Jedynie prawda jest ciekawa

Gruzja: Opozycja obawia się prowokacji

28.09.2012

Główny polityk opozycyjnych partii w Gruzji, Bidzina Iwaniszwili obawia się prowokacji ze strony władz. Wszystko z powodu zbliżających się wyborów.

Przywódca koalicji partii opozycyjnych Gruzińskie Marzenie, miliarder Bidzina Iwaniszwili oświadczył w piątek, że obawia się prowokacji ze strony władz, które mogą pociągnąć za sobą przemoc podczas poniedziałkowych wyborów parlamentarnych.

"Gwarantujemy, że nie pozwolimy na konfrontację, lecz nie mogę wykluczyć, że (prezydent Micheil) Saakaszwili posunie się do prowokacji" - powiedział Iwaniszwili na konferencji prasowej.

Oskarżył administrację prezydenta o dopuszczanie się brutalnych działań wobec opozycjonistów.

Napięcie przed wyborami w Gruzji wzrosło wraz z opublikowaniem w ubiegłym tygodniu nagrań zawierających sceny znęcania się strażników nad więźniami w zakładzie karnym w Tbilisi. W związku ze skandalem przez cały kraj przetoczyły się manifestacje.

Protestujący domagali się postawienia przed sądem najważniejszych polityków zamieszanych w skandal, w tym ministra spraw wewnętrznych Bacho Achalai oraz jego brata, byłego wiceministra obrony.

Z kolei gruzińskie władze oskarżyły opozycję o próbę przekupienia policjantów, którzy mieli publicznie podać się do dymisji w związku ze skandalem z torturowaniem więźniów i w ten sposób dodatkowo zwiększyć presję na rząd na kilka dni przed wyborami.

ll, PAP

[Fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Iwaniszwili

,

Gruzja

,

Tbilisi

,

wybory

,

manifestacje

Warto poczytać

 1. 1270orbanww 23.09.2017

  Węgierska prasa o wizycie Orbana w Polsce: to demonstracja antyimigracyjnego sojuszu

  Jako demonstrację sojuszu państw przeciwnych nieograniczonej imigracji oraz pokaz jedności przed szczytem UE w Tallinie określa w sobotę węgierska prasa wizytę premiera Viktora Orbana w Warszawie.

 2. 1270kornicki 23.09.2017

  Polski bohater i lider rankingu pilotów RAFu skromnie o swoich zasługach: Byłem jednym z wielu

  Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z drugiej wojny światowej jest zdecydowanym liderem głosowania internetowego, które ma wybrać jednego z bohaterów wystawy na stulecie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

 3. stalin20170922 22.09.2017

  Popiersie zbrodniarza stanęło w Moskwie. Tylko jedna osoba zaprotestowała

  - Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w piątek w Moskwie; jest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

 4. Imigranciwiki2 22.09.2017

  Coraz mniej ubiega się o azyl w UE

  Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w UE zmniejszyła się w drugim kwartale br. o 11 proc. - podał w piątek Europejski Urząd Statystyczny. Największą grupę stanowią Syryjczycy i Nigeryjczycy, a najwięcej podań złożono w RFN i we Włoszech.

 5. Katalonia22092017 22.09.2017

  Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

  Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook