Jedynie prawda jest ciekawa


Hamas czeka na wojnę lądową

20.11.2012

Przywódcy zbrojnej organizacji w Strefie Gazy odgrażają się, że pokonają Izrael i uwolnią palestyńskich więźniów.

Mohammad Deif, przywódca zbrojnego ramienia palestyńskiego Hamasu i jeden z najbardziej poszukiwanych wrogów Izraela, powiedział, że jego bojownicy wygrywają wojnę z Izraelem. Zabicie jego zastępcy nazwał "głupim" błędem Izraela.

W nagranej wcześniej wypowiedzi 52-letni Deif podkreślił, że Izrael popełnił "głupi" błąd, zabijając w ubiegłą środę jego zastępcę, szefa operacji wojskowych Hamasu Ahmeda al-Dżabariego. "Wróg zapłaci wysoką cenę za tę odrażającą zbrodnię" - powiedział.

"Wojna lądowa, jaką nam grożą, byłaby dla nas największą szansą na uwolnienie (palestyńskich) więźniów" - ocenił. Uwolnienie więzionych w Izraelu Palestyńczyków jest dla Hamasu jedną ze spraw priorytetowych. W październiku 2011 roku Hamas uwolnił przetrzymywanego ponad 5 lat izraelskiego sierżanta Gilada Szalita w zamian za 1027 Palestyńczyków.

Deif powiedział też, że Hamas unowocześnia swój arsenał "od ostatniej wojny (z Izraelem) i będzie to początek wyzwolenia" Palestyny. Przez ostatni tydzień podlegające mu oddziały wystrzeliły w kierunku Izraela blisko 1000 rakiet i bomb moździerzowych, w tym produkowane w Iranie rakiety dalekiego zasięgu Fajr-5, które wystrzelono na Tel Awiw i Jerozolimę, oraz produkowane w Strefie rakiety dalekiego zasięgu M-75. Zdaniem niektórych obserwatorów popierany przez Iran Hamas ma w Strefie Gazy ok. 25 tys. bojowników.

Nagranie upublicznione przez Hamas we wtorek, w siódmym dniu konfliktu z Izraelem, ma na celu podniesienie morale wśród bojowników tego radykalnego ugrupowania - zauważa Reuters.

Deif był współzałożycielem militarnego skrzydła Hamasu, Brygad Ezedina al-Kasama i do dziś nimi dowodzi. Według Izraela to on skonstruował też niszczycielskie rakiety Kasam. Nigdy nie występuje publicznie i jest jednym z najbardziej poszukiwanych wrogów Izraela. Wielokrotnie mówił, że Żydzi "nie mają prawa do choćby piędzi" ziem, które przed 1948 r. wchodziły w skład brytyjskiego mandatu Palestyny, i zapowiadał, że zostaną oni przepędzeni z zamieszkiwanych obecnie obszarów. W 2001 i 2002 roku przeżył dwa izraelskie zamachy na swoje życie.

Konflikt izraelsko-palestyński zaostrzył się gwałtownie w zeszłą środę, gdy siły izraelskie zabiły Ahmeda al-Dżabariego w odpowiedzi na powtarzający się ostrzał rakietowy swego terytorium ze Strefy Gazy. Od tego czasu trwa intensywna wymiana ognia, w której w Gazie zginęło według agencji Associated Press 130 Palestyńczyków, w tym wielu cywilów. Zostało też zabitych pięciu Izraelczyków, w tym jeden żołnierz.

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270estonia 24.02.2018

  Estonia świętuje 100-lecie niepodległości

  Z tej okazji na stronie rządowego programu "Niepodległa" przygotowano specjalny film z życzeniami dla naszych przyjaciół.

 2. Gettowiki 24.02.2018

  Polski dyplomata ocalił 2 tysiące Żydów. Dziś nie ma nawet grobu

  Konsul Konstanty Rokicki wystawił w latach 40. ponad tysiąc fałszywych paszportów Paragwaju dla ok. 2 tys. polskich Żydów - podała na Twitterze ambasada RP w Bernie. Dokumentów, które w czasie Holokaustu ratowały Żydom życie, było więc znacznie więcej niż szacowali historycy

 3. 1270macron 23.02.2018

  Francja przedstawiła kolejny plan walki z radykalizacją

  Trzy lata po dżihadystycznych atakach ze stycznia 2015 roku francuski rząd przedstawił w piątek nowy plan walki z radykalizacją. Przewiduje on m.in. odizolowanie więźniów, których uznano za zradykalizowanych, i zwiększenie kontroli nad prywatnymi szkołami.

 4. ukraine23022018 23.02.2018

  Ukraina: "Spośród 323 polskich miejsc pamięci narodowej 166 powstało bez wymaganych pozwoleń"

  Spośród 323 polskich miejsc pamięci narodowej na Ukrainie 166 powstało bez wymaganych pozwoleń.

 5. Putin23022018 23.02.2018

  Tak wygląda demokracja w Rosji. Skazano szefa sztabu przeciwnika Putina

  Sąd rejonowy w Moskwie skazał Leonida Wołkowa, szefa sztabu jednego z liderów rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, na 30 dni aresztu za naruszanie porządku publicznego w związku z nielegalnym protestem

 6. net20022018 23.02.2018

  Izrael: Przedłużono areszt dwóm podejrzanym w sprawie korupcyjnej Netanjahu

  Sąd w Tel Awiwie przedłużył do poniedziałku areszt Nirowi Hefecowi, b. doradcy premiera Izraela Benjamina Netanjahu i potentatowi medialnemu Szaulowi Elowiczowi, podejrzanym o uwikłanie w sprawę korupcyjną związaną z izraelskim koncernem telekomunikacyjnym Bezeq.

 7. TWT 23.02.2018

  Tak nas opluwają za granicą. Swastyka na polskiej fladze i oskarżenia o pomoc w holokauście!

  Amerykański rabin twierdzi że Polska nie tylko zezwoliła na holokaust, ale także w nim pomagała. Portal The Washington Times zilustrował jego tekst polską flagą ze swastyką

 8. uk22022018 22.02.2018

  Para muzułmanów skazana za planowanie zamachu. Miał być przeprowadzony w Boże Narodzenia

  Dwoje muzułmanów zostało skazanych w czwartek przez sąd w Londynie za planowanie zamachu terrorystycznego w Wielkiej Brytanii. Zamach miał być przeprowadzony w Boże Narodzenia przy użyciu bomby domowej roboty.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook