Jedynie prawda jest ciekawa

Gruzińskie władze tonują nastroje

11.02.2013

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, a także premier Bidzina Iwaniszwili próbowali w niedzielę złagodzić napięcie, które się nasiliło w kraju po piątkowych antyprezydenckich protestach i obaj wyrazili chęć do dialogu - podały gruzińskie media.

Po piątkowym zapewnieniu ze strony premiera, że chce konstruktywnej współpracy z prezydentem i jego politycznym zespołem, Saakaszwili zaprosił Iwaniszwilego na spotkanie w celu znalezienia konsensusu w sprawie poprawek do konstytucji dla, jak się wyraził, zapewnienia "pokojowego współistnienia".

W opublikowanym przez gruzińskie media pisemnym oświadczeniu Saakaszwili zaznaczył, że do spotkania mogłoby dojść już w poniedziałek.

"Możemy przedyskutować takie sprawy, jak poprawka do konstytucji i inne inicjatywy, wymagające konsensusu, a także sposoby praktycznego zapewnienia koabitacji różnych instytucji, które są kluczowe dla gruzińskiej demokracji" - napisał Saakaszwili. Z zadowoleniem odniósł się do oferty dialogu premiera Iwaniszwilego.

Saakaszwili miał wygłosić w piątek w parlamencie doroczne orędzie, jednakże większość parlamentarna odroczyła jego wystąpienie tłumacząc to sporem w kwestii poprawek do konstytucji. Saakaszwili postanowił jednak orędzie wygłosić w Bibliotece Narodowej. Przepychanki przed budynkiem, do którego demonstranci nie wpuścili przedstawicieli partii Saakaszwilego, Zjednoczonego Ruchu Narodowego, zmusiły prezydenta do kolejnej zmiany miejsca wygłoszenia orędzia; ostatecznie zrobił to w pałacu prezydenckim. Wezwał niechętną mu większość parlamentarną do zachowania prozachodniego kursu kraju. Powiedział też, że zgadza się na ograniczenie pełnomocnictw prezydenckich i że nie ma zamiaru odwoływać rządu i powołać nowego bez zgody parlamentu, na co pozwala mu konstytucja.

Anulowania - poprzez poprawkę do konstytucji - tej kompetencji prezydenta chce Gruzińskie Marzenie (GM)- koalicja Iwaniszwilego. Wygrana GM pod wodzą obecnego premiera w wyborach parlamentarnych w październiku 2012 roku zakończyła trwającą blisko 10 lat dominację Saakaszwilego na gruzińskiej scenie politycznej.

Po raz pierwszy od rewolucji róż w 2003 roku, po której Saakaszwili skierował kraj ku Zachodowi, premier i prezydent wywodzą się z dwóch różnych obozów politycznych, które są w głębokim konflikcie.

ll, PAP

[Fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Saakaszwili

,

Gruzja

,

dialog

Warto poczytać

 1. Israel27072017 27.07.2017

  Izrael się ugiął. Usuwają kamery

  - W czwartek rano zostały zdemontowane niedawno zainstalowane kamery sprzed wejść na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie - podała agencja AFP opierając się na doniesieniach swego korespondenta w Jerozolimie. Usunięcia kamer domagali się muzułmańscy duchowni.

 2. 05RUMUNIASTANDARDYUESI26072017 26.07.2017

  Rumunia też ma dość podwójnych standardów żywności w UE

  Tym samym Rumunia dołączyła do takich krajów, jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Bułgaria, których przedstawiciele krytykują branżę spożywczą za zaniżanie jakości produktów przeznaczonych na rynki Nowej Unii.

 3. 03POGLUPIELIWBRUKSELISI26072017 26.07.2017

  W Brukseli pogłupieli? Po Polsce grożą teraz USA!

  KE za Rosją, a przeciw Polsce i USA. Eurokraci najpierw pogrozili Polsce za naprawianie sądów i odmowę przyjmowania migrantów, a teraz ostrzegają administrację Donalda Trumpa ws. sankcji wobec Rosji.

 4. USALiban26072017 26.07.2017

  USA wesprze uchodźców w Libanie

  USA przekażą Libanowi dodatkowe 140 mln dolarów na pomoc dla syryjskich uchodźców - poinformował w środę Departament Stanu USA. We wtorek w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem spotkał się premier Libanu Saad Hariri.

 5. DimitrisAwramopulos26072017 26.07.2017

  KE: kolejny etap procedury m.in. przeciwko Polsce ws. relokacji

  Komisja Europejska poinformowała w środę, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązków związanych z relokacją uchodźców".

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook