochę inną wizję od Davida Camerona, który chce przenoszenia z powrotem kompetencji Unii Europejskiej do stolic narodowych. Jednak działając wspólnie na innych eurosceptycznych polach, mają większą silę przebicia.

Zdaniem Matsa Persona, dyrektora londyńskiego think tanku Open Europe, brytyjski premier może mieć powody do zadowolenia.

Łatwiej będzie teraz, razem z Holandią, przekonać również kraje takie jak Szwecja czy Niemcy. - czytamy w „Rz”.

Holandia swoje stanowisko określiła w 54 punktach, które powstały w wyniku konsultacji z przedstawicielami firm i związków zawodowych. Rozwiązania proponowane przez Holandię dotyczą wszystkich dziedzin, począwszy od imigracji, a skończywszy na podatkach i ochronie środowiska.

„Rzeczpospolita” wyciąga jeden najważniejszy wniosek wynikający z wszystkich punktów:

Unia powinna tworzyć prawo tylko tam, gdzie to niezbędne, i tylko w takim zakresie, w jakim uzasadnia to paneuropejski charakter zjawiska. - czytamy w dzienniku.

Zdaniem gazety wiele postulatów jest korzystnych dla Polski m.in. postulaty gospodarcze, czy sprzeciw wobec tworzenia osobnego budżetu dla strefy euro.

Jednak jak podaje dziennik są również niebezpieczne propozycję takie jak ograniczenie unijnego budżetu, czy reforma funduszu strukturalnego, który miałby ograniczyć się do najbiedniejszych krajów.

Choć Holandia w kwestiach europejskich zbliżyła się od Wielkiej Brytanii, to odróżnia ją od Londynu brak chęci zmian unijnych traktatów.

Holandia wprost o konieczności zmiany prawa w przypadkach, gdy unijny Trybunał Sprawiedliwości wydał werdykt interpretujący konkretne przepisy w sposób sprzeczny z założeniami ich twórców. Oznaczałoby to, że wyroki TS przestają być ważnym źródłem unijnego prawa, a stają się raczej pretekstem do wycofywania się z różnych inicjatyw – czytamy w dzienniku.

Rzeczpospolita, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 2. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 3. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 4. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 5. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 6. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

 7. Lwow 21.03.2018

  Persona non grata dla prezydenckiego ministra? Chce tego Rada Lwowa

  Rada Obwodu Lwowskiego przyjęła uchwałę o "ksenofobicznych wypowiedziach" polskich urzędników na uroczystościach w Hucie Pieniackiej i zwróciła się do władz Ukrainy o ogłoszenie persona non grata sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego

 8. Miedwiediew 21.03.2018

  Bez niespodzianki w Rosji. Wiemy, co dalej z Miedwiediewem

  Po wyborach prezydenckich obecny premier i lider rządzącej partii Jedna Rosja Dmitrij Miedwiediew zachowa oba stanowiska - prognozuje w środę rosyjski dziennik "Wiedomosti"

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook