Jedynie prawda jest ciekawa


Hiszpanie alarmują: Rosja tworzy fake-newsy na temat sytuacji w Katalonii

09.11.2017

Zespół unijnych specjalistów, który zajmuje się wykrywaniem i zwalczaniem rosyjskich ataków w internecie, ostrzega przed nasileniem kampanii dezinformacji mającej na celu pogłębienie kryzysu w Katalonii - podaje w czwartek hiszpański dziennik "El Pais".

Ta grupa zadaniowa o nazwie East StratCom Task Force została powołana w 2015 roku w ramach struktur unijnej dyplomacji, czyli Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ). W ostatnich miesiącach eksperci wykryli, że kampania, służąca zaostrzeniu katalońskiego kryzysu, rozszerza się. Członkowie tej komórki przyznają, że Katalonia dołączyła ostatnio do tematów, jakimi codziennie się zajmują, obalając fałszywe wiadomości z Rosji, które tradycyjnie koncentrowały się na Ukrainie i krajach bałtyckich.

Według analityków z East StratCom, z którymi w środę spotkali się dziennikarze "El Pais", fake news po rosyjsku ale też angielsku i hiszpańsku mnożą się w mediach zbliżonych do Kremla. "El Pais" wymienia niektóre tytuły nieprawdziwych artykułów, np. "Język hiszpański już jest nauczany w Katalonii jako język obcy", który ukazał się 17 września na stronie internetowej telewizji Wiesti, czy "Baleary też chcą niepodległości od Hiszpanii", który 21 września opublikował portal Sputnik.

Jak wskazuje "El Pais", pierwsza wzbudzająca wątpliwości brukselskich ekspertów informacja na temat Katalonii pochodziła z portalu dziennika "Izwiestija". W artykule zapewniano, że "Katalonia uzna niezależny Krym". Powoływano się w nim na niemającego związków z katalońskim rządem działacza.

Członkowie grupy zadaniowej zaobserwowali wzrost liczby informacji na temat Katalonii w prorosyjskich mediach internetowych: z czterech tygodniowo do 241. Jak wyjaśniają ci analitycy, te teksty mają osłabiać kraje członkowskie UE i świadczyć o upadku zachodniego państwa liberalnego, proponując Rosję jako alternatywę.

- To niewojskowa strategia, która ma polityczne cele - zapewniają źródła w East StratCom. - Celem tej kampanii dezinformacji jest osłabienie i destabilizowanie Zachodu poprzez wykorzystywanie istniejących podziałów lub tworzenie nowych, sztucznych - dodają anonimowi eksperci, cytowani przez "El Pais".

Grupa zadaniowa pracuje pod bezpośrednim nadzorem szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini i liczy 17 osób, m.in. dyplomatów, informatyków i dziennikarzy. Prowadzą m.in. stronę internetowej EUvsDisinfo z bazą danych najbardziej powszechnych prorosyjskich kłamstw - czytamy w "El Pais". Gazeta przypomina też, że chociaż w Brukseli istnieje przekonanie, iż działania East StratCom są niezbędne, to wiele osób krytykuje niewystarczające środki, jakie UE przekazuje tej komórce.

PAP

Warto poczytać

 1. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 2. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 3. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 4. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 5. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 6. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 7. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook