Jedynie prawda jest ciekawa


Gruzja wymienia ambasadorów

05.01.2013

Gruziński MSZ oświadczył, że chce wymienić co najmniej dziewięciu ambasadorów; zarzuca im realizowanie wąskich interesów partii Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN) prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Gruziński portal civil.ge przypomina, że ambasadorów na wniosek ministra spraw zagranicznych może odwołać jedynie prezydent.

"Istnieje lista ok. dziesięciu ambasadorów, których zastąpienie uważamy za właściwe" - powiedziała szefowa gruzińskiego MSZ Maja Pandżikidze. Nie wymieniła dyplomatów znajdujących się na liście, lecz sprecyzowała, że chodzi o ambasadorów w, jak się wyraziła, "ważnych krajach". Powiedział, że ambasady w tych państwach muszą być obsadzone przez dyplomatów, którzy "będą w sposób właściwy realizować politykę nowego rządu".

Portal civil.ge pisze, że na parę miesięcy przed wyborami parlamentarnymi w Gruzji, które się odbyły 1 października r. 2012, ówczesne MSZ próbowało "zdyskredytować" w oczach obserwatorów i analityków lidera opozycji Bidzinę Iwaniszwilego i jego koalicję Gruzińskie Marzenie, która ostatecznie wybory wygrała. Ówczesne MSZ zaprzeczyło oskarżeniom.

Pandżikidze mówi, że od chwili objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych w rządzie Iwaniszwilego próbowała kilkakrotnie przedłożyć prezydentowi listę ambasadorów do wymiany, gdyż chciała dokonać zmian w listopadzie, ale, jak mówi, prezydent odwleka sprawę.

W połowie grudnia politycy UE wezwali Gruzję do poprawy standardów demokratycznych; odnieśli się w ten sposób do aresztowań członków poprzedniej ekipy, związanej z prezydentem Micheilem Saakaszwilim, do jakich doszło po objęciu rządów przez premiera Bidzinę Iwaniszwilego. Wcześniej zaniepokojenie    aresztowaniami wyraziła w rozmowie z Pandżikidze szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton. Minister spraw zagranicznych Gruzji powiedziała Clinton, że aresztowań w Gruzji dokonano w imię "przywrócenia sprawiedliwości i że wszystko odbędzie się zgodnie z prawem".

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 2. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 3. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 4. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 5. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

 6. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 7. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

 8. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook