Jedynie prawda jest ciekawa


Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

23.05.2018
1270gruzjavsrussia
Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

Władze w Tbilisi skierowały sprawę do Trybunału 11 sierpnia 2008 roku. "Długi spór o to, co się wydarzyło i kto jest za to odpowiedzialny, osiągnął swój punkt kulminacyjny w środę, gdy zarówno strona rosyjska, jak i gruzińska przedstawiły mowy końcowe" - ocenia "The Guardian".

Według przedstawicieli Tbilisi podczas pięciu dni wojny w 2008 r. rosyjskie samoloty przeprowadziły ponad 100 ataków na gruzińskie cele, a do zbuntowanych Abchazji i Osetii Południowej wkroczyło ok. 30 tys. rosyjskich żołnierzy. Strona gruzińska twierdzi, że dysponuje dowodami, iż rosyjskie bomby zrzucano na obiekty cywilne, zabijając i raniąc niewinnych ludzi. Mają to być relacje świadków, zdjęcia satelitarne, filmy oraz podsłuchane rozmowy telefoniczne.

Jak przypomina "The Guardian", w 2016 roku zeznania złożyło ponad 30 świadków. Dotyczyły one czystek etnicznych wypędzonych ze swoich domów 20 tys. Gruzinów mieszkających w Osetii Południowej lub w pobliżu niej, ataku rakietowego na miasto Gori oraz torturowania więźniów.

Reprezentujący Gruzję brytyjski prawnik Ben Emmerson oskarżył w środę siły osetyjskie oraz inne nieregularne oddziały o systematyczne palenie gruzińskich domów i wiosek, przeprowadzanie zbiorowych egzekucji i grożenie śmiercią. Kontrola Moskwy nad Abchazją i Osetią Południową była częścią szerszego planu, a celem była "okupacja tak wielu terytoriów, ile może ujść na sucho" - zaznaczył.

Strona rosyjska wielokrotnie skarżyła się, że ETPCz jest "stronniczy i upolityczniony" - odnotowuje "The Guardian". Moskwa twierdzi, że wojnę rozpoczął prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, a jej oddziały działały jedynie w celu utrzymania pokoju w regionie.

Brytyjski dziennik przypomina, że śledztwo UE z 2009 r. wykazało, że wojna zaczęła się, gdy Saakaszwili przeprowadził atak artyleryjski na miasto Cchinwali, stolicę nieuznawanej Osetii Południowej. Unia odrzuciła gruzińskie twierdzenia, że działania te były sprowokowane przez rosyjską inwazję, i oskarżyła obie strony o naruszenia. Wskazała również, że wobec gruzińskich cywilów popełniono zbrodnie wojenne.

Wyrok Trybunału spodziewany jest jeszcze w tym roku. Jak zaznacza "The Guardian", może on mieć poważne konsekwencje, gdyż Kreml groził już wycofaniem się spod jurysdykcji trybunału. W 2015 r. prezydent Rosji Władimir Putin uchwalił ustawę stanowiącą, że Moskwa będzie ignorować orzeczenia Trybunału, jeżeli naruszą one konstytucję Rosji. Kreml do tej pory zrobił to tylko raz, odmawiając wypłaty 2 miliardów USD akcjonariuszom ze zbankrutowanej rosyjskiej firmy Jukos.

Według Emmersona Rosja "lobbuje publicznie i prywatnie za korzystnym (dla niej) wynikiem", grożąc wycofaniem się z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i zaprzestaniem finansowania ETPCz. Jego zdaniem "nie ma kompromisu w rozstrzyganiu w tej sprawie", a "wszystkie dowody są jednostronne".

(PAP)

fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT


Warto poczytać

 1. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 2. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

 3. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 4. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 5. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 6. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 7. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 8. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook