Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gwardia Rewolucyjna ostrzega przed rozmową z USA

22.09.2013

Gwardia Rewolucyjna, elitarne jednostki wojskowe w Iranie przestrzegła dyplomatów tego kraju przed ewentualnym pertraktowaniem z USA. Nawiązała w ten sposób do doniesień o możliwych kontaktach dyplomatycznych przy okazji nadchodzącej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Prezydenci USA Barack Obama i Iranu Hasan Rowhani tego samego dnia, we wtorek 24 września będą przemawiać w ONZ. Ich bezpośrednie spotkanie nie jest zaplanowane, ale doradca Obamy nie wyklucza "pewnych interakcji na różnych poziomach" władzy.

- Doświadczenia z przeszłości uczą, że aparat dyplomatyczny naszego kraju musi uważnie i sceptycznie obserwować zachowanie przedstawicieli Białego Domu tak, żeby nasze słuszne żądania zostały uznane i szanowane przez tych, którzy opowiadają się za interakcją - czytamy w oświadczeniu Gwardii Rewolucyjnej opublikowanym w sobotę wieczorem przez irańską agencję informacyjną Tasnim.

Jak dodano, Gwardia wesprze inicjatywy, które będą zgodne z interesami narodowymi Iranu i

strategiami wytyczonymi przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego ajatollaha Sajeda Mohammada Alego Chameneiego.

Gwardia Rewolucyjna, zwana Strażnikami Rewolucji została utworzono po rewolucji islamskiej w 1979 r. w celu jej obrony przed - jak to określano - "wewnętrznymi  i zewnętrznymi" zagrożeniami. Bezpośrednio podlega najwyższemu ajatollahowi. W minionym tygodniu - jak zauważa agencja Reutera - naciskano w Iranie, aby Gwardia nie angażowała się w sprawy polityczne i wspierała cele nowych władz w Teheranie, zakładające lepsze relacje dyplomatyczne z Zachodem i poprawę stanu irańskiej gospodarki.

Wybrany w czerwcu prezydent Rowhani w ostatnich dniach przystąpił do ofensywy dyplomatycznej, mnożąc pozytywne gesty pod adresem Zachodu. Jak pisał w piątek "New York Times", celem tych zabiegów jest zawarcie "szybkiego porozumienia" w sprawie irańskiego programu nuklearnego w zamian za zniesienie drakońskich sankcji wobec Teheranu, które osłabiły irańską gospodarkę.

Zachód podejrzewa Iran o dążenie do uzyskania broni atomowej; Teheran konsekwentnie temu zaprzecza i utrzymuje, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie cywilny.

Nowy prezydent Iranu m.in. w środowym wywiadzie dla amerykańskiej telewizji NBC oraz w opublikowanym w piątek artykule w "Washington Post" zapewnił, że Teheran nie chce broni jądrowej i jej nie buduje. Deklarował też gotowość do wynegocjowania porozumienia nuklearnego z Zachodem, podkreślając, że "pełnego mandatu" udzielił mu w tej sprawie ajatollah Chamenei.

Jednocześnie jednak Rowhani broni prawa Iranu do wzbogacania uranu, co było dotąd wskazywane jako jeden ze wstępnych warunków rokowań grupy 5+1 (czyli piątki stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji oraz Niemiec) z Iranem i faktycznie przyczyniało się do zablokowania jakiegokolwiek porozumienia. Sześć mocarstw zażądało od Iranu, by zaprzestał wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 i w ten sposób osłabił podejrzenia, że dąży do uzyskania broni jądrowej.

Wśród pozytywnych gestów Teheranu dostrzeganych w Waszyngtonie jest wypuszczenie w środę na wolność 11 więźniów politycznych oraz życzenia złożone za pośrednictwa Twittera przez nowego prezydenta i szefa dyplomacji z okazji Rosz Haszana, czyli żydowskiego Nowego Roku.

Gwardia Rewolucyjna ma własne siły powietrzne, lądowe i marynarkę wojenną. Dysponuje lepszymi środkami finansowymi i technicznymi niż regularna armia irańska.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Słowa kluczowe:

Iran

,

USA

Warto poczytać

 1. mid-epa05721007 16.01.2017

  Katastrofa tureckiego samolotu

  Maszyna spadła w okolicach Biszkeku w Kirgistanie.

 2. petrylepenwildersSI 16.01.2017

  Le Pen, Wilders i Petry kontra mainstreamowe media

  AfD poinformowała dziennikarzy i mediów, że nie będą mieć dostępu do zaplanowanej na 21 stycznia w Koblencji konferencji z udziałem szefowej tej partii, a także liderów francuskiego Frontu Narodowego i holenderskiej Partii na rzecz Wolności.

 3. mid-epa05720996 16.01.2017

  Steinmeier zaniepokojony słowami Trumpa

  Szef niemieckiej dyplomacji komentuje wywiad Trumpa dla "Bilda".

 4. mid-epa057207922 16.01.2017

  Trump krytycznie o polityce Merkel

  Nowy prezydent USA podkreślił, że szanuje Kanclerz Niemiec, ale jej polityka migracyjna to "duże nieszczęście".

 5. barbed-wire-1269430960720 15.01.2017

  Litwa odgrodzi się od Rosji

  - Litwa wybuduje długie na 135 km ogrodzenie na granicy z obwodem kaliningradzkim - informują litewskie media.

 6. mid-epa05718761 15.01.2017

  Prezydent Serbii o Kosowie: obronimy "każdą piędź" ziemi

  Prezydent Serbii Tomislav Nikolić ostrzegł w niedzielę władze Kosowa, że jego kraj będzie bronił "każdej piędzi swej ziemi".

 7. 916a486308ab48feb64b971a58c227f1 15.01.2017

  Uniwersytet w Mosulu odbity z rąk IS

  Irackie siły specjalne oswobodziły z bojowników Państwa Islamskiego (IS) uniwersytet w Mosulu, przejmując całkowitą kontrolę nad tym obszarem - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy oddziałów antyterrorystycznych Sabah al-Numan.

 8. uchodzcy17 15.01.2017

  Uchodźcy docierają do UE przez Polskę

  O nowym szlaku migracyjnym, który prowadzi do UE od wschodu, wspomniał w sobotę doradca premiera Węgier Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook