Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gruzja: Opozycja obawia się prowokacji

28.09.2012

Główny polityk opozycyjnych partii w Gruzji, Bidzina Iwaniszwili obawia się prowokacji ze strony władz. Wszystko z powodu zbliżających się wyborów.

Przywódca koalicji partii opozycyjnych Gruzińskie Marzenie, miliarder Bidzina Iwaniszwili oświadczył w piątek, że obawia się prowokacji ze strony władz, które mogą pociągnąć za sobą przemoc podczas poniedziałkowych wyborów parlamentarnych.

"Gwarantujemy, że nie pozwolimy na konfrontację, lecz nie mogę wykluczyć, że (prezydent Micheil) Saakaszwili posunie się do prowokacji" - powiedział Iwaniszwili na konferencji prasowej.

Oskarżył administrację prezydenta o dopuszczanie się brutalnych działań wobec opozycjonistów.

Napięcie przed wyborami w Gruzji wzrosło wraz z opublikowaniem w ubiegłym tygodniu nagrań zawierających sceny znęcania się strażników nad więźniami w zakładzie karnym w Tbilisi. W związku ze skandalem przez cały kraj przetoczyły się manifestacje.

Protestujący domagali się postawienia przed sądem najważniejszych polityków zamieszanych w skandal, w tym ministra spraw wewnętrznych Bacho Achalai oraz jego brata, byłego wiceministra obrony.

Z kolei gruzińskie władze oskarżyły opozycję o próbę przekupienia policjantów, którzy mieli publicznie podać się do dymisji w związku ze skandalem z torturowaniem więźniów i w ten sposób dodatkowo zwiększyć presję na rząd na kilka dni przed wyborami.

ll, PAP

[Fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Iwaniszwili

,

Gruzja

,

Tbilisi

,

wybory

,

manifestacje

Warto poczytać

 1. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 2. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

 3. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 4. duda-stefffek 25.03.2017

  Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

  Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

 5. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 6. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 7. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 8. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook