Jedynie prawda jest ciekawa

Hiszpania walczy z długiem

11.07.2012

Do końca 2014 roku Hiszpania zaoszczędzi 65 mld euro - powiedział dziś w parlamencie konserwatywny premier Mariano Rajoy. W ramach nowych środków oszczędnościowych rząd podwyższy podatek VAT i wprowadzi oszczędności w administracji.

Podczas przemówienia w Kongresie Deputowanych, które przerywane było gwizdami opozycji, szef rządu poinformował m.in., że urzędnicy nie dostaną premii świątecznej w bieżącym roku i zapowiedział zmniejszenie zasiłku dla bezrobotnych. - Te środki nie są niczym przyjemnym, ale są konieczne - powiedział premier. Wyjaśnił, że prognozy gospodarcze dla jego kraju są gorsze niż przewidywano.

"Wszystko wskazuje na to, że recesja utrzyma się" w 2013 roku - powiedział Rajoy. Wcześniej przewidywano, że w przyszłym roku Hiszpania zanotuje wzrost PKB o 0,2 proc. - W obecnej sytuacji w Hiszpanii nie jest możliwy wzrost ani tworzenie miejsc pracy. Przechodzimy drugą najpoważniejszą w historii recesję, ze spadkiem aktywności gospodarczej na poziomie około 2 proc. - dodał. Przypomniał, że bez pracy jest 5,7 mln Hiszpanów.

Hiszpania, której budżet na rok 2012 zakłada radykalne oszczędności, musi obecnie podwoić wysiłki i wprowadzić "dodatkowe środki" - podkreślił Rajoy. Unijni partnerzy zgodzili się dać Hiszpanii rok więcej na redukcję deficytu finansów publicznych do dozwolonego limitu 3 proc. PKB. Pierwotnie miało to nastąpić w 2013 roku. Obecnie deficyt wynosi 6,3 proc. PKB.

Wbrew obietnicom wyborczym Partii Ludowej Rajoya 18-procentowy podatek VAT zostanie  podwyższony do 21 proc. Rząd od dłuższego czasu sprzeciwiał się żądaniom Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tej sprawie. Obniżona stawka VAT również wzrośnie - z 8 do 10 proc., a stawka na produkty pierwszej potrzeby zostania utrzymana na poziomie 4 proc. - dodał szef rządu.

Rajoy poinformował o planowanej reformie administracji, która powinna przynieść 3,5 mld euro oszczędności. Ogłosił redukcję liczby przedsiębiorstw publicznych i zmniejszenie o 30 proc. liczby lokalnych radnych.

Urzędnicy zostaną pozbawieni niektórych wolnych dni oraz bonusów, w tym premii świątecznej. - Biorąc pod uwagę wyjątkowe warunki gospodarcze druga części premii nadzwyczajnej nie zostanie wypłacona pracownikom administracji i wysokim urzędnikom w 2012 r. - dodał Rajoy.

Premier ogłosił, że w nowym budżecie o 20 proc. w 2013 roku zmniejszone zostaną subwencje dla partii politycznych, syndykatów i organizacji zrzeszających pracodawców.

Zadowolenie ze środków oszczędnościowych wyraziła Komisja Europejska. - To ważny krok w kierunku spełnienia przez Hiszpanię tegorocznych celów budżetowych - powiedział rzecznik komisarza ds. walutowych Olli Rehna, Simon O'Connor.

W nocy z poniedziałku na wtorek rząd wstępnie porozumiał się z partnerami ze strefy euro w sprawie warunków pomocy dla hiszpańskiego sektora bankowego dotkniętego przez kryzys.

Hiszpania wystąpiła dla swych banków o pomoc wartości do 100 mld euro; dokładna jej wielkość ma   być dopiero określona, bo zależy od potrzeb poszczególnych banków. Eurogrupa zajmie się tym na spotkaniu 20 lipca. Pierwsza transza 30 mld euro zostanie wypłacona do końca miesiąca.

PAP/PiKa
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. KimTrump22092017 22.09.2017

  Dyktator straszy Trumpa: reakcja będzie najostrzejsza w dziejach

  Korea Płn. rozważy stanowczą, "najostrzejszą w dziejach" reakcję na groźbę totalnego zniszczenia KRLD, na jaką pozwolił sobie prezydent USA, Donald Trump podczas wtorkowego wystąpienia na forum ONZ - oświadczył w piątek przywódca Korei Płn., Kim Dzong Un.

 2. france21092017 21.09.2017

  Francja walczy o demokrację. Nowy prezydent nie chce słuchać obywateli

  Po raz drugi od wyboru w maju Emmanuela Macrona na prezydenta protestowali przeciw rządowym zmianom, które według związków zawodowych ograniczają prawa pracowników.

 3. Greenpeace 21.09.2017

  Greenpeace znowu atakuje. Uderzyli na transport samochodów

  Aktywiści międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace wdarli się w czwartek na statek przewożący do Wielkiej Brytanii samochody Volkswagena z silnikami Diesla, próbując zatrzymać ich wyładunek w porcie w Sheerness na wschód od Londynu.

 4. Szwajcaria 21.09.2017

  V kolumna w Szwajcarii. Przywódcy organizacji islamskiej oskarżeni o wspieranie terrorystów

  Szwajcarska Prokuratura Federalna (BA) poinformowała w czwartek, że wniosła do Federalnego Sądu Karnego akt oskarżenia przeciwko trzem członkom zarządu stowarzyszenia Islamska Centralna Rada Szwajcarii (IZRS), którym zarzuca wspieranie ugrupowań terrorystycznych.

 5. Imigranci1234 21.09.2017

  Zatonęła łódź z migrantami; ponad 100 zaginionych

  Ponad 100 migrantów zostało uznanych za zaginionych po zatonięciu łodzi u wybrzeży Libii - podał w czwartek rzecznik libijskiej marynarki wojennej, gen. Ajub Kasem, powołując się na informacje przekazane przez ocalonych.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook