Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Hamas czeka na wojnę lądową

20.11.2012

Przywódcy zbrojnej organizacji w Strefie Gazy odgrażają się, że pokonają Izrael i uwolnią palestyńskich więźniów.

Mohammad Deif, przywódca zbrojnego ramienia palestyńskiego Hamasu i jeden z najbardziej poszukiwanych wrogów Izraela, powiedział, że jego bojownicy wygrywają wojnę z Izraelem. Zabicie jego zastępcy nazwał "głupim" błędem Izraela.

W nagranej wcześniej wypowiedzi 52-letni Deif podkreślił, że Izrael popełnił "głupi" błąd, zabijając w ubiegłą środę jego zastępcę, szefa operacji wojskowych Hamasu Ahmeda al-Dżabariego. "Wróg zapłaci wysoką cenę za tę odrażającą zbrodnię" - powiedział.

"Wojna lądowa, jaką nam grożą, byłaby dla nas największą szansą na uwolnienie (palestyńskich) więźniów" - ocenił. Uwolnienie więzionych w Izraelu Palestyńczyków jest dla Hamasu jedną ze spraw priorytetowych. W październiku 2011 roku Hamas uwolnił przetrzymywanego ponad 5 lat izraelskiego sierżanta Gilada Szalita w zamian za 1027 Palestyńczyków.

Deif powiedział też, że Hamas unowocześnia swój arsenał "od ostatniej wojny (z Izraelem) i będzie to początek wyzwolenia" Palestyny. Przez ostatni tydzień podlegające mu oddziały wystrzeliły w kierunku Izraela blisko 1000 rakiet i bomb moździerzowych, w tym produkowane w Iranie rakiety dalekiego zasięgu Fajr-5, które wystrzelono na Tel Awiw i Jerozolimę, oraz produkowane w Strefie rakiety dalekiego zasięgu M-75. Zdaniem niektórych obserwatorów popierany przez Iran Hamas ma w Strefie Gazy ok. 25 tys. bojowników.

Nagranie upublicznione przez Hamas we wtorek, w siódmym dniu konfliktu z Izraelem, ma na celu podniesienie morale wśród bojowników tego radykalnego ugrupowania - zauważa Reuters.

Deif był współzałożycielem militarnego skrzydła Hamasu, Brygad Ezedina al-Kasama i do dziś nimi dowodzi. Według Izraela to on skonstruował też niszczycielskie rakiety Kasam. Nigdy nie występuje publicznie i jest jednym z najbardziej poszukiwanych wrogów Izraela. Wielokrotnie mówił, że Żydzi "nie mają prawa do choćby piędzi" ziem, które przed 1948 r. wchodziły w skład brytyjskiego mandatu Palestyny, i zapowiadał, że zostaną oni przepędzeni z zamieszkiwanych obecnie obszarów. W 2001 i 2002 roku przeżył dwa izraelskie zamachy na swoje życie.

Konflikt izraelsko-palestyński zaostrzył się gwałtownie w zeszłą środę, gdy siły izraelskie zabiły Ahmeda al-Dżabariego w odpowiedzi na powtarzający się ostrzał rakietowy swego terytorium ze Strefy Gazy. Od tego czasu trwa intensywna wymiana ognia, w której w Gazie zginęło według agencji Associated Press 130 Palestyńczyków, w tym wielu cywilów. Zostało też zabitych pięciu Izraelczyków, w tym jeden żołnierz.

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

ostrzał

,

Hamas

,

Izrael

,

Palestyna

,

rakiety

Warto poczytać

 1. Turcja24072017 24.07.2017

  Turcja: ruszył proces opozycyjnych dziennikarzy

  W poniedziałek rozpoczął się w Stambule proces 19 dziennikarzy i innych pracowników opozycyjnego dziennika "Cumhuriyet", którym zarzuca się wspieranie organizacji terrorystycznych. Oskarżonym grożą kary od 7,5 roku do 43 lat więzienia.

 2. SrodkowaAfrykawiki 24.07.2017

  W Środkowej Afryce zginął żołnierz ONZ

  - W atakach na muzułmańskich uchodźców, do jakich doszło w niedzielę w mieście Bangassou w prefekturze Mbomu w Republice Środkowoafrykańskiej, zginął żołnierz misji pokojowej ONZ, a 3 innych zostało rannych - poinformował w niedzielę rzecznik Vladimir Monteiro.

 3. Macron13 24.07.2017

  Francja: Koniec "łagodnego traktowania" dla Macrona

  "Koniec stanu łagodnego traktowania" dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona to najczęściej powtarzający się tytuł w poniedziałkowych gazetach francuskich. W ten sposób media określają 10-procentowy spadek popularności wybranego w maju prezydenta.

 4. kreml19062017 24.07.2017

  "Wiedomosti": z Rosji najwięcej próśb do Google'a o usunięcie informacji

  - Rosja przoduje na świecie, jeśli chodzi o liczbę wniosków od instytucji państwowych do Google'a o usunięcie lub zablokowanie treści internetowych niezgodnych z prawem; to wynik rozszerzenia bazy prawnej dotyczącej internetu - piszą poniedziałkowe "Wiedomosti".

 5. Wlochysusza24072017 24.07.2017

  Włochy: 10 regionów chce ogłoszenia klęski żywiołowej z powodu suszy

  - Władze dziesięciu, czyli połowy wszystkich włoskich regionów przygotowały wnioski do ministerstwa rolnictwa o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu rekordowej suszy - podały media. Decyzja umożliwiłaby dostęp do funduszy na pokrycie poniesionych strat.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook