Jedynie prawda jest ciekawa


Gruzińska rewolucja róż "zapomniana"

24.11.2012

23 listopada był dla Gruzinów wspomnieniem rewolucji róż, która w 2003 roku wyniosła do władzy Micheila Saakaszwilego. Nowe, kojarzone z Kremlem władze postanowiły jednak nie świętować tej rocznicy.

O gruzińskim świętowaniu pisze "Rzeczpospolita". Dzień, w którym w 2003 roku dzięki "rewolucji róż" do władzy doszedł Saakaszwili, był przez Gruzinów rok w rok mocno świętowany.

Nazwa rewolucji wzięła się od kwiatów, które trzymali w dłoniach zwolennicy opozycji, gdy wkraczali do parlamentu, domagając się ustąpienia prezydenta Eduarda Szewardnadzego. Jeszcze rok temu w dniu 23 listopada odsłonięto pomnik Ronalda Reagana, a wydarzenia związane z obchodzeniem rocznicy były hucznie świętowane.

Inne zdanie w sprawie tej nieformalnej tradycji mają nowe władze w Gruzji. Kojarzony z prorosyjskim nurtem polityki, nowy premier Bidzina Iwaniszwili postanowił, że dzień 23 listopada będzie obchodzony jako święto św. Jerzego, czyli Dzień Giorgoba. 

Jak czytamy na portalu "Rz", rocznicę rewolucji w piątek uczcili użytkownicy portali społecznościowych, którzy apelowali o „zabranie ze sobą bukietów róż i udział w wiecu przed pałacem prezydenta''.

ll, rp.pl

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 2. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 3. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 4. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook