Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Hiszpania: aborcja na życzenie będzie zakazana?

28.09.2011

Jeżeli listopadowe wybory wygra centroprawicowa Partia Ludowa, zakaże swobodnego zabijania nienarodzonych dzieci do 14. tygodnia ciąży. W praktyce niewiele się zmieni, ale może mieć to istotne znaczenie symboliczne.

Ana Pastor, była minister zdrowia w rządzie Partii Ludowej, powiedziała wprost na spotkaniu z przedsiębiorcami w Barcelonie, że jednym z pierwszych posunięć nowej większości parlamentarnej będzie powrót do ustawy z 1985 roku. Zobowiązaliśmy się do zniesienia prawa, które wydaje się nam niesprawiedliwe i niepotrzebne. Nikt o nie nie prosił – powiedziała cytowana przez lewicowy dziennik „El Pais”.

Ustawa z 1985 roku przypominała obowiązujące w Polsce regulacje. Zezwalała na aborcję w wypadku „gwałtu, ciężkiego uszkodzenia płodu i zagrożenia dla życia lub zdrowia matki”. Rządząca radykalnie lewicowa Partia Socjalistyczna premiera Jose Luisa Zapatero w lipcu zmieniła ustawę, zezwalając na aborcję bez podania przyczyny do 14. tygodnia ciąży. Ustawa zezwoliła też poddać się aborcji dziewczynom, które mają minimum 16 lat, bez zgody rodziców.

Znowelizowaną ustawę Partia Ludowa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego. Również szef Partii Ludowej Mariano Rajoy mówił publicznie, że należy ją zmienić. Sprawa wydaje się więc przesądzona, zwłaszcza że kryzys panujący w Hiszpanii coraz bardziej pogrąża rządzący od 8 lat gabinet Zapatero. W sondażach Partia Ludowa prowadzi z kilkunastoprocentową przewagą.

Inna sprawa, że formalnie większa ochrona życia w Hiszpanii nie będzie rewolucyjną zmianą. Nawet pod rządami ustawy z 1985 roku powszechny był proceder naciągania prawa. Zdrowe matki, które chciały „usunąć” dziecko miały diagnozowane problemy psychiczne i w ten sposób zyskiwały możliwość przeprowadzenia aborcji. W praktyce niewiele różniło się to od aborcji na życzenie. W Hiszpanii i tak dokonywano ok. 100 tys. aborcji rocznie.

Jeszcze gdy obowiązywała ustawa z 1985 roku, wielokrotnie słyszałem, a nawet widziałem w klinikach ginekologicznych w Hiszpanii wyłożone w korytarzach puste formularze podpisane przez lekarza – mówi portalowi Stefczyk.info dr Paweł Skibiński, historyk i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego specjalizujący się w sprawach hiszpańskich. Co do litery prawa, ustawa z 1985 roku była może podobna do polskiej ustawy, ale co do praktyki, było zupełnie inaczej. Mimo jej obowiązywania, najczęstszą przyczyną zgonów w Hiszpanii była aborcja – dodaje ekspert.

Dlatego zdaniem Skibińskiego powrót do poprzedniej ustawy, choć jest drobnym krokiem w dobrym kierunku, nie zwiększy ochrony życia nienarodzonych. Może mieć jedynie ważne znaczenie symboliczne. Stąd też głośne protesty lewicy przeciwko planom Partii Ludowej. W polityce bywa tak, że jeżeli wprowadzi się zmiany w pewnym kierunku, to nie wiadomo potem, gdzie się zatrzymają. Tego chyba obawia się lewica – stwierdził Skibiński.

MaH

[Fot.Brzuszek.net]

Warto poczytać

 1. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 2. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

 3. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 4. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

 5. mid-epa05730313-1 19.01.2017

  Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

  Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

 6. mid-epa05724719 19.01.2017

  Le Pen liderem sondaży

  Przywódczyni Frontu Narodowego wygrałaby pierwszą turę wyborów prezydenckich.

 7. mid-epa05729979 19.01.2017

  Lawina we Włoszech. Wiele ofiar

  Trzy osoby wydobyto spod śniegu. Ponad 20 jest zasypanych.

 8. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook