Jedynie prawda jest ciekawa


Hiszpania walczy z długiem

11.07.2012

Do końca 2014 roku Hiszpania zaoszczędzi 65 mld euro - powiedział dziś w parlamencie konserwatywny premier Mariano Rajoy. W ramach nowych środków oszczędnościowych rząd podwyższy podatek VAT i wprowadzi oszczędności w administracji.

Podczas przemówienia w Kongresie Deputowanych, które przerywane było gwizdami opozycji, szef rządu poinformował m.in., że urzędnicy nie dostaną premii świątecznej w bieżącym roku i zapowiedział zmniejszenie zasiłku dla bezrobotnych. - Te środki nie są niczym przyjemnym, ale są konieczne - powiedział premier. Wyjaśnił, że prognozy gospodarcze dla jego kraju są gorsze niż przewidywano.

"Wszystko wskazuje na to, że recesja utrzyma się" w 2013 roku - powiedział Rajoy. Wcześniej przewidywano, że w przyszłym roku Hiszpania zanotuje wzrost PKB o 0,2 proc. - W obecnej sytuacji w Hiszpanii nie jest możliwy wzrost ani tworzenie miejsc pracy. Przechodzimy drugą najpoważniejszą w historii recesję, ze spadkiem aktywności gospodarczej na poziomie około 2 proc. - dodał. Przypomniał, że bez pracy jest 5,7 mln Hiszpanów.

Hiszpania, której budżet na rok 2012 zakłada radykalne oszczędności, musi obecnie podwoić wysiłki i wprowadzić "dodatkowe środki" - podkreślił Rajoy. Unijni partnerzy zgodzili się dać Hiszpanii rok więcej na redukcję deficytu finansów publicznych do dozwolonego limitu 3 proc. PKB. Pierwotnie miało to nastąpić w 2013 roku. Obecnie deficyt wynosi 6,3 proc. PKB.

Wbrew obietnicom wyborczym Partii Ludowej Rajoya 18-procentowy podatek VAT zostanie  podwyższony do 21 proc. Rząd od dłuższego czasu sprzeciwiał się żądaniom Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tej sprawie. Obniżona stawka VAT również wzrośnie - z 8 do 10 proc., a stawka na produkty pierwszej potrzeby zostania utrzymana na poziomie 4 proc. - dodał szef rządu.

Rajoy poinformował o planowanej reformie administracji, która powinna przynieść 3,5 mld euro oszczędności. Ogłosił redukcję liczby przedsiębiorstw publicznych i zmniejszenie o 30 proc. liczby lokalnych radnych.

Urzędnicy zostaną pozbawieni niektórych wolnych dni oraz bonusów, w tym premii świątecznej. - Biorąc pod uwagę wyjątkowe warunki gospodarcze druga części premii nadzwyczajnej nie zostanie wypłacona pracownikom administracji i wysokim urzędnikom w 2012 r. - dodał Rajoy.

Premier ogłosił, że w nowym budżecie o 20 proc. w 2013 roku zmniejszone zostaną subwencje dla partii politycznych, syndykatów i organizacji zrzeszających pracodawców.

Zadowolenie ze środków oszczędnościowych wyraziła Komisja Europejska. - To ważny krok w kierunku spełnienia przez Hiszpanię tegorocznych celów budżetowych - powiedział rzecznik komisarza ds. walutowych Olli Rehna, Simon O'Connor.

W nocy z poniedziałku na wtorek rząd wstępnie porozumiał się z partnerami ze strefy euro w sprawie warunków pomocy dla hiszpańskiego sektora bankowego dotkniętego przez kryzys.

Hiszpania wystąpiła dla swych banków o pomoc wartości do 100 mld euro; dokładna jej wielkość ma   być dopiero określona, bo zależy od potrzeb poszczególnych banków. Eurogrupa zajmie się tym na spotkaniu 20 lipca. Pierwsza transza 30 mld euro zostanie wypłacona do końca miesiąca.

PAP/PiKa
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook