Jedynie prawda jest ciekawa


Hiszpania walczy z długiem

11.07.2012

Do końca 2014 roku Hiszpania zaoszczędzi 65 mld euro - powiedział dziś w parlamencie konserwatywny premier Mariano Rajoy. W ramach nowych środków oszczędnościowych rząd podwyższy podatek VAT i wprowadzi oszczędności w administracji.

Podczas przemówienia w Kongresie Deputowanych, które przerywane było gwizdami opozycji, szef rządu poinformował m.in., że urzędnicy nie dostaną premii świątecznej w bieżącym roku i zapowiedział zmniejszenie zasiłku dla bezrobotnych. - Te środki nie są niczym przyjemnym, ale są konieczne - powiedział premier. Wyjaśnił, że prognozy gospodarcze dla jego kraju są gorsze niż przewidywano.

"Wszystko wskazuje na to, że recesja utrzyma się" w 2013 roku - powiedział Rajoy. Wcześniej przewidywano, że w przyszłym roku Hiszpania zanotuje wzrost PKB o 0,2 proc. - W obecnej sytuacji w Hiszpanii nie jest możliwy wzrost ani tworzenie miejsc pracy. Przechodzimy drugą najpoważniejszą w historii recesję, ze spadkiem aktywności gospodarczej na poziomie około 2 proc. - dodał. Przypomniał, że bez pracy jest 5,7 mln Hiszpanów.

Hiszpania, której budżet na rok 2012 zakłada radykalne oszczędności, musi obecnie podwoić wysiłki i wprowadzić "dodatkowe środki" - podkreślił Rajoy. Unijni partnerzy zgodzili się dać Hiszpanii rok więcej na redukcję deficytu finansów publicznych do dozwolonego limitu 3 proc. PKB. Pierwotnie miało to nastąpić w 2013 roku. Obecnie deficyt wynosi 6,3 proc. PKB.

Wbrew obietnicom wyborczym Partii Ludowej Rajoya 18-procentowy podatek VAT zostanie  podwyższony do 21 proc. Rząd od dłuższego czasu sprzeciwiał się żądaniom Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tej sprawie. Obniżona stawka VAT również wzrośnie - z 8 do 10 proc., a stawka na produkty pierwszej potrzeby zostania utrzymana na poziomie 4 proc. - dodał szef rządu.

Rajoy poinformował o planowanej reformie administracji, która powinna przynieść 3,5 mld euro oszczędności. Ogłosił redukcję liczby przedsiębiorstw publicznych i zmniejszenie o 30 proc. liczby lokalnych radnych.

Urzędnicy zostaną pozbawieni niektórych wolnych dni oraz bonusów, w tym premii świątecznej. - Biorąc pod uwagę wyjątkowe warunki gospodarcze druga części premii nadzwyczajnej nie zostanie wypłacona pracownikom administracji i wysokim urzędnikom w 2012 r. - dodał Rajoy.

Premier ogłosił, że w nowym budżecie o 20 proc. w 2013 roku zmniejszone zostaną subwencje dla partii politycznych, syndykatów i organizacji zrzeszających pracodawców.

Zadowolenie ze środków oszczędnościowych wyraziła Komisja Europejska. - To ważny krok w kierunku spełnienia przez Hiszpanię tegorocznych celów budżetowych - powiedział rzecznik komisarza ds. walutowych Olli Rehna, Simon O'Connor.

W nocy z poniedziałku na wtorek rząd wstępnie porozumiał się z partnerami ze strefy euro w sprawie warunków pomocy dla hiszpańskiego sektora bankowego dotkniętego przez kryzys.

Hiszpania wystąpiła dla swych banków o pomoc wartości do 100 mld euro; dokładna jej wielkość ma   być dopiero określona, bo zależy od potrzeb poszczególnych banków. Eurogrupa zajmie się tym na spotkaniu 20 lipca. Pierwsza transza 30 mld euro zostanie wypłacona do końca miesiąca.

PAP/PiKa
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 2. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

 3. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 4. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 5. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 6. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 7. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 8. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook