Jedynie prawda jest ciekawa

Hiszpania: aborcja na życzenie będzie zakazana?

28.09.2011

Jeżeli listopadowe wybory wygra centroprawicowa Partia Ludowa, zakaże swobodnego zabijania nienarodzonych dzieci do 14. tygodnia ciąży. W praktyce niewiele się zmieni, ale może mieć to istotne znaczenie symboliczne.

Ana Pastor, była minister zdrowia w rządzie Partii Ludowej, powiedziała wprost na spotkaniu z przedsiębiorcami w Barcelonie, że jednym z pierwszych posunięć nowej większości parlamentarnej będzie powrót do ustawy z 1985 roku. Zobowiązaliśmy się do zniesienia prawa, które wydaje się nam niesprawiedliwe i niepotrzebne. Nikt o nie nie prosił – powiedziała cytowana przez lewicowy dziennik „El Pais”.

Ustawa z 1985 roku przypominała obowiązujące w Polsce regulacje. Zezwalała na aborcję w wypadku „gwałtu, ciężkiego uszkodzenia płodu i zagrożenia dla życia lub zdrowia matki”. Rządząca radykalnie lewicowa Partia Socjalistyczna premiera Jose Luisa Zapatero w lipcu zmieniła ustawę, zezwalając na aborcję bez podania przyczyny do 14. tygodnia ciąży. Ustawa zezwoliła też poddać się aborcji dziewczynom, które mają minimum 16 lat, bez zgody rodziców.

Znowelizowaną ustawę Partia Ludowa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego. Również szef Partii Ludowej Mariano Rajoy mówił publicznie, że należy ją zmienić. Sprawa wydaje się więc przesądzona, zwłaszcza że kryzys panujący w Hiszpanii coraz bardziej pogrąża rządzący od 8 lat gabinet Zapatero. W sondażach Partia Ludowa prowadzi z kilkunastoprocentową przewagą.

Inna sprawa, że formalnie większa ochrona życia w Hiszpanii nie będzie rewolucyjną zmianą. Nawet pod rządami ustawy z 1985 roku powszechny był proceder naciągania prawa. Zdrowe matki, które chciały „usunąć” dziecko miały diagnozowane problemy psychiczne i w ten sposób zyskiwały możliwość przeprowadzenia aborcji. W praktyce niewiele różniło się to od aborcji na życzenie. W Hiszpanii i tak dokonywano ok. 100 tys. aborcji rocznie.

Jeszcze gdy obowiązywała ustawa z 1985 roku, wielokrotnie słyszałem, a nawet widziałem w klinikach ginekologicznych w Hiszpanii wyłożone w korytarzach puste formularze podpisane przez lekarza – mówi portalowi Stefczyk.info dr Paweł Skibiński, historyk i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego specjalizujący się w sprawach hiszpańskich. Co do litery prawa, ustawa z 1985 roku była może podobna do polskiej ustawy, ale co do praktyki, było zupełnie inaczej. Mimo jej obowiązywania, najczęstszą przyczyną zgonów w Hiszpanii była aborcja – dodaje ekspert.

Dlatego zdaniem Skibińskiego powrót do poprzedniej ustawy, choć jest drobnym krokiem w dobrym kierunku, nie zwiększy ochrony życia nienarodzonych. Może mieć jedynie ważne znaczenie symboliczne. Stąd też głośne protesty lewicy przeciwko planom Partii Ludowej. W polityce bywa tak, że jeżeli wprowadzi się zmiany w pewnym kierunku, to nie wiadomo potem, gdzie się zatrzymają. Tego chyba obawia się lewica – stwierdził Skibiński.

MaH

[Fot.Brzuszek.net]

Warto poczytać

 1. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 2. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 3. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 4. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 5. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 6. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 7. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 8. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook