Jedynie prawda jest ciekawa

Hiszpania walczy z długiem

11.07.2012

Do końca 2014 roku Hiszpania zaoszczędzi 65 mld euro - powiedział dziś w parlamencie konserwatywny premier Mariano Rajoy. W ramach nowych środków oszczędnościowych rząd podwyższy podatek VAT i wprowadzi oszczędności w administracji.

Podczas przemówienia w Kongresie Deputowanych, które przerywane było gwizdami opozycji, szef rządu poinformował m.in., że urzędnicy nie dostaną premii świątecznej w bieżącym roku i zapowiedział zmniejszenie zasiłku dla bezrobotnych. - Te środki nie są niczym przyjemnym, ale są konieczne - powiedział premier. Wyjaśnił, że prognozy gospodarcze dla jego kraju są gorsze niż przewidywano.

"Wszystko wskazuje na to, że recesja utrzyma się" w 2013 roku - powiedział Rajoy. Wcześniej przewidywano, że w przyszłym roku Hiszpania zanotuje wzrost PKB o 0,2 proc. - W obecnej sytuacji w Hiszpanii nie jest możliwy wzrost ani tworzenie miejsc pracy. Przechodzimy drugą najpoważniejszą w historii recesję, ze spadkiem aktywności gospodarczej na poziomie około 2 proc. - dodał. Przypomniał, że bez pracy jest 5,7 mln Hiszpanów.

Hiszpania, której budżet na rok 2012 zakłada radykalne oszczędności, musi obecnie podwoić wysiłki i wprowadzić "dodatkowe środki" - podkreślił Rajoy. Unijni partnerzy zgodzili się dać Hiszpanii rok więcej na redukcję deficytu finansów publicznych do dozwolonego limitu 3 proc. PKB. Pierwotnie miało to nastąpić w 2013 roku. Obecnie deficyt wynosi 6,3 proc. PKB.

Wbrew obietnicom wyborczym Partii Ludowej Rajoya 18-procentowy podatek VAT zostanie  podwyższony do 21 proc. Rząd od dłuższego czasu sprzeciwiał się żądaniom Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tej sprawie. Obniżona stawka VAT również wzrośnie - z 8 do 10 proc., a stawka na produkty pierwszej potrzeby zostania utrzymana na poziomie 4 proc. - dodał szef rządu.

Rajoy poinformował o planowanej reformie administracji, która powinna przynieść 3,5 mld euro oszczędności. Ogłosił redukcję liczby przedsiębiorstw publicznych i zmniejszenie o 30 proc. liczby lokalnych radnych.

Urzędnicy zostaną pozbawieni niektórych wolnych dni oraz bonusów, w tym premii świątecznej. - Biorąc pod uwagę wyjątkowe warunki gospodarcze druga części premii nadzwyczajnej nie zostanie wypłacona pracownikom administracji i wysokim urzędnikom w 2012 r. - dodał Rajoy.

Premier ogłosił, że w nowym budżecie o 20 proc. w 2013 roku zmniejszone zostaną subwencje dla partii politycznych, syndykatów i organizacji zrzeszających pracodawców.

Zadowolenie ze środków oszczędnościowych wyraziła Komisja Europejska. - To ważny krok w kierunku spełnienia przez Hiszpanię tegorocznych celów budżetowych - powiedział rzecznik komisarza ds. walutowych Olli Rehna, Simon O'Connor.

W nocy z poniedziałku na wtorek rząd wstępnie porozumiał się z partnerami ze strefy euro w sprawie warunków pomocy dla hiszpańskiego sektora bankowego dotkniętego przez kryzys.

Hiszpania wystąpiła dla swych banków o pomoc wartości do 100 mld euro; dokładna jej wielkość ma   być dopiero określona, bo zależy od potrzeb poszczególnych banków. Eurogrupa zajmie się tym na spotkaniu 20 lipca. Pierwsza transza 30 mld euro zostanie wypłacona do końca miesiąca.

PAP/PiKa
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. NiszczycielUSApublicnavymil 13.12.2017

  Okrętami wojennymi w narkotyki. USA wypowiada wojnę przemytnikom

  Marynarka wojenna USA (US Navy) będzie ponownie brała udział w antynarkotykowych misjach Dowództwa Południowego (United States Southern Command - SOUTHCOM) - podał przeznaczony dla personelu marynarki magazyn informacyjny "Navy Times"

 2. Twitter1 13.12.2017

  Policja? Proszę przyjechać na Twittera! Rosja żąda by portal usunął konto opozycji

  Rosyjski regulator Roskomnadzor skierował do portalu społecznościowego Twitter pismo z żądaniem usunięcia konta ruchu Otwarta Rosja, związanego z byłym szefem koncernu Jukos Michaiłem Chodorkowskim - poinformowali w środę przedstawiciele Otwartej Rosji

 3. Tusk24112017 13.12.2017

  Tusk postawił się w Brukseli w sprawie relokacji uchodźców. To dobra wiadomość dla Polski

  Stanowisko przedstawione przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska świadczy o tym, iż zauważył on oczekiwania wielu państw członkowskich dot. metod wyjścia z kryzysu migracyjnego - powiedział w środę PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański

 4. Jerozolima 13.12.2017

  Ostra odpowiedź Organizacji Współpracy Islamskiej na decyzję Trumpa

  Organizacja Współpracy Islamskiej (OWI) w deklaracji ze szczytu w Stambule uznała Jerozolimę Wschodnią za stolicę Palestyny i wezwała społeczność międzynarodową do podobnej deklaracji.

 5. 1270wyszyn 12.12.2017

  Ważny krok na drodze do beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego

  Komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek dekret o heroiczności cnót prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł kościelnych.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook