Jedynie prawda jest ciekawa

Hamas rośnie w siłę

12.10.2017

Palestyńska organizacja polityczno- militarna Hamas osiągnęła porozumienie z konkurencyjną organizacją Fatah, kończąc ciągnący się dziesięciolecia spór między grupami.

Rywalizujące ze sobą dotychczas ugrupowania palestyńskie zbliżyły się w Kairze, w rozmowach, których mediatorem byli przedstawiciele Egiptu.

Negocjacje między ugrupowaniami są rezultatem inicjatywy, o której Hamas poinformował w połowie września, kiedy to przywódcy tej organizacji poinformowali, że są gotowi na rozpoczęcie rozmów z  Fatahem, rozwiązać władze administracyjne w Strefie Gazy oraz rozpisać wybory powszechne, aby zakończyć konflikt na terytoriach palestyńskich.

Warto przypomnieć, że organizacja Hamas jest uznawana za organizację terrorystyczną przez Izrael, USA jak i Unię Europejską.

Jak komentuje Reuters, porozumienie podpisane przez Hamas i Fatah sprawia, że maleją szanse na postęp w izraelsko- palestyńskich rozmowach o pokój.

Uznawana na arenie międzynarodowej Autonomia Palestyńska, która pragnie utworzyć niepodległe państwo na terenach Zachodniego Brzegu Jordanu, Strefy Gazy i Jerozolimy Wschodniej, została wyparta w 2007 roku ze Strefy Gazy przez Hamas. Od 2008 roku Izrael i Hamas stoczyły już trzy wojny w Strefie Gazy. 

Warto poczytać

 1. lwow10122017 10.12.2017

  Szef MSZ Ukrainy w sprawie incydentu z polskim autobusem: „Stanowczo potępiam prowokację”

  - Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin potępił w niedzielę uszkodzenie polskiego autobusu na jednym z parkingów na obwodnicy Lwowa. Ocenił, że była to prowokacja, której celem jest zerwanie środowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie.

 2. salvini10122017 10.12.2017

  Włosi protestują przeciwko nadawaniu obywatelstwa dzieciom imigrantów. "Nie jesteśmy Arką Noego"

  Włochy nie są "Arką Noego" - powiedział lider prawicowej Ligi Północnej Matteo Salvini na niedzielnym wiecu w Rzymie przeciwko ustawie o nadaniu obywatelstwa niektórym dzieciom imigrantów. Prace nad ustawą, zwaną ius soli, z braku poparcia są przekładane.

 3. Papiez101220017 10.12.2017

  Franciszek zaapelował o świat bez broni nuklearnej

  Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę zaapelował o działania pełne determinacji na rzecz budowy świata bez broni nuklearnej, a także o podjęcie skutecznych decyzji w walce ze zmianami klimatycznymi.

 4. Goteborg10122017 10.12.2017

  Obrzucili synagogę koktajlami mołotowa. W środku modlili się ludzie

  Grupa zamaskowanych młodych mężczyzn obrzuciła koktajlami Mołotowa synagogę w Goeteborgu na południu Szwecji - poinformowały w nocy z soboty na niedzielę lokalne media

 5. 1270mettimor 09.12.2017

  "Polska chce Morawieckim oczarować UE"

  Desygnując na premiera otwartego na świat poliglotę Mateusza Morawieckiego, Polska chce oczarować UE; jego zadanie to zdjęcie Polski z celownika unijnych ataków - pisze w sobotę szwedzka gazeta "Svenska Dagbladet".

Wiadomości z kraju

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook