Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Hiszpania: kontrola finansów rodziny królewskiej

05.04.2013

Seria skandali korupcyjnych w hiszpańskiej polityce oraz na dworze królewskim, doprowadziła do projektu ustawy, który przewiduje kontrolę finansową głów państwa. Hiszpański dwór po długich negocjacjach wyraził na to zgodę.

Hiszpańska rodzina królewska wyraziła zgodę na objęcie ściślejszym nadzorem swych finansów - podała w piątek agencja Reutera. Kontrolę taką przewiduje debatowany w parlamencie projekt ustawy po serii skandali korupcyjnych w polityce i na dworze królewskim.

Negocjacje w tej sprawie między rządem a przedstawicielami rodziny królewskiej były prowadzone od dwóch miesięcy - pisze Reuters, powołując się na pragnące zachować anonimowe źródło w pałacu.

Projekt ustawy, skierowany do parlamentu przez premiera Mariano Rajoya w ramach walki z korupcją, zaostrza zasady dotyczące składania deklaracji podatkowych i oświadczeń majątkowych przez urzędników publicznych, formułuje zasady uprawiania lobbingu, zwiększa kary za korupcję oraz przewiduje dokładniejsze kontrole w fundacjach, związkach zawodowych i izbach handlu otrzymujących dotacje od państwa.

Obecnie popularność rodziny królewskiej jest wśród Hiszpanów na historycznie najniższym poziomie po ujawnieniu afery korupcyjnej, w którą uwikłany jest zięć króla, były reprezentant Hiszpanii w piłce ręcznej Inai Urdangarin i jego żona, księżniczka Cristina.

Według badającego sprawę sądu na Majorce istnieją dowody, że księżniczka Cristina współpracowała z mężem, któremu zarzuca się defraudację milionów euro z funduszy publicznych i oszustwa podatkowe, gdy w latach 2004-2006 kierował organizacją non-profit Instytut Noos. Tylko dzięki kontraktom z lokalnymi władzami otrzymała ona 6 mln euro m.in. na kongresy sportowe i turystyczne, które albo się nie odbyły, albo zapłata za nie była nieproporcjonalnie wysoka.

Notowania hiszpańskiego dworu u poddanych pogorszyły się także po kolejnych doniesieniach o wystawnym życiu rodziny królewskiej w czasach, gdy mieszkańcy kraju zmagają się ze skutkami kryzysu finansowego.

Skandale korupcyjne nie ominęły też rządzącej Partii Ludowej (PP) premiera Rajoya, która – jak zeznał jej były skarbnik Luis Barcenas - miała niejawne konto w szwajcarskim banku. Doniesienia te wstrząsnęły rządem i doprowadziły do podziałów w PP.

PAP, lz

[fot: PAP – EPA]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook