Jedynie prawda jest ciekawa


Gwatemala rozlicza zbrodniarzy

22.08.2012

Po raz pierwszy w historii sąd w Gwatemali skazał byłego wysokiego funkcjonariusza państwa za zbrodnie z czasów wojny domowej z lat 1960-1996.

Zatrzymany w ubiegłym roku Pedro Garcia to dawny szef policji państwowej, dotychczas najwyższy przedstawiciel władz stający przed sądem. Oskarżono go o planowanie porwania i uprowadzenie jednego z przywódców organizacji studenckich Edgara Saenza, zaginionego w 1981 roku.

Garcia pełnił rolę komendanta głównego policji w latach 1974 1982. Sędzia wyznaczył mu karę 70 lat pozbawienia wolności.

Oprócz tego na byłym szefie policji ciążą zarzuty zabójstwa, dotyczące podpalenia hiszpańskiej ambasady w Gwatemali, gdzie zginęło 36 ludzi, wśród nich ojciec laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, działaczki demokratycznej i obrończyni praw Indian Rigoberty Menchu.

W ubiegłym roku gwatemalskie sądy skazały dwóch byłych funkcjonariuszy na 40 lat więzienia za rolę odegraną w zniknięciu innego lidera związków studenckich, a także nakazały wszcząć sprawę przeciw byłemu dyrektorowi policji Hectorowi Bol de la Cruz ze względu na podejrzenie udziału w porwaniach.

Odnalezione w 2005 roku dokumenty z policyjnych archiwów ujawniły skalę represji w czasie trwającej 36 lat wojny domowej. Zawierały też wystarczające ilości dowodów, aby można było wszcząć sprawę.

W styczniu przed sądem za zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo popełnione w czasie wojny stanął dawny dyktator Efraim Rios Montt.

Toczący się w latach 1960-1996 krwawy konflikt między prawicowym rządem a lewicową rebelią przyniósł Gwatemali 200 tys. zabitych i 45 tys. zaginionych.

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook