Jedynie prawda jest ciekawa

Hamas rośnie w siłę

12.10.2017

Palestyńska organizacja polityczno- militarna Hamas osiągnęła porozumienie z konkurencyjną organizacją Fatah, kończąc ciągnący się dziesięciolecia spór między grupami.

Rywalizujące ze sobą dotychczas ugrupowania palestyńskie zbliżyły się w Kairze, w rozmowach, których mediatorem byli przedstawiciele Egiptu.

Negocjacje między ugrupowaniami są rezultatem inicjatywy, o której Hamas poinformował w połowie września, kiedy to przywódcy tej organizacji poinformowali, że są gotowi na rozpoczęcie rozmów z  Fatahem, rozwiązać władze administracyjne w Strefie Gazy oraz rozpisać wybory powszechne, aby zakończyć konflikt na terytoriach palestyńskich.

Warto przypomnieć, że organizacja Hamas jest uznawana za organizację terrorystyczną przez Izrael, USA jak i Unię Europejską.

Jak komentuje Reuters, porozumienie podpisane przez Hamas i Fatah sprawia, że maleją szanse na postęp w izraelsko- palestyńskich rozmowach o pokój.

Uznawana na arenie międzynarodowej Autonomia Palestyńska, która pragnie utworzyć niepodległe państwo na terenach Zachodniego Brzegu Jordanu, Strefy Gazy i Jerozolimy Wschodniej, została wyparta w 2007 roku ze Strefy Gazy przez Hamas. Od 2008 roku Izrael i Hamas stoczyły już trzy wojny w Strefie Gazy. 

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook