Jedynie prawda jest ciekawa

Gruzja musi się zreformować

09.11.2011

Nowe reformy będą gwarancją integracji - oświadczył Rasmussen na spotkaniu z dziennikarzami w gruzińskiej stolicy. Przebywający z wizytą w Tbilisi sekretarz generalny NATO wezwał władze Gruzji do zintensyfikowania reform w sferze polityki i wojskowości w celu integracji z Sojuszem Północnoatlantyckim.

W 2008 r. na szczycie NATO w Bukareszcie przywódcy Sojuszu ocenili, że zarówno Gruzja, jak i Ukraina mogłyby stać się członkami NATO, że ich przyszłość jest w Sojuszu Północnoatlantyckim, co wywołało silny sprzeciw Rosji. Moskwa postrzega bowiem rozszerzanie się NATO na wschód jako zagrożenie dla swego bezpieczeństwa.

- Od czasu szczytu bukareszteńskiego Gruzja bardzo zbliżyła się do NATO, lecz wciąż jest dużo do zrobienia w wielu dziedzinach - ocenił Rasmussen. Zwrócił uwagę, że wśród krajów nienależących do NATO Gruzja ma w Afganistanie drugi co do wielkości kontyngent, liczący ponad 900 żołnierzy.

Gorącym orędownikiem wstąpienia Gruzji do NATO jest prozachodni prezydent tego niewielkiego kaukaskiego kraju Micheil Saakaszwili, czym - jak zauważa agencja AFP - poważnie irytuje Kreml.   

Pięciodniowa wojna w sierpniu 2008 roku pozbawiła rząd w Tbilisi kontroli nad dwoma formalnie gruzińskimi terytoriami - Abchazją i Osetią Południową, które Moskwa rychło uznała za samodzielne państwa. Stosunki dyplomatyczne między Rosją i Gruzją, zerwane w okresie wojny, nie zostały przywrócone do dziś.

PAP
[fot. sxc.hu]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook