Jedynie prawda jest ciekawa


Hiszpania: aborcja na życzenie będzie zakazana?

28.09.2011

Jeżeli listopadowe wybory wygra centroprawicowa Partia Ludowa, zakaże swobodnego zabijania nienarodzonych dzieci do 14. tygodnia ciąży. W praktyce niewiele się zmieni, ale może mieć to istotne znaczenie symboliczne.

Ana Pastor, była minister zdrowia w rządzie Partii Ludowej, powiedziała wprost na spotkaniu z przedsiębiorcami w Barcelonie, że jednym z pierwszych posunięć nowej większości parlamentarnej będzie powrót do ustawy z 1985 roku. Zobowiązaliśmy się do zniesienia prawa, które wydaje się nam niesprawiedliwe i niepotrzebne. Nikt o nie nie prosił – powiedziała cytowana przez lewicowy dziennik „El Pais”.

Ustawa z 1985 roku przypominała obowiązujące w Polsce regulacje. Zezwalała na aborcję w wypadku „gwałtu, ciężkiego uszkodzenia płodu i zagrożenia dla życia lub zdrowia matki”. Rządząca radykalnie lewicowa Partia Socjalistyczna premiera Jose Luisa Zapatero w lipcu zmieniła ustawę, zezwalając na aborcję bez podania przyczyny do 14. tygodnia ciąży. Ustawa zezwoliła też poddać się aborcji dziewczynom, które mają minimum 16 lat, bez zgody rodziców.

Znowelizowaną ustawę Partia Ludowa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego. Również szef Partii Ludowej Mariano Rajoy mówił publicznie, że należy ją zmienić. Sprawa wydaje się więc przesądzona, zwłaszcza że kryzys panujący w Hiszpanii coraz bardziej pogrąża rządzący od 8 lat gabinet Zapatero. W sondażach Partia Ludowa prowadzi z kilkunastoprocentową przewagą.

Inna sprawa, że formalnie większa ochrona życia w Hiszpanii nie będzie rewolucyjną zmianą. Nawet pod rządami ustawy z 1985 roku powszechny był proceder naciągania prawa. Zdrowe matki, które chciały „usunąć” dziecko miały diagnozowane problemy psychiczne i w ten sposób zyskiwały możliwość przeprowadzenia aborcji. W praktyce niewiele różniło się to od aborcji na życzenie. W Hiszpanii i tak dokonywano ok. 100 tys. aborcji rocznie.

Jeszcze gdy obowiązywała ustawa z 1985 roku, wielokrotnie słyszałem, a nawet widziałem w klinikach ginekologicznych w Hiszpanii wyłożone w korytarzach puste formularze podpisane przez lekarza – mówi portalowi Stefczyk.info dr Paweł Skibiński, historyk i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego specjalizujący się w sprawach hiszpańskich. Co do litery prawa, ustawa z 1985 roku była może podobna do polskiej ustawy, ale co do praktyki, było zupełnie inaczej. Mimo jej obowiązywania, najczęstszą przyczyną zgonów w Hiszpanii była aborcja – dodaje ekspert.

Dlatego zdaniem Skibińskiego powrót do poprzedniej ustawy, choć jest drobnym krokiem w dobrym kierunku, nie zwiększy ochrony życia nienarodzonych. Może mieć jedynie ważne znaczenie symboliczne. Stąd też głośne protesty lewicy przeciwko planom Partii Ludowej. W polityce bywa tak, że jeżeli wprowadzi się zmiany w pewnym kierunku, to nie wiadomo potem, gdzie się zatrzymają. Tego chyba obawia się lewica – stwierdził Skibiński.

MaH

[Fot.Brzuszek.net]

Warto poczytać

 1. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 2. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 3. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 4. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 5. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 6. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 7. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 8. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook