Jedynie prawda jest ciekawa


Hezbollah potwierdza wysłanie samolotu

11.10.2012

Bezzałogowy samolot, zestrzelony w Izraelu był tam wysłany przez libański Hezbollah. Przywódca organizacji - potwierdził to oficjalnie.

Zaprzeczył natomiast, jakoby wysyłał swych bojowników do Syrii, gdzie mieliby wspierać siły reżimowe.

O wysłanie bezzałogowego samolotu, który wleciał w przestrzeń powietrzną Izraela, Hezbollah został k oskarżony przez izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Strona izraelska poinformowała, że samolot nie przenosił materiałów wybuchowych i że najprawdopodobniej była to misja zwiadowcza.

Przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah potwierdził w czwartek wieczorem w wystąpieniu transmitowanym przez telewizję wysłanie tego bezzałogowego samolotu, który przeleciał 55 km w izraelskiej przestrzeni powietrznej, zanim został zestrzelony.

Oświadczył też, że był to samolot skonstruowany w Iranie. Dodał, że samolot zestrzelono w pobliżu izraelskiego reaktora jądrowego Dimona, i zapowiedział, że wysyłane będą kolejne takie samoloty.

Twierdził, że mogą one dotrzeć do dowolnego miejsca w Izraelu. Nasrallah zdementował zarazem doniesienia, jakoby bojownicy Hezbollahu pomagali prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi w tłumieniu rebelii. "Nie walczyliśmy dotąd po stronie tych (syryjskich) władz - powiedział. - Te władze nie zwracały się o to do nas, a poza tym, kto twierdzi, że byłoby to w interesie Libanu?".

 ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook