Jedynie prawda jest ciekawa

Gwatemala rozlicza zbrodniarzy

22.08.2012

Po raz pierwszy w historii sąd w Gwatemali skazał byłego wysokiego funkcjonariusza państwa za zbrodnie z czasów wojny domowej z lat 1960-1996.

Zatrzymany w ubiegłym roku Pedro Garcia to dawny szef policji państwowej, dotychczas najwyższy przedstawiciel władz stający przed sądem. Oskarżono go o planowanie porwania i uprowadzenie jednego z przywódców organizacji studenckich Edgara Saenza, zaginionego w 1981 roku.

Garcia pełnił rolę komendanta głównego policji w latach 1974 1982. Sędzia wyznaczył mu karę 70 lat pozbawienia wolności.

Oprócz tego na byłym szefie policji ciążą zarzuty zabójstwa, dotyczące podpalenia hiszpańskiej ambasady w Gwatemali, gdzie zginęło 36 ludzi, wśród nich ojciec laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, działaczki demokratycznej i obrończyni praw Indian Rigoberty Menchu.

W ubiegłym roku gwatemalskie sądy skazały dwóch byłych funkcjonariuszy na 40 lat więzienia za rolę odegraną w zniknięciu innego lidera związków studenckich, a także nakazały wszcząć sprawę przeciw byłemu dyrektorowi policji Hectorowi Bol de la Cruz ze względu na podejrzenie udziału w porwaniach.

Odnalezione w 2005 roku dokumenty z policyjnych archiwów ujawniły skalę represji w czasie trwającej 36 lat wojny domowej. Zawierały też wystarczające ilości dowodów, aby można było wszcząć sprawę.

W styczniu przed sądem za zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo popełnione w czasie wojny stanął dawny dyktator Efraim Rios Montt.

Toczący się w latach 1960-1996 krwawy konflikt między prawicowym rządem a lewicową rebelią przyniósł Gwatemali 200 tys. zabitych i 45 tys. zaginionych.

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook