Jedynie prawda jest ciekawa


Hiszpanie rozbili komórkę dżihadystyczną

06.09.2017

Sześciu członków komórki dzihadystycznej zostało zatrzymanych podczas operacji w Maroku i hiszpańskiej enklawie w tym kraju, Melilli. Zatrzymani przygotowywali ataki na dużą skalę - ogłosiło w środę hiszpańskie MSW.

Według resortu spraw wewnętrznych wśród zatrzymanych jest przywódca grupy, 39-letni obywatel Hiszpanii marokańskiego pochodzenia. Mieszkał w Melilli, ale od czasu do czasu bywał w Maroku.

Podczas wspólnej operacji hiszpańskiej policji i marokańskiej dyrekcji generalnej ds. bezpieczeństwa, która wchodzi w skład MSW w Rabacie, zatrzymano członków komórki terrorystycznej, której poziom aktywności hiszpański resort określił jako "niebezpieczny". Marokańska policja ma dowody na to, że planowali ataki na dużą skalę. Podczas nocnych spotkań wykonywali ćwiczenia fizyczne i szkolili się w zabójstwach przez obcinanie głów.

Lider siatki rekrutował członków grupy i indoktrynował ich wykorzystując fakt, że pracował jako asystent edukacyjny w ośrodku reedukacji dla nieletnich. Miał tam do czynienia z młodymi ludźmi, którzy wymagali szczególnego traktowania. Według źródeł, na które powołuje się agencja EFE, celem komórki było prowadzenie brutalnego dżihadu.

Pięciu pozostałych zatrzymanych ma marokańskie obywatelstwo. Jeden jest mieszkańcem Melilli, gdzie został zatrzymany. Policja przeszukuje tam dwa budynki. MSW Hiszpanii napisało, że w następstwie trwającej operacji "zneutralizowano niebezpieczne zagrożenie".

Od 26 czerwca 2015 roku, gdy Hiszpania poniosła stopień zagrożenia terrorystycznego do czwartego w pięciopunktowej skali, siły bezpieczeństwa zatrzymały 199 dżihadystów. Akcje odbywały się w kraju i za granicą.

Do najnowszej operacji doszło prawie trzy tygodnie po zamachach w Barcelonie i Cambrils, w Katalonii, w których zginęło 16 osób, a ponad 100 zostało rannych. Większość sprawców tego ataku była marokańskiego pochodzenia.

PAP

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 4. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 5. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 6. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 7. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook