Jedynie prawda jest ciekawa


Gruzińskie władze tonują nastroje

11.02.2013

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, a także premier Bidzina Iwaniszwili próbowali w niedzielę złagodzić napięcie, które się nasiliło w kraju po piątkowych antyprezydenckich protestach i obaj wyrazili chęć do dialogu - podały gruzińskie media.

Po piątkowym zapewnieniu ze strony premiera, że chce konstruktywnej współpracy z prezydentem i jego politycznym zespołem, Saakaszwili zaprosił Iwaniszwilego na spotkanie w celu znalezienia konsensusu w sprawie poprawek do konstytucji dla, jak się wyraził, zapewnienia "pokojowego współistnienia".

W opublikowanym przez gruzińskie media pisemnym oświadczeniu Saakaszwili zaznaczył, że do spotkania mogłoby dojść już w poniedziałek.

"Możemy przedyskutować takie sprawy, jak poprawka do konstytucji i inne inicjatywy, wymagające konsensusu, a także sposoby praktycznego zapewnienia koabitacji różnych instytucji, które są kluczowe dla gruzińskiej demokracji" - napisał Saakaszwili. Z zadowoleniem odniósł się do oferty dialogu premiera Iwaniszwilego.

Saakaszwili miał wygłosić w piątek w parlamencie doroczne orędzie, jednakże większość parlamentarna odroczyła jego wystąpienie tłumacząc to sporem w kwestii poprawek do konstytucji. Saakaszwili postanowił jednak orędzie wygłosić w Bibliotece Narodowej. Przepychanki przed budynkiem, do którego demonstranci nie wpuścili przedstawicieli partii Saakaszwilego, Zjednoczonego Ruchu Narodowego, zmusiły prezydenta do kolejnej zmiany miejsca wygłoszenia orędzia; ostatecznie zrobił to w pałacu prezydenckim. Wezwał niechętną mu większość parlamentarną do zachowania prozachodniego kursu kraju. Powiedział też, że zgadza się na ograniczenie pełnomocnictw prezydenckich i że nie ma zamiaru odwoływać rządu i powołać nowego bez zgody parlamentu, na co pozwala mu konstytucja.

Anulowania - poprzez poprawkę do konstytucji - tej kompetencji prezydenta chce Gruzińskie Marzenie (GM)- koalicja Iwaniszwilego. Wygrana GM pod wodzą obecnego premiera w wyborach parlamentarnych w październiku 2012 roku zakończyła trwającą blisko 10 lat dominację Saakaszwilego na gruzińskiej scenie politycznej.

Po raz pierwszy od rewolucji róż w 2003 roku, po której Saakaszwili skierował kraj ku Zachodowi, premier i prezydent wywodzą się z dwóch różnych obozów politycznych, które są w głębokim konflikcie.

ll, PAP

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook